REKLAMA

Kołodko: W Polsce nie ma regresji, ale jest kryzys

REKLAMA

– Przedstawianie Polski jako zielonej wyspy, państwa wolnego od kryzysu jest zagrywką propagandową. W naszym kraju nie ma regresji, ale kryzys trwa – powiedział podczas wtorkowego wykładu profesor Grzegorz Kołodko. 

64-letni polityk przyjechał do Płocka by promować swą książkę pt. „Dokąd zmierza świat. Ekonomia polityczna przyszłości”. W trakcie wykładu, który odbył się w Cechu Rzemiosł Różnych przy Alejach Jachowicza, profesor przedstawił kilka tematów poruszanych też w jego publikacji. Motywem przewodnim wykładu był zaś kryzys – ten globalny i polski.

Według byłego ministra finansów, sytuacja gospodarcza w Europie jest niezwykle ciężka, a kryzys dotyka nie tylko poszczególne państwa – w tym Polskę – ale też całą Unię Europejską. – Unia Europejska zaczyna stawać się organem dysfunkcjonalnym – przekonywał Kołodko. – Bieżące przychody nie są w stanie pokryć wydatków. Trzeba połączyć siły, by razem wyjść z kryzysu. Przecież to z uczestnictwa w Unii mamy ponad 1% wzrostu gospodarczego – dodał.

Sytuacja światowego kryzysu dotyka także Polskę. Jednym z efektów załamania krajowej gospodarki jest sięgające 15% bezrobocie. – Bezrobocie rośnie i to pomimo tego, że produkcja nie spada – powiedział były minister finansów. – Niebawem tłumy wyjdą z domów. Tak to już jest, że najpierw ludzie wychodzą z siebie, a potem na ulice. Przedstawianie Polski jako zielonej wyspy wolnej od kryzysu to zagrywka propagandowa – spuentował profesor.Kołodko namawia do tego, by taktyką rządu było sukcesywne zmniejszanie długu publicznego, lecz nie poprzez wszechobecne cięcia, a przemyślaną taktykę. Zdaniem byłego ministra finansów, rząd robi to nieudolnie. – Mamy jedną z najwyższych stop procentowych w Europie – udowadniał profesor. – A to przecież przedsiębiorstwa kreują przychód do budżetu. Wysokie stopy procentowe ograniczają ekspansję przedsiębiorstw. Zmniejszamy dopływy środków do budżetu. Należy to zmienić.

Grzegorz Kołodko to polityk i profesor nauk ekonomicznych, a także były wicepremier i minister finansów (w latach 1994-1997 i 2002-2003).

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU