REKLAMA

Kocie oczka i fluorescencyjne napisy przy płockich szkołach

REKLAMA

Milion złotych przeznaczy Fundacja ORLEN Dar Serca na modernizację oznakowania przejść dla pieszych w pobliżu szkół, w tym ośmiu przejść w Płocku i pięciu w powiecie. Akcja organizowana jest w ramach programu „Bezpieczna droga do szkół”.

Fundacja ORLEN Dar Serca przekaże ponad milion złotych 41 jednostkom samorządowym, co ma się przełożyć na poprawę bezpieczeństwa na w sumie 124 przejściach dla pieszych przy szkołach. Akcja finansowana jest w oparciu o środki zebrane podczas loterii urodzinowej, wśród uczestników programu VITAY.

Fundacja zbierała wnioski o uczestnictwo w programie od początku lipca do końca sierpnia. Wszyscy zainteresowani zobowiązali się do doświetlenia i poprawienia oznakowania na wybranych przejściach. W założeniach projektu jest wykonanie przejść aktywnych, które będą się składać z lampek „kocich oczek” w nawierzchni oraz fluorescencyjnego znaku A-17 „uwaga dzieci” wraz z lampą błyskową umieszczoną nad nim.

System ma być oparty o lampy led i ogniwa słoneczne, a sygnały świetlne funkcjonować będą w trybie „wzbudzanym”. Oznacza to, że oświetlenie na przejściu uruchomi się w chwili zbliżenia się pieszego.

Fundacja ORLEN Dar Serca, w celu wytypowania przejść dla pieszych rzeczywiście wymagających zwiększenia poziomu bezpieczeństwa, powołała specjalną komisję. Ocenie podlegały głównie lokalizacja przejścia, uzasadnienie tego konkretnego wyboru i wpływ modernizacji na bezpieczeństwo mieszkańców gminy bądź powiatu.W Płocku takich przejść zgłoszono osiem, a w powiecie płockim pięć. Oznakowanie przejść, położenie progów zwalniających, a także słupków blokujących zostało zaplanowane w pobliżu płockich szkół przy ul.:

  • Tadeusza Kutrzeby,
  • Zygmunta Wolskiego,
  • Królowej Jadwigi,
  • Jana Kochanowskiego,
  • Ignacego Łukasiewicza
  • Faustyna Piaska.
Fot. ZDM Warszawa

Natomiast w powiecie płockim remonty przejść dla pieszych planowane są: w dwóch miejscach w Łącku, tj. przy Szkole Podstawowej oraz Przedszkolu Samorządowym, Gimnazjum oraz Szkole Podstawowej w Bodzanowie, Gimnazjum oraz Zespole Placówek Oświatowych w Nowym Miszewie, Zespole Szkół Ogólnokształcących w Blichowie. Jak wynika ze statystyk, działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa będą dotyczyć kilku tysięcy uczniów w powiecie płockim oraz w Płocku.

W województwie mazowieckim oznakowane zostaną przejścia dla pieszych jeszcze w 20 innych lokalizacjach: w Garwolinie i jego powiecie oraz w powiecie wołomińskim. Najwięcej wniosków pozytywie rozpatrzono z województwa lubelskiego – 29, a następnie lubuskiego – 20, opolskiego – 11, pomorskiego i podlaskiego – po 9, wielkopolskiego oraz warmińsko-mazurskiego – po 7, śląskiego i łódzkiego – po 4 oraz kujawsko-pomorskiego i małopolskiego – po 2.

Podobne rozwiązania stosowane są już w innych miastach, m.in. w Warszawie czy Lublinie.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. Monika says:

    Dopóki kierowcy nie zmądrzeją to i kocie oczka i dodatkowe znaki nic nie pomogą. Zapraszam na przejście dla pieszych przy ul Słonecznej w pobliżu szkoły nr 12 przed godziną 8.00. Sznur samochodów, dzieci stojące i czekające na przejście (wydawałoby się bardzo dobrze oznakowane) i naprawdę trzeba cierpliwości by jakiś kierowca się zatrzymał. Nawet jeśli z jednej strony kierowca się zatrzyma to wcale nie oznacza że nadjeżdżający z naprzeciwka zrobi to samo. Kierowcy – opamiętajcie się i pomyślcie, że tam może stać wasze dziecko !.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU