REKLAMA

Kierowcy: „Zaparkuję na kilka minut”. A co mają zrobić niepełnosprawni?

REKLAMA

Nasz czytelnik poruszył ważny problem miejsc dla osób niepełnosprawnych. Jak zauważa, parkowanie na niebieskich kopertach osób zdrowych zdarza się często, co stanowi ogromne utrudnienie dla tych, którzy mają problem z poruszaniem się.

– Chciałbym za Waszym pośrednictwem „podziękować” wszystkim kierowcom, którzy często parkują na miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych – napisał do nas czytelnik. – Brak „niebieskich kart” (uprawniających do parkowania w tych miejscach) świadczy, że kierowcy tych aut są zdrowi. A przynajmniej bardziej zdrowi fizycznie (nie oceniając ich zdrowia psychicznego…), w przeciwieństwie do osób niepełnosprawnych, którzy naprawdę potrzebują zaparkować w pobliżu domu, sklepu etc. – tłumaczy.

Jak dodaje, kierowcy nie dość, że parkują na niebieskich kopertach, to dodatkowo albo ignorują zwrócenie im uwagi, albo atakują słownie.

– Tak postąpiła na przykład „elegancka” pani z firmowego auta osobowego uwiecznionego na przesłanych przeze mnie zdjęciach. Jedynie co milsi czasem przeproszą, a czasem próbują wytłumaczyć się (przed sobą raczej) tym, że „nie ma nigdzie wolnych miejsc” albo że „tylko na chwilę”. Przy czym dla nich ta „chwila” przedłuża się do kilku minut… – zauważa rozgoryczony płocczanin. – A co mają zrobić niepełnosprawni? – pyta retorycznie.

Tłumaczy, że w takiej sytuacji osoby niepełnosprawne objeżdżają jedno kółko, drugie… w końcu parkują, nierzadko 100 metrów, ale i dalej.– I powolutku jadą wózkiem lub idą, męcząc się (tak, niepełnosprawni niekoniecznie muszą jeździć na wózku, by mieć problemy poruszaniem się i mieć przydzieloną „niebieską kartę”). Aha – później też czeka ich przymusowy spacer – tym razem do auta… No i zakupy, te będą musieli przynieść później – pisze czytelnik.

On sam szczególne „podziękowania” ma dla kurierów, którzy – z jego obserwacji – dość często parkują tak, jak uchwycony przez niego na zdjęciu 25 września br. o godz. 17.47 pojazd firmy kurierskiej, który stanął przy bloku al. Jana Pawła II 43b w Płocku. – Ciekawe, czy przełożeni ich przyzwalają na takie działania? Ciekawe też, czemu służby nie reagują, przejeżdżając obok takich aut? – pyta płocczanin.

Przypomnijmy, że za nieuprawnione zaparkowanie pojazdu na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych, kierowca może otrzymać mandat karny w kwocie 500 zł i 5 punktów karnych. Pojazd może zostać również odholowany na parking strzeżony, na koszt właściciela.

Zdjęcie przesłane przez czytelnika
Zdjęcie przesłane przez czytelnika
Zdjęcie przesłane przez czytelnika
Zdjęcie przesłane przez czytelnika
Zdjęcie przesłane przez czytelnika

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 14

 1. Niepełnosprawny says:

  Najgorsze jest to, że tymi kartami bezkarnie handlują w internecie rożni cwaniacy. Ci bez kart są do ukarania przez policję lub straż miejską. A taki nabywca karty „kolekcjonerskiej” jest zupełnie bezkarny i śmieje się wszystkim w oczy parkując na kopercie swoje BMW. 350 zł taka karta w necie kosztuje, z ważnością na 3 lata.

 2. Magda says:

  Aby uzyskać kartę dla niepełnosprawnych (max na 5 lat) trzeba przejść komisję lekarską. Osoby uprawnione do takiej karty nie muszą być „widocznie niepełnosprawne”! Tętniaka mózgu, czy wiele innych dolegliwości neurologicznych raczej trudno dostrzec. Są wątpliwości? Wystarczy podejść do samochodu i sprawdzić datę ważności takiej karty.

 3. Anonim says:

  A co na to strasz miejska z Płocka? Nadal objeżdżają tylko strefy parkowania?

 4. płocczanka says:

  Często obserwuję osoby z niepełnosprawnością ale bardzo rzadko zauważam osoby z widoczna niepełnosprawnością a z wózkiem to wyjątek .Nie rozumiem że osoba z niepełnosprawnością mająca prawo parkować na kopercie ma tak końskie zdrowie że połowę dnia zajmuje takie miejsce swoim samochodem handlując na rynku.

  • płocczanin says:

   „bardzo rzadko zauważam osoby z widoczna niepełnosprawnością a z wózkiem to wyjątek” – pewnie dlatego, że osoby niepełnosprawne często są „więźniami” w swoich domach – przeszkodą jest brak samodzielnej możliwości wydostania się na zewnątrz czyli podjazdów, podnośników etc. (nawet nowe budownictwo przy al. Jana Pawła II 21 B i C nie ma podjazdów dla wózków DO KLATEK SCHODOWYCH,co uważam za skandaliczne). Także droga „płocczanko” nie dziw się, że nie widzisz niepełosprawnych – oni są „zamknięci” koło Ciebie choć bardzo chcieliby byś ich widziała….

 5. Lui says:

  Osoby niepełnosprawne są lekceważone, obrzucane wyzwiskami typu „Jesteś chory, idź się leczyć! Idź się leczyć,bo jesteś głupi” itp.przez pseudo damy zastawiające dojazd do posesji, a które uważają, że są nietykalne. A inni im wtórują, bo to fajne babki, Co tam niepełnosprawny, niech zdycha, jak najszybciej i nie podskakuje. My go nauczymy! PRAWDA KOCHANI SĄSIEDZI?

 6. Obserwator says:

  Widać obrazu, że Ci „parkujący” są niepełnosprawni umysłowo. Swoją drogą niezłe reklamy dla „firm”.

 7. mieszkaniec says:

  a tę osobówkę z pomarańczowym paskiem (i zamazaną firmą) to firmówka ZERKE przecież… i rzeczywiście – kierowała nim (może i jeszcze kieruje) taka wynisoła „kobieta” co język miała bardziej baby niż kobiety także zgadzało by się z tym co piszą w artykule.
  Widać więc także zachowanie słabego polotu.

  A firma „zerke” i „dpd” podzielają takie zachowania swoich przedstawicieli???

 8. nie policjant says:

  „jakim prawem zajmują…” – żadne prawo NIE zabrania niepełnosprawnym parkować na zwykłych miejscach parkingowych. Po prostu „niebieskie pola” są wyznaczane po to, by choć trochę ułatwić im przemieszczanie się – zawsze gdzieś trzeba zaparkować przecież.

 9. Kierowca says:

  Jak mają wyznaczone swoje miejsca to jakim prawem zajmują miejsca osób zdrowych

  • Kierowca - ALE myślący kierowca says:

   „Kierowco” (słowo/nick na wyrost) – niepełnosprawność to NIE przywilej – to często choroba lub uraz która utrudnia codzienne funkcjonowanie… więc miej nadzieję by nigdy nie musieć szukać wolnego chociaż tego „niebieskiego pola” ci uprawnionego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU