REKLAMA

Każde życie jest ważne – nowy numer 911. Skąd inspiracja? [TELEDYSK]

REKLAMA

„Moje zasady są stałe, daleko w tyle zostałem, przespałem rewolucję, za karę patrzę na kabaret”… „Nie wierzę, że na to patrzę, dla mnie każde życie jest ważne, możesz nazwać swój bunt tak jak chcesz, ważne każde życie jest”.

„Każde życie jest ważne” to drugi – po „Orle w Coronie” – singiel Projektu 911 i zapowiedź płyty „RESTART”, której premiera przewidziana jest na styczeń 2021 roku. Muzykę do utworu stworzył Robert Madziarz (RobGitarnik), a słowa napisał Negoz.

Tym razem RobGitarnik i pochodzący z Płocka Negoz poruszają ważny temat rasizmu. Skąd inspiracja i jakie myśli towarzyszyły tworzeniu utworu?

– Numer powstał na bazie obserwacji walki „demokratów” w USA o odzyskanie władzy – mówi Tomek, autor tekstu. – Nie zawahali się ani zmanipulować nieświadomą niczego młodzież, ani użyć ich jako pocisków na ulicach wmawiając, że walczą z niesprawiedliwością. Obserwując to z daleka, każdy z nas widział tych dzieciaków, którzy mordowali się na ulicach w imię kompletnie nietrafionych argumentów. Widzieliśmy także, co się dzieje, kiedy przejmą władzę. Anarchia, chaos, upadek… Smutne, ale może potrzebne, by zrozumieli, że – jak uczy historia – demokracja bez wartości łatwo przemienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm. Skończyli ze swoimi komunistycznymi hasłami biedni, głodni i wykorzystani – przypomina Negoz.

Jak podkreśla, kompletny przypadek sprawił, że dzisiaj utwór „Każde życie jest ważne” stał się w pewien sposób aktualny również w Polsce.

– Chociaż wolałbym, aby tak nie było – zastrzega. – Dzisiaj widzę wzburzone kobiety, atakujące rząd. Mają do tego prawo, na tym m.in. polega demokracja, by móc protestować. Tutaj się zgadzam. Jednak to, do czego są popychane i namawiane przez wyrachowanych polityków to coś, na co patrzeć nie mogę – tłumaczy nasz rozmówca.

Wyjaśnia też (bo nie jest to informacja powszechna), że jest tylko jedno ugrupowanie w Sejmie, które w całości poparło wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, to Konfederacja. Trybunał natomiast, rozpatrując wniosek stwierdził oczywistość, potwierdzaną przez ostatnich 20 lat przez każdy Trybunał Konstytucyjny, a zaznaczmy, że nie było w nim wówczas sędziów z nadania PiS.

– Trybunał nie mógł wydać innego wyroku, bo wynika to z konstytucji, podpisanej przez lewicę (dzisiaj nawołującą do wojny waszymi rękoma). Przy okazji – to samo ugrupowanie, które złożyło wniosek do TK, dopiero co organizowało chaos w sprawie pandemii, której nie ma, aby nie nosić maseczek – efekt widzicie… To samo, które na ulicę wyciągało rolników, trenerów… Konfederacja ma całą listę zasług, których nie powstydziłby się Putin, będąc w najlepszej formie – przekonuje Tomek.



Ma również prośbę do młodzieży.

– Jeśli politycy namawiają was, abyście ze świeczkami w dłoniach protestowali za obroną Trybunału czy sądów, to zastanówcie się czy to normalne, aby teraz protestować przeciwko wyrokom sądów czy TK. Jeśli politycy mówią – szanuj konstytucję i nie daj jej niszczyć – nie atakujcie tych, którzy są zobligowani do ochrony konstytucji. Jej treść się nie zmieniła. Zmieniła się tylko narracja konkretnych polityków, których jedynym celem jest władza. Jeśli jesteście namawiani do olewania epidemii, ok. Wierzycie w to – wasza sprawa, ale nie możecie mieć potem pretensji, że epidemia się nie kończy, a jest coraz gorzej… – apeluje autor tekstu.

– O tyle proszę, zatrzymajcie się na moment i zastanówcie się od jakich słów i z kim należy rozpocząć dyskusję, bo na pewno nie od „wy…aj”. Zwłaszcza, że jedynie dialog może cokolwiek zmienić – walcząc coraz mocniej, w końcu ktoś za was popełni karygodny błąd i skończy się to naprawdę przykro. Chociaż raz niech będzie Polak mądry przed szkodą. I zawsze zapytajcie sami siebie o jedno. Kto zyskuje na chaosie i kto was do tego popycha? – mówi Negoz.

Porusza też sprawę niszczenia kościołów.

– Czy naprawdę myślicie, że od mazania farbą po zabytkach Kościół nagle powie: „Ok, 2000 lat naszego dziedzictwa, naszego zdania na temat ochrony życia poczętego wyrzucamy do kosza”? To przecież komiczne myśleć w ten sposób. Podobnie jak chodzenie bez maseczki i wrzucanie memów nie zmieni doświadczeń lekarzy, tak i wasza agresja nie zmieni konstytucji. I już zupełnie na koniec. Nikt, ale to nikt nie nakazuje zachodzić w ciążę. Jeśli jednak stało się to bez waszej woli – można usunąć. Jeśli płód wam zagraża – można usunąć. Ale nie zgadzaj się na traktowanie aborcji jak antykoncepcji i przede wszystkim rozmawiaj o tym, nie walcz – podsumowuje Negoz.

Możecie oddać głos na ten utwór na WietrzneRadio.com w Chicago. Aktualnie utwór jest na 35. miejscu wśród Polonii.

Projekt 911 to połączenie energii i muzycznej pasji sześciu wyjątkowych osobowości Negoz- rap, Jacek Młody Adamczyk – wokal, RobGitarnik (Robert Madziarz) – gitara, Marcin Kędzia – bas, Łukasz Pluta – instr. klawiszowe, Tomasz Raszewski – perkusja.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. ??? says:

    Uchodźców też?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU