REKLAMA

Katedra Mariawicka bez tajemnic

REKLAMA

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna realizuje kolejną edycję spacerów z PLOT-em „Odkryj z nami Płock”. Tym razem podczas bezpłatnych spacerów z przewodnikiem, turyści odwiedzili Świątynię Miłosierdzia i Miłości w Płocku, a więc Katedrę Mariawicką.

PowiązaneTematy

Chętnych, by odwiedzić ten monumentalny kościół, nie brakowało. Do spacerów zaangażowano aż pięciu przewodników, którzy, dzieląc pokaźną grupę spacerujących, odpowiadali na pytania i opowiadali o historii budowli. Zebrani usłyszeli m.in., że Katedra Mariawicka to świątynia, która powstała w latach 1911-1914 z inicjatywy Marii Franciszki Kozłowskiej. Obiekt początkowo nosił nazwę Nieustającej Adoracji Ubłagania, lecz w 1918 roku został przemianowany na Świątynię Miłosierdzia i Miłości. Nazwa ta funkcjonuje do dziś.

Mariawici określają obiekt mianem świątyni i katedry. Czemu? Powód jest prosty – to jedyna katedra mariawicka w całej Polsce, która jest jednocześnie najważniejszą świątynią Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.Zebrani podczas sobotniego spaceru mogli zobaczyć ołtarz katedry, jej błonie oraz podziemia budynku, gdzie znajdują się groby św. Marii Franciszki, bp. Romana Marii Jakuba Próchniewskiego, bp. Klemensa Marii Filipa Feldmana, bp. Wacława Marii Barłomieja Przysieckiego oraz tablica upamiętniająca abpa Jana Marię Michała Kowalskiego.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 2

 1. MONIC says:

  Czegoś tu nie rozumiem -jeśli to zabytek wpisany do rejestru dlaczego nie ma żadnej pomocy władz?
  niech mi ktoś to wytłumaczy bo naprawdę jakieś nieporozumienie tu jest -gdzie jest konserwator zabytków z tego miasta ? Proszę władze miasta zainteresować może ktoś zainterweniuje?
  znam ten obiekt -wiem jak wyglądał 30 lat temu -przepiękny , niepowtarzalny zabytek sakralny!Szkoda!

 2. Bożena says:

  Piękna ta Katedra Mariawicka W Płocku.Aż chciałabym w Płocku zamieszkać.Może kiedyś zamieszkam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU