REKLAMA

Katedra Mariawicka bez tajemnic

REKLAMA

Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna realizuje kolejną edycję spacerów z PLOT-em „Odkryj z nami Płock”. Tym razem podczas bezpłatnych spacerów z przewodnikiem, turyści odwiedzili Świątynię Miłosierdzia i Miłości w Płocku, a więc Katedrę Mariawicką.

Chętnych, by odwiedzić ten monumentalny kościół, nie brakowało. Do spacerów zaangażowano aż pięciu przewodników, którzy, dzieląc pokaźną grupę spacerujących, odpowiadali na pytania i opowiadali o historii budowli. Zebrani usłyszeli m.in., że Katedra Mariawicka to świątynia, która powstała w latach 1911-1914 z inicjatywy Marii Franciszki Kozłowskiej. Obiekt początkowo nosił nazwę Nieustającej Adoracji Ubłagania, lecz w 1918 roku został przemianowany na Świątynię Miłosierdzia i Miłości. Nazwa ta funkcjonuje do dziś.

PowiązaneTematy

Mariawici określają obiekt mianem świątyni i katedry. Czemu? Powód jest prosty – to jedyna katedra mariawicka w całej Polsce, która jest jednocześnie najważniejszą świątynią Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Zebrani podczas sobotniego spaceru mogli zobaczyć ołtarz katedry, jej błonie oraz podziemia budynku, gdzie znajdują się groby św. Marii Franciszki, bp. Romana Marii Jakuba Próchniewskiego, bp. Klemensa Marii Filipa Feldmana, bp. Wacława Marii Barłomieja Przysieckiego oraz tablica upamiętniająca abpa Jana Marię Michała Kowalskiego.