Jesteś widoczny – jesteś bezpieczny

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Samorząd województwa mazowieckiego i wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego rozpoczęły kolejną edycję kampanii społecznej, prowadzonej w szkołach podstawowych i gimnazjach z terenu Mazowsza. „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” to program, który ma uświadomić uczniom, jak ważna jest ich widoczność na drodze.

3 października w Nowym Miszewie 143 uczniów z klas III-VI szkoły podstawowej oraz I-II gimnazjum wzięło udział w uroczystej inauguracji 15. edycji kampanii. Młodzi uczestnicy dowiedzieli się, jakie zagrożenia czyhają na nich na drodze, a także jakie znaczenie mają elementy odblaskowe.

– Z młodymi Mazowszanami spotykamy się już od 15 lat. Docieramy głownie do tych szkół, które znajdują się w pobliżu ruchliwych tras, czyli tam gdzie na uczestników ruchu drogowego czyha najwięcej zagrożeń. Staramy się, aby te spotkania miały nie tylko formę edukacyjną, ale także integracyjną. Chcemy, aby uczniowie mazowieckich szkół jak najwięcej się nauczyli. Tu chodzi przecież o ich bezpieczeństwo – podkreślał marszałek Adam Struzik.

– Niestety, jak pokazują statystyki, jesień i zima to te pory roku, podczas których dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem pieszych – mówił Wojciech Krzewski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Płocku. – Bardzo często wina nie leży jednak tylko po stronie kierującego pojazdem. Wychodzący po zmroku bardzo często zapominają o prostej zasadzie – jeśli chcesz być widocznym, pamiętaj o elementach odblaskowych. Od dwóch lat noszenie odblasków to także obowiązek pieszych poruszających się w terenie niezabudowanym po zmroku – dodał dyrektor płockiego WORD.

– Podczas roku w wypadkach drogowych ginie w Polsce około 4 tys. osób. Ile liczy gmina Bodzanów? – zapytał marszałek Adam Struzik wójta gminy, Jerzego Staniszewskiego. – Około 8,5 tys. osób – powiedział wójt. – Więc wyobraźcie sobie, że w ciągu roku ginie połowa całej gminy. Kilkanaście osób zostaje w tych wypadkach rannych, również ciężko – uświadamiał marszałek. – Ta akcja służy przede wszystkim podniesieniu świadomości, co pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa. Wystarczy odrobina uwagi i znak odblaskowy na ręku czy przy tornistrze – podkreślał Adam Struzik.

Zarówno podczas spotkania w Nowym Miszewie, jak i podczas kilkudziesięciu kolejnych spotkań w szkołach, uczniowie dowiadują się jak bezpiecznie poruszać się po drodze, jak zachować się w razie wypadku czy udzielić pierwszej pomocy rannemu koledze. Tę wiedzę przekazują im m.in. przedstawiciele policji, straży pożarnej czy pogotowia ratunkowego.

Wszyscy uczniowie otrzymali z rąk zaproszonych gości pakiety z elementami odblaskowymi. W skład zestawu wchodzą cztery elementy – dwie opaski zapinane na rękę oraz dwie zawieszki, które można przypiąć do ubrania lub stroju.

Podobne kampanie prowadzone są na terenie województwa mazowieckiego już od 15 lat. Wzięło w nich udział kilkanaście tysięcy uczniów z mazowieckich szkół. Tylko w tym roku szkolnym planowanych jest ponad 100 spotkań, podczas których wiedzę z zakresu bezpieczeństwa na drodze zdobędzie kilkanaście tysięcy uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów.

Jak podkreślali organizatorzy, kampania „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” to nauka poprzez zabawę. Uczniowie jeżdżą rowerem po specjalnym torze rowerowym, co – wbrew pozorom – nie jest takie proste. Tym razem nad bezpieczeństwem uczniów czuwali pracownicy płockiego ośrodka ruchu drogowego. Wielu uczniów próbuje swoich sił w symulatorach jazdy. Mogą wybrać pojazd i trasę, którą chce się poruszać. Wspólnie z policjantami oglądają również film „…tak, chcę być bezpieczny”. Po jego emisji, jest czas na dyskusję o zagrożeniach czyhających na najmłodszych nie tylko na drodze, ale np. w Internecie. Natomiast o tym, jak udzielić pierwszej pomocy, opowiadają uczestnikom spotkania ratownicy medyczni, a strażacy prezentują sprzęt strażacki.

To, co jest najważniejsze w akcji, to że najmłodsi uczą się, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych po zmroku, zwłaszcza jesienią i zimą. Dowiadują się także jak je nosić, aby rzeczywiście poprawiały widoczność pieszego lub rowerzysty.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji