Już 15 lat Płockie Amazonki wspierają się, mówią o swojej chorobie, uczą jak zadbać o zdrowie i pomagają innym kobietom, które dotknął rak piersi. W sobotę świętowały rocznicę swojej działalności w Płocku.

“Jestem rodowitą płocczanką. Mam 59 lat. W wieku 42 lat moje ustabilizowane życie przerwała ciężka choroba – rak piersi. Była piękna wiosna 1995 roku, przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Zaniepokoił mnie kujący ból w lewej piersi. Przy wieczornej kąpieli wykonałam samobadanie piersi i wyczułam coś niepokojącego. Zaraz po świętach udałam się do lekarza onkologa. I teraz potoczyło się lawinowo – badania…. badania, a później diagnoza – rak piersi(…)”.

“Któregoś słonecznego dnia 2007 roku, na przełomie sezonu truskawkowo- czereśniowego, w prawej piersi wyczułam guzek. Szybka mammografia uśpiła moją czujność, bo nie wykazała niczego niepokojącego. Strajkujący w tym czasie lekarze nie wykonują usg. Ale przecież nic się nie dzieje… Mam 39 lat i mnóstwo planów na przyszłość. Tymczasem jadę w moje ukochane góry. Po wakacjach mój niepokój odzywa się ze zdwojoną siłą, wykonuję więc usg w prywatnym gabinecie. Wynik jest jednoznaczny – obraz usg budzi podejrzenie Ca. Ja też się budzę, mobilizuję wszystkie siły i jadę do Centrum Onkologii do Warszawy. Jestem odważna, jadę do Warszawy po wyniki badań zupełnie sama. Wchodzę do gabinetu: to jest rak – usłyszałam(…)”.

“29 czerwca 2006 roku idę na mammografię i USG piersi jednego dnia. Mammografia nie wykazuje nic podejrzanego, zaś USG wykazuje zmianę 12 na 13 mm do weryfikacji w biopsji. Guzek jest pod brodawką 3 cm, niewyczuwalny. 14 lipca 2006 roku usunięto mi guzek sutka i 12 węzłów chłonnych dołu pachowego. Operacja była oszczędzająca, zachowałam pierś, nie było przerzutów do węzłów chłonnych, czekała mnie radioterapia(…)”.

“Moja historia z rakiem zaczęła się jesienią. Właśnie skończyłam 40 lat, miałam fajną rodzinę – męża i dwie dorastające córki. Pewnego popołudnia po prostu wyczułam zgrubienie, coś jakby guzik w piersi. Przestraszyłam się, ale wciąż miałam nadzieję, że to nic takiego. Następnym krokiem była wizyta u lekarza rodzinnego, gdzie otrzymałam skierowanie do poradni onkologicznej. Na wizytę musiałam zaczekać 3 tygodnie. Oczywiście był to stres, ale starałam się być cierpliwa. Wizyta w poradni onkologicznej odbyła się na początku listopada, a dalej, wszystko potoczyło się bardzo szybko. Badanie, kolejne badanie, prześwietlenia, biopsja i diagnoza – nowotwór piersi”.

To tylko część historii, których doświadczyły członkinie Płockiego Stowarzyszenia „Amazonki”. Skupia ono kobiety po traumatycznych przeżyciach, związanych z rakiem piersi. – To kobiety, które przeszły koszmar postawionego rozpoznania, ciężar przebytej terapii i trudnej rehabilitacji, ale kobiety dzielne, odważne, zahartowane przez własne doświadczenie, poważne przez wagę problemu, wiarygodne w niesieniu wsparcia i pomocy – piszą na swojej stronie internetowej.

W Płocku działają od 2001 roku. W różnym wieku, matki małych dzieci, mężatki, wdowy i osoby samotne. – Nieważny jest wiek, zawód, status materialny. Wszystkie zmagałyśmy się z ciężką chorobą i przechodziłyśmy drastyczne leczenie i trudną rehabilitację. Działamy w przekonaniu, że siła Amazonek tkwi w budowaniu więzi międzyludzkich i wykorzystywaniu potencjału dobra tkwiącego w każdym człowieku – przekonują kobiety.

17 września w płockim hotelu Starzyński odbyła się konferencja, połączona z obchodami XV-lecia stowarzyszenia. Konferencja, która dotyczyła, oczywiście, raka. I chociaż to słowo jest straszne w swoim przekazie, to tytuł przewodni spotkania dodawał optymizmu: „Rak piersi to nie wyrok, to tylko diagnoza”.

O godzinie 11 rozpoczęła się część oficjalna konferencji, w tym również prelekcja multimedialna z 15-letniej działalności stowarzyszenia. Nie zabrakło warstwy edukacyjnej, w postaci prelekcji lekarza onkologa, psychologa i dietetyka. Ale, jak na pełne radości życia kobiety przystało, była i część rozrywkowa, w tym występ lokalnego zespołu czy poczęstunek z tortem jubileuszowym, zakończony spacerem z przewodnikiem po płockiej starówce.

Płockim Amazonkom życzymy jeszcze wielu takich jubileuszy!

Podziel się.

Patronat i artykuły sponsorowane w PetroNews.pl


Warto Przeczytać

Płocki Styl Plocki Styl

Nasza stylistka Sandra Panuś ponownie wyruszyła na ulice Płocka, aby wybrać osoby, którym jesienne słońce…

Płocki Styl PlockiStyl9

Nasza stylistka Sandra Panuś ponownie wyruszyła na ulice Płocka, aby wybrać osoby, którym jeszcze zimowa,…


Ostatnie Informacje