REKLAMA

REKLAMA

Jest zgoda UOKiK na połączenie PGNiG z Grupą ORLEN. Co dalej?

REKLAMA

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na połączenie PKN ORLEN z PGNiG. Warunkiem jest sprzedaż Gas Storage Poland.

Powstanie polskiego koncernu multienergetycznego jest coraz bliżej. Prezes UOKiK wydał zgodę na połączenie ORLEN-u z PGNiG.

Przeczytajrównież

Jak mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN, zgoda UOKiK na połączenie z PGNiG to kolejny istotny krok na drodze do powstania jednego, silnego koncernu multienergetycznego, który zagwarantuje bezpieczeństwo energetyczne nie tylko Polski, ale całego regionu.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

– O tym, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne, przekonujemy się szczególnie wyraźnie w ostatnim czasie. Finalizacja procesu połączenia PKN ORLEN, PGNiG oraz Lotosu to szansa na to, żeby Polacy mieli dostęp do bezpiecznej energii w akceptowalnych cenach – podkreśla Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Zaznacza też, że Koncern na tę decyzję nie czekał z założonymi rękami, lecz równolegle prowadził prace, aby przygotować cały proces od strony organizacyjno-technicznej. Dzięki temu PKN ORLEN połączy się z PGNiG do końca 2022 r.

– Bezpieczeństwo energetyczne musi być związane z procesem transformacji energetycznej. Dlatego w ciągu ostatnich czterech lat podjęliśmy decyzję o inwestycjach w modernizację istniejących aktywów i zainicjowaliśmy nowe projekty, wzmacniając nasze kompetencje w obszarze petrochemii, energetyki oraz badań i rozwoju. Dzięki temu teraz jesteśmy dobrze przygotowani do przeprowadzenia transformacji energetycznej, z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron – tłumaczy Daniel Obajtek.

Decyzja UOKiK została uwarunkowana sprzedażą należącej do Grupy PGNiG spółki Gas Storage Poland, operatora systemu magazynowego gazu ziemnego. Jak zaznacza biuro prasowe ORLENU, propozycja środka zaradczego została przygotowana z dbałością o zapewnienie bezpieczeństwa dostaw paliwa gazowego do odbiorców w Polsce.  Nowy właściciel tej spółki będzie podlegał zatwierdzeniu przez Prezesa UOKiK, musi także spełnić kryteria, umożliwiające zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Nabywca nie będzie mógł też należeć do grupy kapitałowej, która zajmuje się obrotem gazem ziemnym.

Magazyny gazu są obecnie własnością PGNiG, a po transakcji ich właścicielem będzie połączony koncern. W wyniku wdrożenia środka zaradczego zmieni się jedynie właściciel Gas Storage Poland, która do tej pory funkcjonowała w ramach Grupy PGNiG. Spółka, która jest operatorem magazynów, na podstawie przepisów prawa energetycznego zapewnia obecnie i nadal będzie zapewniała dostęp do pojemności magazynowych wszystkim zainteresowanym podmiotom.




– Przyjęte w decyzji UOKiK zobowiązania dodatkowo wzmacniają zasady rozdzielenia działalności infrastrukturalnej od tej związanej z obrotem gazem ziemnym. To odpowiedź na zapotrzebowanie zgłaszane przez uczestników badania rynku przeprowadzonego przez UOKiK w związku z koncentracją PKN ORLEN i PGNiG tłumaczy biuro prasowe Koncernu.

Co oznacza pozytywna decyzja Prezesa UOKiK? Kończy przede wszystkim etap pozyskiwania niezbędnych zgód i uprawnia PKN ORLEN do przeprowadzenia planowanego połączenia. Zgodnie z informacjami Koncernu, do czasu jego finalizacji PKN ORLEN i PGNiG pozostaną osobnymi firmami, które będą kontynuować współpracę nad realizacją transakcji. Od wielu miesięcy PKN ORLEN wspólnie z PGNiG realizują już kompleksowy program, mający na celu przygotowanie spółek do bezpiecznego i skutecznego połączenia. Na bieżąco prowadzone są też rozmowy z przedstawicielami wszystkich związków zawodowych w Grupie PGNiG, co gwarantuje przeprowadzenie transakcji z korzyścią dla pracowników.

Koncern multienergetyczny, który, oprócz ORLENU, tworzyć będą m.in. PGNIG, Grupa LOTOS i Grupa Energa, będzie miał łączną kapitalizację na poziomie ok. 80 miliardów zł, obsługując ponad sto milionów klientów w Europie Środkowej. Integracja aktywów ma pozwolić na zwiększenie skali działalności i poprawę stabilności finansowej. Tak duży koncern ma realizować inwestycje, zapewniające bezpieczeństwo energetyczne Polski i wpisujące się równocześnie w wizje zeroemisyjnej gospodarki.

Przypomnijmy, struktura połączenie PKN ORLEN z PGNiG została przedstawiona już w maju 2021 r., w porozumieniu pomiędzy Ministerstwem Aktywów Państwowych a PKN ORLEN, Grupą LOTOS oraz PGNiG. Wybrana została taka formuła połączenia, która ma zagwarantować stabilną kondycję finansową nowej firmy i uwzględniać potrzeby akcjonariuszy wszystkich spółek, w tym mniejszościowych. Oznacza to, że w momencie przejęcia akcjonariusze Grupy LOTOS i PGNiG obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN ORLEN i staną się akcjonariuszami tej spółki. W efekcie, udział Skarbu Państwa w akcjonariacie PKN ORLEN zostanie zwiększony.

Przejęcie PGNiG przez ORLEN – wniosek rozpatrzy UOKiK

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Komentarze 1

  1. hehehe says:

    Co? Pstro!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU