REKLAMA

Jest projekt ustawy, umożliwiającej aborcję płodu z wadami letalnymi. Czy to powstrzyma protesty?

REKLAMA

Prezydent RP Andrzej Duda złożył projekt ustawy, która umożliwia aborcję w przypadku stwierdzenia wad letalnych płodu. To oznacza spełnienie głównego postulatu kobiet, protestujących po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Jak się wydaje, protestującym jednak już na tym nie zależy.

Już ponad tydzień trwają protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października, który uznał za niezgodną z Konstytucją RP aborcję eugeniczną. W tej sprawie zabrał głos Prezydent RP Andrzej Duda, który podkreśla, że „prawo do życia jest wartością, którą należy bezwzględnie chronić i nie można jej w żaden sposób różnicować – na dzieci pełno- i niepełnosprawne, np. dzieci z zespołem Downa”. Jak tłumaczy, wynika to wprost z Konstytucji – art. 38. Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia.

PowiązaneTematy

– Wyrok Trybunału doprowadził jednak również do sytuacji, w której niemożliwa stała się aborcja w sytuacji wystąpienia tzw. wad letalnych płodu, w której wiadomo, że dziecko i tak nie będzie w stanie żyć po porodzie. To sytuacja niezwykle delikatna i bolesna dla każdej matki, dla każdego rodzica. W przypadku wad letalnych, śmierć dziecka jest nieuchronna. Ochrona jego życia pozostaje zatem poza mocą ludzką – pisze w oświadczeniu Andrzej Duda.

Jak podkreśla, rozumie kobiety i ich obawy wynikające z tej sytuacji.

W ostatnich dniach z wieloma z nich na ten temat rozmawiałem, a także z licznymi ekspertami, lekarzami i prawnikami. Po przeprowadzeniu tych konsultacji, zdecydowałem się na złożenie do Sejmu RP projektu zmiany ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży – przekazał Prezydent RP.

Co zawiera projekt? Uwzględnia wskazania Trybunału, ale jednocześnie wprowadza nową przesłankę, która przywraca możliwość przerwania ciąży, w sposób zgodny z zasadami Konstytucji RP, jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne.

To zapobiegnie konieczności donaszania ciąży w przypadku, kiedy badanie wykaże nieuchronną śmierć dziecka tuż po porodzie. Był to jeden z głównych postulatów, podnoszonych przez protestujące kobiety.

Po uchwaleniu tej ustawy, w polskim prawie nadal będą więc występować trzy przesłanki legalnego usunięcia ciąży:

 • z powodu zagrożenia życia i zdrowia matki,
 • z powodu gwałtu lub kazirodztwa
 • z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu, które prowadzi do śmierci dziecka.

– Oddaje to istotę tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 roku i jest zgodne z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego. Liczę na szeroki konsensus polityczny w tej sprawie, zwłaszcza że poparcie dla podobnego rozwiązania prawnego deklarowali publicznie przedstawiciele różnych partii politycznych – zarówno ze Zjednoczonej Prawicy, jaki i opozycji. Takie rozwiązanie popiera też większość Polaków – wyraża nadzieję Andrzej Duda.Podkreśla także, iż niezależnie od zmian prawnych, rząd musi objąć szczególną opieką rodziny oraz matki samotnie wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami.

– Urodzenie i wychowanie dziecka z niepełnosprawnością jest wielkim aktem rodzicielskiej miłości ze strony każdej matki, każdego rodzica. Państwo nie może zostawiać takich osób samych. Musi udzielać im szerokiego wsparcia. Będę domagał się od rządu i parlamentu znalezienia dodatkowych środków na zapewnienie takim osobom pomocy o charakterze finansowym, medycznym, psychologicznym oraz prawnym – zapewnił Prezydent RP.

Zaapelował również do wszystkich polityków, osób publicznych i wszystkich Polaków o wzajemny szacunek dla swoich poglądów oraz obniżenie społecznych emocji. – Różnimy się i będziemy się różnić, ale musimy umieć ze sobą rozmawiać – podsumował prezydent.

Teoretycznie więc projekt ustawy powinien zakończyć protesty, mające swoje źródło głównie w sprzeciwie wobec konieczności urodzenia dziecka, które nie ma szans na przeżycie. Wydaje się jednak, że ta ustawa – której szybką ścieżkę legislacyjną zapowiedział premier – nie zaspokoiła oczekiwań protestujących osób.

Wśród postulatów Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, oprócz hasła „W….lać”, znajdują się też postulaty całkowitej dowolności aborcji, świeckiego państwa czy dymisji rządu. To raczej – jak wskazują specjaliści – żądania konkretnych środowisk związanych przede wszystkim z Lewicą, a nie oddolne inicjatywy społeczne.

Postulaty Ogólnopolskiego Strajku Kobiet:

 • ochrona przed przemocą domową
 • pełne prawa dla osób LGBT i w…lać ze strefami wolnymi od LGBT
 • likwidacja obowiązkowego abonamentu
 • odpartyjnienie telewizji
 • zerwanie konkrodatu
 • delegalizacja faszystowskich organizacji i bojówek
 • prawdziwy rzecznik praw dziecka
 • prawa zwierząt i walka z katastrofą klimatyczną
 • wsparcie dla osób starszych i godne emerytury
 • godne warunki pracy i płacy dla wszystkich – koniec ze śmieciówkami
 • w…lać z oświadczeniem Przyłębskiej
 • w…lać z Przyłębską
 • chcemy prawdziwego TK
 • chcemy prawidłowego SN w całości
 • chcemy prawdziwego rzecznika praw obywatelskich
 • chcemy nowelizacji budżetu – kasę na ochronę zdrowia, pomoc dla pracowników, przedsiębiorców, kultury i prawdziwe wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami
 • chcemy pełni praw kobiet
 • chcemy legalnej aborcji, edukacji seksualnej, antykoncepcji
 • chcemy pełni praw człowieka
 • chcemy świeckiego państwa, w tym zaprzestania finansowania kościoła z budżetu państwa i w…lać z religią ze szkół
 • chcemy dymisji rządu
 • powołujemy radę konsultacyjną jak na Białorusi, która będzie pracować nad tym, jak posprzątać burdel po PiS.

Od wtorku zbieramy wasze propozycje i uwagi do naszej wstępnej listy postulatów. Będziemy to robić codziennie, dlatego…

Opublikowany przez Ogólnopolski Strajk Kobiet Czwartek, 29 października 2020REKLAMA
Kolejny Artykuł

Komentarze 7

 1. xfactor says:

  Mam kolegów, nie mają pojęcia o polityce, ale lubią sobie wypić i pokrzyczeć a że nie znają żadnej innej partii to hasło ***** *** bardzo im podpasowało. No i jak się okazało, że można iść na ulicę, wypić i pokrzyczeć a policja nic nie zrobi to łazili.
  Teraz jak się dowiedzieli, że wspierają LGBT i przygłupów i całe te marsze to po to aby było jak na Białorusi to nie wiedzą gdzie oczy podziać i mówią, że byli bo akurat przechodzili.

  • Hahahaha says:

   Chyba za dużo członków panów w czarnych sukienkach ci do łba uderzyło, że takie fantazje wydaliłeś.
   Zreszta skoro zadajesz się z kolegami nie wiedzącymi przeciw czemu protestują to i nie dziwi mnie twój ejakulat.

 2. Ja says:

  I jeszcze dodajcie do tego darmowy internet dla wszystkich,dostęp do alkoholu i innych używek dla dzieci i nastolatków oraz darmowe prezerwatywy. No Meksyk

 3. +++ says:

  Bardzo stonowane postulaty.
  Podobnie stonowane były w Gdańsku, tamta partia przeszła do historii…

 4. Karol says:

  – odpartyjnienie telewizji
  Likwidacji TVN?

 5. Czytelniczka says:

  Hahaha 😂😂😂bicie piany i w tym czasie przepchnięcie przymusowych szczepień gdzie jak będą kazać się ludziom na siłę zaszczepić to Polska spłonie a teraz powrót do starego z aborcją. Aborcja jako temat zastępczy. Powtórka z rozrywki.

 6. ei3j393 says:

  „delegalizacja faszystowskich bojówek” – Strajk Kobiet chyba domaga się żeby ich zdelegalizowano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU
 • %d bloggers like this: