REKLAMA

Jak zarazić dzieci miłością do książek? Poprzez gry, tablety, smartfony…

REKLAMA

Biblioteka Pedagogiczna w Płocku zaprosiła na nietypowe wydarzenie – konferencję czytelniczą. Celem tej akcji była dyskusja na temat promocji czytelnictwa, dzięki nowoczesnym technologiom.

20 maja w Płockiej Galerii Sztuki odbyła się konferencja „Sztuka czytania, czyli nowoczesność w służbie literatury”. Wydarzenie zorganizowały dla płocczan zaangażowanych w promocję czytelnictwa Biblioteka Pedagogiczna w Płocku oraz Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Płocku.

PowiązaneTematy

– Naszym zamiarem było zainspirowanie i pokazanie osobom pracującym z dziećmi oraz z młodzieżą, aby korzystały z takich nowoczesnych i nieoczywistych form pracy z książką, po to, żeby dotrzeć do dzieci, do młodzieży, żeby zarażać pasją czytania i miłością do książek – wyjaśniała Agnieszka Olczyk-Twardy, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Płocku.

Dyrektor zauważyła, że jest wiele pytań, na które powinni sobie odpowiedzieć propagatorzy czytelnictwa w kontekście nowoczesnych technologii. Między innymi na te pytania próbowano znaleźć odpowiedzi podczas konferencji:

  • Czy warto czytać książki?
  • Czy nowoczesne technologie pomagają w czytaniu?
  • Jak memy zmieniają postrzeganie świata literackiego?
  • Jak wykorzystać potencjał gier komputerowych w edukacji?

– Mamy nadzieję, że ta konferencja będzie dużą inspiracją i zaszczepi w nauczycielach nowe pomysły do pracy w szkole – podkreślała Agnieszka Olczyk-Twardy.

Podczas konferencji głos zabrali: Zofia Karaszewska i Sylwia Stano, autorki vloga książkowego, Renata Jaroszewska z Biblioteki Pedagogicznej w Siedlcach, Marcin Siekański, członek międzynarodowej grupy zrzeszającej nauczycieli w dziedzinie ICT w edukacji oraz GBL, oraz Marian Kuć, nauczyciel konsultant z płockiego Wydziału MSCDN, ekspert w dziedzinie nowoczesnych technologii.

– To jest ciekawa akcja, już kolejna w Płocku. Nie tak dawno mieliśmy Konkurs Pięknego Czytania i, w mojej ocenie, tego typu konkurs znacząco zachęca młodych ludzi do tego, żeby sięgać dalej po książkę. Dziś ta konferencja tak naprawdę pokazuje, że poprzez nowe technologie, czyli smartfony, tablety i całą resztę dostępnych nam technologii na dziś, nie musimy pozbawiać się książki, a możemy poprzez te wszystkie urządzenia właśnie dotrzeć do książki – mówił dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Płocku Tomasz Kominek.

Dyrektor zauważył, że takie zastosowanie nowoczesnych technologii może również przyczynić się do większego przekonania seniorów do wspomnianych urządzeń. Tomasz Kominek przyznał, że sam również korzysta przy czytaniu z nowoczesnych technologii, między innymi audiobooków.– Natomiast staram się codziennie, bo o tym też była mowa na konferencji, czytać dzieciom. Ponieważ podstawą do tego, żebyśmy wykorzystali formy tradycyjne książki czy też tablety, smartfony, jest to, żebyśmy zaszczepili wśród dzieci taki nawyk czytania – zwracał uwagę Tomasz Kominek. – Ostatnio moja ulubiona książka to właśnie ta, którą czytam swoim dzieciom, a co też ciekawe, napisała tę książkę moja koleżanka, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego, Marta Milewska. Są to Przygody Mietka i te Przygody Mietka towarzyszą mi wielokrotnie w ciągu tygodnia, ponieważ mój syn rzuca tę książkę w moją stronę i mówi „Cytaj tata psed spaniem” – opowiadał dyrektor.

Podczas konferencji szeroko omówiono nie tylko nowoczesne technologie, ale też sprawy związane z wytworami kultury na bazie literatury i utworów literackich, powstających na bazie na przykład filmów i gier. Uczestnicy konferencji rozmawiali o popularnym obecnie wśród młodzieży trendzie publikowania opowiadań na portalu Wattpad.

Młodzi ludzie często, oczekując na ciąg dalszy ich ulubionych historii, puszczają wodze wyobraźni i samodzielnie tworzą dalszy ciąg wydarzeń, dzieląc się swoimi dziełami z innymi między innymi poprzez portale, takie jak Wattpad.

Jednocześnie wiele osób żądnych większej ilości treści z interesującego je świata wykreowanego w danej książce, grze czy filmie szukają takich treści właśnie w opowiadaniach stworzonych przez fanów i opublikowanych w internecie.

Poruszając temat twórczości fanowskiej nie sposób było również pominąć to, od czego niejednokrotnie się to wszystko zaczęło. Wiele gier, filmów i seriali powstało na bazie książek, które stanowią źródło ciekawych scenariuszy i światów dla twórców. Później owocuje to twórczością fanowską w postaci opowiadań, rysunków, a  nawet memów.

PetroNews był patronem medialnym wydarzenia.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU