REKLAMA

Jak wyglądał stary Płock? NAC wie… [ZDJĘCIA]

REKLAMA

Tajemniczy NAC to Narodowe Archiwum Cyfrowe, które od kilku lat gromadzi, opracowuje, konserwuje i udostępnia archiwalne zdjęcia, nagrania dźwiękowe czy filmy. W jego zasobach znajduje się również historia Płocka.

Narodowe Archiwum Cyfrowe od 1 marca 2008 roku zgromadziło już ponad 15 milionów zdjęć. Najstarsze pochodzą z lat czterdziestych XIX wieku, archiwizowane są też zdjęcia współczesne. Ale najważniejsza informacja, to że Archiwum udostępnia gromadzone zbiory, dzięki czemu każdy może on-line zobaczyć, jak wyglądało jego miasto w dawnej scenerii. A jeśli komuś spodoba się dane zdjęcie i chce mieć je w wyższej rozdzielczości, zawsze może kupić kopię w postaci cyfrowej lub papierowej.

PowiązaneTematy

Obecnie NAC pracuje nad udostępnianiem skanów fotografii na swojej stronie internetowej. W tej chwili możemy tam zobaczyć aż 150 tysięcy skanów fotografii oraz ponad 20 tysięcy opisów nagrań dźwiękowych.

Wśród tych ogromnych zbiorów nie zabrakło zdjęć z naszego miasta. Dzięki uprzejmości dyrektora Narodowego Archiwum Cyfrowego, możemy Wam je pokazać. Znaleźliśmy na przykład fotografie ilustrujące proces przeciwko mariawitom przed Sądem Okręgowym w Płocku z 1928 roku, otwarcie kiermaszu rzemieślniczego w Płocku w 1936 czy też… układanie płockiej ulicy w 1937 roku.

W naszej galerii zobaczycie też Państwowe Gimnazjum Męskie im. Stanisława Małachowskiego w okresie I wojny światowej czy Uczennice Państwowej Szkoły Przemysłowo-Handlowej Żeńskiej im. Królowej Kingi w Płocku podczas pracy w ogrodzie szkolnym w czasach międzywojennych.

Zapraszamy do obejrzenia naszego miasta na starych fotografiach.

Zobacz również:

Stary Płock w NAC, cz. 2 [ZDJĘCIA]