REKLAMA

Jak sprawdzić tożsamość rachmistrza? Dzwoni tylko z jednego numeru

REKLAMA

Osoby, które nie wypełniły jeszcze obowiązku udziału w Narodowym Spisie Powszechnym, powinny spodziewać się telefonu od rachmistrza. Jego tożsamość będzie można sprawdzić na kilka sposobów.

W kwietniu, pierwszym miesiącu Narodowego Spisu Powszechnego 2021, funkcjonowały tylko dwie metody spisowe: samospis internetowy oraz spis przez telefon za pośrednictwem infolinii dostępnej pod numerem 22 279 99 99.

Od 13 maja akcję spisową wzmocnili rachmistrzowie telefoniczni. Będą się oni kontaktować z osobami, które jeszcze nie wypełniły formularza. Ze względu na sytuację epidemiczną, wstrzymano do odwołania pracę rachmistrzów w terenie. Nie będą oni odwiedzać mieszkań i prowadzić spisu w formie bezpośredniej rozmowy.

Od czego rozpocznie się rozmowa?

Każdy respondent, do którego zadzwoni rachmistrz spisowy, zobaczy na ekranie swojego telefonu numer 22 828-88-88. Jest to gwarancja dla respondenta, że dzwoni do niego rachmistrz spisowy, a nie osoba podszywająca się pod niego.

Rachmistrz rozpocznie rozmowę od przedstawienia się oraz podania instytucji, z której dzwoni. Na życzenie respondenta, rachmistrz poda numer identyfikatora służbowego.

Jak sprawdzić, czy to prawdziwy rachmistrz?

W czasie rozmowy rachmistrz ma obowiązek poinformować o dostępnych metodach weryfikacji swojej tożsamości. Można to zrobić:

Dodatkowo każdy może zapytać rachmistrza o jedną z pięciu ostatnich cyfr swojego numeru PESEL. Rachmistrz zna nasz nr PESEL i powinien wskazać prawidłową odpowiedź, wtedy można uznać go za prawidłowo uwierzytelnionego.

O co będzie pytać rachmistrz?

W czasie spisu rachmistrz będzie odczytywać po kolei pytania formularza spisowego – ich treść jest dostępna na stronie internetowej GUS poświęconej spisowi. W żadnym razie nie może on wychodzić poza ten zakres i pytać np. o majątek, oszczędności, numer konta, posiadane nieruchomości, sposób spędzania wolnego czasu, czy planowane wyjazdy i ich terminy.

Warto też pamiętać, że w przypadku części pytań spisowych dostępna jest opcja „Nie chcę odpowiadać na to pytanie”. Pojawia się ona w częściach formularza dotyczących niepełnosprawności, wyznania religijnego oraz związków niesformalizowanych.Czy można odmówić rachmistrzowi?

W momencie nawiązania z nami kontaktu przez rachmistrza nie mamy już możliwości odmówić udziału w spisie, dlatego namawiamy do spisania się z własnej inicjatywy przez Internet lub infolinię spisową (22 279 99 99). Jeśli zechcemy sprawdzić tożsamości rachmistrza można się wyjątkowo rozłączyć, ale wcześniej powinniśmy wskazać inny, możliwie szybki termin rozmowy.

Co zrobić, gdy dzwonił oszust?

Jeśli w trakcie rozmowy pytania będą wykraczać poza zakres spisu i nabierzemy podejrzeń, że dzwoniąca do nas osoba może podszywa się pod rachmistrza, należy się rozłączyć i powiadomić o tym fakcie konsultanta na infolinii spisowej lub skontaktować się z Gminnym Biurem Spisowym.

Można też zawiadomić policję – na taką okoliczność warto zanotować numer telefonu, z którego do nas dzwoniono (jeśli nie był zastrzeżony). Podobnie należy postąpić, jeśli sprawdzony przez nas rachmistrz okazał się oszustem.

Trwają też inne badania statystyczne

Zanim jednak uznamy, że mamy do czynienia z oszustem, warto pamiętać, że równolegle ze spisem prowadzone są inne cykliczne badania ankietowe statystyki publicznej. Nie należy się więc dziwić, jeśli po wypełnieniu obowiązku spisowego NSP 2021 zadzwoni do nas ankieter urzędu statystycznego z prośbą o udział w jakimś badaniu. Warto wesprzeć działania statystyki publicznej i zgodzić się na to. Wyniki badań statystycznych służą całemu społeczeństwu.

Podobnie jak w NSP 2021, w przypadku badań ankietowych też mamy prawo zweryfikować tożsamość dzwoniącej do nas osoby. W tym celu należy skontaktować się telefonicznie lub e-mailowo z Urzędem Statystycznym w Warszawie.

Mieszkańcy województwa mazowieckiego znajdą wszystkie niezbędne informacje o terminach i zakresie poszczególnych badań na stronie internetowej warszawskiego Urzędu Statystycznego.

Ze względu na sytuację epidemiczną badania ankietowe do odwołania są realizowane przez pracowników statystyki publicznej wyłącznie telefonicznie.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 3

 1. Master says:

  Mozliwe ze jakas cyfra byla nieprawidlowa zawsze mozna jeszcze zadzwonic na infolinie wybrac tonowo 1 a potem 2

  • @ Master says:

   Mistrzu wejdź na stronę spis,gov.pl i przetestuj sobie działanie prodecury weryfikacji tożsamosci rachmistrza.
   Po wpisaniu imienia i nazwiska rachmistrza w kolejnym kroku trzeba wpisac podany przez niego piętnastoznakowy kod/nr identyfikacyjny.
   Tam jest ramka podzielona na trzy części i praktycznie żadnej instrukcji, co w którym polu ramki należy wpisac.
   Nie informuje się, jak podzielić kod, ile i który znaki z kodu i w którym polu ramki . Po telefonie na infolinię tez sie tego nie dowiedzialam – powiedziano mi b. grzecznie, że moga tylko sami zweryfikowac to za pomoca aż 2 komputerow i ewentualnie potwierdzić tożsamość rachmistrza. Zatrudniaja do tego wysokokwalifikowany personel (po psychologii chyba ) dobrze przygotowany do prowadzenia przesłuchań i skutecznego wyciągania informacji.
   Bez precyzyjnej instrukcji jest to zadanie dla łamacza kodów i wymaga zastosowania metody licznych prób i błędów,

 2. obywatelka says:

  sprawdzałam tożsamość rachmistrza na stronie GUS – po wpisaniu zgodnie z procedurą sprawdzania podanego mi Imienia i Nazwiska i nr indentyfikacyjnego rachmistrza pojawił sie komunikat na czerwono : ujemny wynik weryfikacji, wpisz poprawnie dane, trzykrotne powtórzenie trzykrotnie dało wynik ujemny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU