REKLAMA

Jak pomóc dziecku nauczyć się skutecznie języka angielskiego?

REKLAMA

Znajomość języka angielskiego w dzisiejszym świecie jest niezbędną umiejętnością i my, dorośli, doskonale o tym wiemy. Jak jednak przekonać nasze dzieci, że nauka języka może być świetną zabawą? Jak pomóc im w codziennych zmaganiach z językiem angielskim? O kilka cennych wskazówek  poprosiliśmy doświadczone lektorki Szkoły Języków Obcych Centrum Edukacji, które na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą.

Ewelina Szumańska – lektor Szkoły Języków Obcych Centrum Edukacji Grupa ORLEN

Ewelina Szumańska
Ewelina Szumańska

– Najprostszą formą pomocy, jaką rodzic może zaoferować swojemu dziecku, jest po prostu sprawdzanie czy dziecko regularnie odrabia pracę domową i uzupełnia zeszyt ćwiczeń. Ważną rolę w nauce języka angielskiego odgrywa systematyczność. Każdy rodzic zatem powinien poświęcić trochę swojego czasu, aby pomóc dziecku w powtórzeniu i utrwaleniu poznanego materiału. Nie musi to być monotonne powtarzanie słówek czy wyrażeń. Czynność tę można urozmaicić, wykorzystując do tego znaną dziecku rymowankę, wprowadzając jakąś grę lub zabawę językową oraz śpiewając piosenki. Niezwykle pomocny jest Internet, w którym znajdziemy dużo świetnych gier i zabaw czy angielskich historyjek. Jeżeli nasze dziecko ma problem z przyswojeniem sobie pisowni nowego słówka, możemy zaproponować mu, aby postarało się pisać to słowo do momentu, gdy zostanie przez nie zapamiętane lub wykorzystać do tego celu wcześniej wspomniane gry językowe. Dobrym sposobem jest także wspólne tworzenie z dzieckiem tzw. Fiszek – małych karteczek, na których po jednej stronie zapisujemy jakieś słowo w języku polskim, a po drugiej jego angielskie znaczenie. Jeśli chcemy pomóc dziecku w poprawnym wymawianiu poznanego słownictwa, możemy wykorzystać załączoną do podręcznika płytę lub po prostu skorzystać z Internetu. W procesie nauczania języka angielskiego ważna jest też motywacja. Każdy rodzic powinien pamiętać o tym, aby chwalić swoje dziecko za zdobytą wiedzę i umiejętności, a nawet za najmniejsze osiągnięcie.

PowiązaneTematy

Kasia Duszczyk – lektor Szkoły Języków Obcych Centrum Edukacji Grupa ORLEN

kasia_duszczyk
Kasia Duszczyk

– Nauka języka to dla dziecka zabawa, dlatego korzystajmy z gier planszowych do nauki języków, prostych książeczek w języku angielskim, oglądajmy bajki i słuchajmy piosenek dla dzieci. Nie dość, że spędzamy wspólnie czas, to jeszcze uczymy się czegoś nowego. Pomocny jest tu też Internet, w którym znajdziemy ciekawe strony z grami, historyjkami i filmikami. Najlepszym przykładem jest www.learnenglishkids.britishcouncil.org lub www.eslgamesplus.com. Znajdziecie tam mnóstwo inspirujących gier i zabaw. Starajmy się nazywać rzeczy z naszego otoczenia w języku, którego się uczymy. Przylepiajmy karteczki z podpisami, bawmy się w kalambury po angielsku, grajmy w statki albo państwa i miasta. Tutaj ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Pamiętajmy też, żeby pokazać dziecku, iż umiejętność komunikowania się w innym języku jest czymś naturalnym, przydatnym i fascynującym. Nie bójmy się mówić przy nim i porozumiewać z obcokrajowcami. I najważniejsze zadanie na koniec, uzbrójmy się w cierpliwość. Na efekty przyjdzie nam dość długo czekać, czasem nawet dwa, trzy lata. Nie ma cudownej metody na natychmiastowe nauczenie się języka, to zbyt trudny proces. Częste powtarzanie, wracanie do poznanych już umiejętności, jest kluczem do sukcesu.

Beata Behnke – lektor Szkoły Języków Obcych Centrum Edukacji Grupa ORLEN

beata_behnke
Beata Behnke

– Oczywiście, każdy rodzic może bardziej lub mniej pomóc swojemu dziecku w codziennej nauce języka angielskiego. Wiele jednak zależy od tego, czy dany rodzic zna język angielski oraz na jakim poziomie zaawansowania znajduje się dziecko. W początkowym stadium nauczania, nawet bez znajomości języka jesteśmy w stanie w mniejszym lub większym stopniu kontrolować postępy naszych pociech. Obecne podręczniki wyposażone są w płyty, dzięki którym można pomóc w poprawnej wymowie poszczególnych słów. Na etapie wprowadzenia pisowni, z pomocą przyjdzie nam sam podręcznik oraz ćwiczenia. Internet jest także doskonałym źródłem dodatkowych inspiracji na urozmaicenie nauki języka obcego. Polecić mogę tutaj takie strony jak np.: www.superkid.pl. Pamiętajmy jednak, aby nie zniechęcić ucznia. Nie zadawajmy pytań typu: jak jest „jabłko” po angielsku. Spróbujmy zamienić żmudny schemat nauki w zabawę. Zasłońmy dziecku oczu i dajmy na spróbowanie kawałek jabłka i innych owoców. Niech spróbuje odgadnąć nazwę owocu. Oczywiście po angielsku! Możliwości są nieograniczone. Jeśli jednak nie znamy języka, a nasza pociecha jest już na wyższym poziomie zaawansowania, warto poprosić kogoś o pomoc… Może starsze rodzeństwo albo ktoś w rodzinie byłby w stanie pomóc naszemu dziecku?

Anna Palusińska – lektor Szkoły Języków Obcych Centrum Edukacji Grupa ORLEN

– Powieśmy w widocznym miejscu w pokoju tablicę, na której można przyczepiać nowe lub trudne do zapamiętania słówka albo robić plakaty tematyczne, uczmy się słownictwa przez skojarzenia z wyrazami angielskimi już znanymi (np. hand – dłoń, ball – piłka, handball – piłka ręczna) lub polskimi, np. plum – śliwka można skojarzyć, że śliwka robi plamy – podobna wymowa. Można układać sobie różne historyjki, najlepiej śmieszne, które pomagają zapamiętać ciągi wyrazów, co jest pomocne przy nauce miesięcy lub dni tygodnia (January, February, March – Janusz Febrę Ma, itp.). Ciekawym pomysłem jest  nagrywanie się na dyktafon w telefonie i uczenie się przez odsłuchiwanie takich nagrań gdziekolwiek jesteśmy, np. podczas jazdy samochodem. Taka metoda pomaga rozwijać sprawność mówienia, można wtedy usłyszeć jak brzmi nasz głos, jaką mamy wymowę, intonację i w razie potrzeby ją poprawić i udoskonalić. Dzięki temu stajemy się bardziej pewni siebie podczas mówienia w języku angielskim.

Ola Anioł-Tołubińska, lektorka  Szkoły  Języków  Obcych Centrum Edukacji Grupa ORLEN

ola_aniol_tolubinska
Ola Anioł-Tołubińska

– Nauka języka wymaga planu. Plan oznacza systematyczność. Systematyczność oznacza rzetelność. Rzetelność może oznaczać tylko jedno – sukces! Każdy z nas wie, choć nie chcemy się do tego przyznać, iż nauka każdego języka obcego wymaga niesamowitego poświęcenia, nakładu czasu, ale przede wszystkim chęci. Chęć jest wtedy, gdy pracujemy tak jak lubimy, gdy robimy na zajęciach to, co sprawia nam radość, to jest również nieodzowny element naszego sukcesu. Dzięki temu, język może stać się naszą pasją, naszym hobby. I o to w tym wszystkim chodzi, aby nauka języka sprawiała nam przyjemność. Wtedy nie trzeba długo czekać na efekty. Jak to zrobić? Poza podręcznikiem kursowym, jest mnóstwo artykułów online, materiałów audio, interesujących programów, ułatwiających naukę słówek czy gramatyki, czasopism dostępnych choćby w Empiku. W końcu żyjemy w dobie Internetu. Należy się „atakować” językiem z różnych realistycznych źródeł. Zamiast czytać wiadomości po polsku, wejdź na stronę www.thenews.pl i przeczytaj je  po angielsku. Trudne? Wcale nie! Zajmie Ci to tyle samo czasu. Najważniejsze, aby wyrobić w sobie nawyk, a wszystko przyjdzie samo.

cegoNiejednokrotnie to rodzice są dla dzieci najlepszym przykładem, jak i największym wzorem do naśladowania. Jeśli więc tylko czujemy ochotę, aby popracować nad naszym językiem obcym, a jednocześnie pomóc naszym pociechom, nie ma na co czekać – działajcie już od dzisiaj. Może przydadzą się w tym rady naszych lektorek.