REKLAMA

Inwestycja Orlenu – czy będzie praca dla płocczan?

REKLAMA

Już w ubiegłym roku PKN Orlen przygotowywał się do budowy nowego bloku energetycznego w Płocku. Koncern ogłosił nawet przetarg na projekt budowlany, niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę bloku gazowo-parowego oraz ogłosił postępowanie, w którym potencjalni wykonawcy mogli składać listy intencyjne, będące potwierdzeniem zamiaru złożenia oferty. Czy ta inwestycja dostarczy płocczanom miejsc pracy?

PKN Orlen ustalił, że blok gazowo-parowy miałby być wybudowany na działce położonej na terenie zakładu głównego płockiego koncernu. Projekt ma obejmować połączenia rurociągami parowymi nowego bloku energetycznego i istniejącej zakładowej elektrociepłowni. Wstępnie ustalono termin budowy na lata 2014-17.

PowiązaneTematy

Zapytaliśmy w koncernie, czy jeśli dojdzie do budowy bloku gazowo-parowego w Płocku, to przewidywane są nowe miejsca pracy dla płocczan? – Zakładamy, iż pojawią się nowe miejsca pracy, ukierunkowane głównie na branżowych specjalistów – powiedział nam Arkadiusz Ciesielski z biura prasowego PKN Orlen. – Szacujemy, że docelowo pracę na Bloku może znaleźć, zgodnie ze standardami wyznaczającymi obsługę tego typu obiektów, kilkadziesiąt osób. Byliby to głównie specjaliści z branży energetycznej, mechanicznej oraz automatyki – dodał.

Jak wyjaśniają w koncernie, jest zbyt wcześnie by podawać konkretne liczby. Wiadomo za to, że w fazie realizacji projektu, w pracach wykonawczych może uczestniczyć wiele firm z branż związanych z tego typu inwestycjami, od budowlanej poprzez spawaczy, elektryków, operatorów maszyn budowlanych. – Przy angażowaniu przez generalnego kontraktora podwykonawców, w szczytowych momentach prace może znaleźć kilkaset osób – mówi Arkadiusz Ciesielski.Według PKN Orlen, należy spodziewać się podobnego ożywienia lokalnych firm, jak przy realizacji bliźniaczej jednostki we Włocławku. – Przypomnijmy, iż projekt budowy bloku gazowo-parowego o mocy 450-600 MWe w Płocku jest obecnie na etapie, gdy ustalane są rozwiązania techniczne, na bazie których oferenci biorący udział w przetargu na Generalnego Wykonawcę bloku, złożą oferty cenowe. Decyzja co do ewentualnej realizacji projektu planowana jest na przełomie czerwca-lipca tego roku, przy pozytywnych wynikach analizy opłacalności – zaznaczają w Orlenie.

Koncern buduje obecnie blok gazowo-parowy o mocy ok. 470 MWe we Włocławku, którego koszt wykonania wynosi blisko 1,4 mld zł. Inwestycję realizuje konsorcjum General Electric i SNC Lavalin, który rozpoczął prace w połowie kwietnia ubiegłego roku, a ich zakończenie planuje na 2015 rok.