Interwencje poskutkowały. Sekundniki wracają na Podolszyce

REKLAMA

Kierowcy ponownie będą mogli korzystać z udogodnienia, jakim są sekundniki. Na rondzie Wojska Polskiego oraz skrzyżowaniu ul. Wyszogrodzkiej przy Galerii Mazovia zaczną działać już w nocy.

Jak informuje Urząd Miasta Płocka, w nocy z 13 na 14 lutego ponownie zaczną działać sekundniki na rondzie Wojska Polskiego oraz skrzyżowaniu ul. Wyszogrodzkiej z al. Armii Krajowej i Jana Pawła II. Przypomnijmy, że urządzenia zostały wyłączone po uruchomieniu przejazdu obwodnicą do Orlenu, kiedy okazało się, że skrzyżowanie Wojska Polskiego nie posiada odpowiedniej przepustowości dla pojazdów zjeżdżających z obwodnicy.

Wymieniono wówczas eksperymentalne urządzenia, które wcześniej zamontowano do systemu ITS (Inteligentnego Systemu Sterowania Ruchem) na konwencjonalne urządzenia. Po wprowadzeniu kilkufazowej sygnalizacji świetlnej na rondzie Wojska Polskiego problem został rozwiązany, ale powstał inny – nowe sterowniki nie działały z sekundnikami.

PowiązaneTematy

– Tymczasem w magazynach drogowców znalazły się te konwencjonalne sekundniki, zdemontowane przy okazji przebudowy sygnalizacji świetlnej na ul. Tysiąclecia. Powstał tam system wideodetekcji, który samodzielnie steruje ruchem. Sekundniki nie potrafią z takim systemem współpracować, montażu przy takim systemie tych urządzeń zabraniają również przepisy. Zrodziła się okazja, by do tych konwencjonalnych sterowników światłami na Podolszycach podłączyć konwencjonalne sekundniki z ul. Tysiąclecia. I to się właśnie stało – tłumaczy Hubert Woźniak z Urzędu Miasta Płocka.

Sekundniki zaczną więc działać od 14 lutego na rondzie Wojska Polskiego oraz skrzyżowaniu ul. Wyszogrodzkiej z al. Jana Pawła II i al. Armii Krajowej obok McDonald’sa. Skorzystają z nich jednak tylko kierowcy – sekundnik dla pieszych między galerią Mazovia i Auchan ze względów technicznych na razie nie zostanie włączony. W najbliższych miesiącach Miejski Zarząd Dróg ma podjąć próbę uruchomienia sekundnika zarówno w tym miejscu, jak i przy skrzyżowaniu ul. Wyszogrodzkiej z al. Piłsudskiego i ul. Graniczną.

Jednocześnie ratusz informuje, że od godz. 15.05 do godz. 16.20 sekundniki na rondzie Wojska Polskiego będą całkowicie wyłączone. Spowodowane jest to wyłączaniem się sekundników na ok. 10 minut podczas zmiany cyklu pracy świateł, a między godz. 15 a 16.10 przy rondzie Wojska Polskiego cykl pracy sygnalizatorów zmienia się siedmiokrotnie.

Dlaczego na niektórych skrzyżowaniach nie ma (i raczej nie będzie) już sekundników?