REKLAMA

Interwencje policji w Płocku wkrótce z kamerą

REKLAMA

Od 1 marca policjanci wydziału patrolowo-interwencyjnego oraz wydziału ruchu drogowego w Radomiu będą rejestrować swoje interwencje kamerami osobistymi. Wkrótce taki sprzęt ma również trafić do płockich policjantów.

W Radomiu użytkowanych jest jak na razie 135 osobistych kamer nasobnych, które od 1 marca użytkują policjanci z wydziału patrolowo-interwencyjnego oraz z wydziału ruchu drogowego. To pierwsza jednostka w garnizonie mazowieckim, która jest wyposażona w urządzenia audiowizualne. W następnej kolejności trafią do policjantów z Siedlec i Płocka.

– Kamery będą zawieszone na mundurach funkcjonariuszy i będą rejestrować każdy szczegół podejmowanych przez nich interwencji. Urządzenie nagrywa nie tylko obraz, ale również dźwięk. Nie jest to jednak zwykła kamera, ponieważ policjant nie ma możliwości kasowania lub edytowania nagrania. Po zakończeniu służby kamera trafia do specjalnej stacji dokującej, która automatycznie archiwizuje zarejestrowane dane i ładuje kamery – tłumaczy zespół prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.

Kamery osobiste na mundurach policjantów zostały wprowadzone, aby zwiększyć transparentność działań policji, ochronę obywateli, ale i ochronę prawną samych funkcjonariuszy. W komendzie wojewódzkiej argumentują, że zdarzają się bezpodstawne oskarżenia kierowane wobec funkcjonariuszy, a nagranie wizualne i dźwiękowe będzie stanowiło dowód faktycznego przebiegu interwencji.Wprowadzenie możliwości nagrywania w innych miejscach, niż publiczne, wprowadziły ostatnie zmiany w obowiązujących przepisach Ustawy o ochronie danych osobowych przetwarzanych w związku z zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości z 14 grudnia 2018 roku, która zmieniła Ustawę o policji i pozwala mundurowym na nagrywanie interwencji, np. domowych.

– Zapisy z kamer pozwolą rozstrzygać sporne sytuacje, występujące podczas interwencji, będą również mogły zostać wykorzystane jako materiał dowodowy w prowadzonych postępowaniach. Jak wynika z doświadczeń policjantów innych garnizonów, którzy używali już kamer nasobnych, obecność włączonej kamery nie tylko pozwala na uściślenie wielu szczegółów interwencji, ale często również studzi uliczną agresję oraz zwiększa bezpieczeństwo policjanta – informuje Zespół Prasowy KWP w Radomiu.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU