REKLAMA

Interesująca wystawa w Płockiej Galerii Sztuki

REKLAMA

Już w najbliższy piątek w Płockiej Galerii Sztuki zostaną zaprezentowane wyjątkowe prace Marka Jaromskiego. Na wystawie „Sprawdzam” będzie można zobaczyć rysunki, linoryty, grafiki, a także objet trouvé.

12 kwietnia o godzinie 18 Płocka Galeria Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy Marka Jaromskiego „Sprawdzam”, tematycznie określanej przez niego trzema słowami: życie – pomiędzy – śmierć. W ramach ekspozycji będą prezentowane prace z zakresu rysunku, linorytu i grafiki, a także dzieła należące do gatunku objet trouvé (odnaleziony przedmiot), którym twórca nadał swój artystyczny i rozpoznawalny styl.

Tytuł jest nie tylko dla artysty sprawdzianem dokonań, poddaniem ich pod osąd publiczny, ale także spojrzeniem na swoje prace w innych niż w pracowni warunkach. Może też znaczyć sprawdzanie samego siebie, potwierdzenie i uzasadnienie własnej wizji, być swoistym artystycznym „rachunkiem sumienia”.

Wystawę będzie można oglądać do 5 maja.

Marek Jaromski nie lubi ram, ścian, prostych konstrukcji przedmiotów użytkowych. Włącza je w swoją przestrzeń emocjonalną, czasami niszcząc, a czasami zmieniając ich użytkowość. Zamalowuje ławkę, półkę, powierzchnie drzwi, wykleja ściany swoimi barwnymi odbitkami, by je „oswoić” czy odrealnić.

Artysta z pojedynczych prac komponuje wieloczęściowe obrazy lub instalacje przestrzenne. Własnoręcznie produkuje papier, na którym odbija swoje linoryty. W wybranych realizacjach matrycą staje się ziemia, stanowiąca formę dla papierowej masy. Tworzy nie po to, by cokolwiek objaśniać czy reformować.– Wtopiony w procesy życia na równych prawach z innymi jego uczestnikami, pokazuje dziejące się w nim i wokół niego zdarzenia. (…) To także, a może przede wszystkim, twarz własna i twarze przyjaciół, ludzi bliskich, ale i twarze ludzi ledwo gdzieś, kiedyś spotkanych i zapamiętanych. To fragmenty pejzażu, bujnej roślinności i bytujących w nich stworzeń, to bydło, ptactwo domowe, psy i szeleszczące pszczoły. To także ilustracje zdarzeń ulotnych i codziennych, również własne interpretacje postaci i opowieści z pradawnych legend i przypowieści – opisuje twórczość Jaromskiego historyk i krytyk sztuki Wiesława Wierzchowska.

Punktem wyjścia dla licznych realizacji artysty jest tradycja chrześcijańska. Do wielu prac, do Jaromski inspirację zaczerpnął z Psalmu 36: „W Twojej światłości oglądamy światło”, jest emanacją Boskiej światłości.

– Nic innego nie potrafię robić, więc robię to, co umiem. Linoryty, drzeworyty. A tematy, które mi chodzą po głowie to widać na obrazach. Ptaki, ludzie, zwierzęta, anioły. Trochę diabełków, bo każdy je ma za skórą – żartował Marek Jaromski w jednym z wywiadów.

Marek Jaromski urodził się w 1953 r. w Kutnie; uprawia linoryt, rysunek, rzeźbę. Jest poetą, prowadzi programy telewizyjne i radiowe. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, studiował drzeworytnictwo pod kierunkiem prof. Haliny Chrostowskiej (dyplom z wyróżnieniem w 1975 roku) oraz malarstwo u prof. Eugeniusza Markowskiego (dyplom z wyróżnieniem w 1980 roku). Związany z grupą „Warsztat” od 1976 roku, którą razem z nim współtworzą Andrzej Kalina i Andrzej Dworakowski. Od lat 90. XX wieku mieszka we wsi Ponikiew Duża. Miał ponad 30 wystaw indywidualnych, m.in. w Ciechanowcu, Krakowie, Warszawie, Düsseldorfie, Heidelbergu, Oslo, Toronto. Otrzymał wiele nagród, m.in.: Najlepsza Grafika Roku (1980, 1982); Nagroda Faber-Castell, Norymberga (1985); Drugie Grand Prix, Francja (1997); jako jedyny twórca został trzy razy z rzędu nagrodzony na Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie, w tym Grand Prix (1991); Nagroda im. Stanisława Wyspiańskiego, Nagroda Europejskiego Biennale Grafiki w Baden-Baden. Stworzył autorskie programy w TV Puls, w Radiu Plus Józef oraz w TVP1.

Program wydarzeń towarzyszących wystawie:

  • 13 kwietnia, godz. 12.00 – warsztaty artystyczne „Anielskie portrety”.
    Impulsem do twórczych działań dzieci i młodzieży będą dzieła prezentowanego w Płockiej Galerii Sztuki Marka Jaromskiego. Pod okiem artysty uczestnicy stworzą prace malarskie, graficzne lub rysunkowe przedstawiające anioły, inspirowane współczesną sztuką ludową i tradycją chrześcijańską. Wstęp wolny. Obowiązują wcześniejsze zapisy.
  • 17 kwietnia, godz. 16.30 – w cenie biletu oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie Marka Jaromskiego „Sprawdzam”.
  • 27 kwietnia, godz. 12.00 – Dzień Wolnej Sztuki.
    Po raz kolejny Płocka Galeria Sztuki zaprasza do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji „Dzień Wolnej Sztuki”, tym razem z autorem wystawy „Sprawdzam” Markiem Jaromskim. Spokojnie i bez pośpiechu będzie można obejrzeć kilka wybranych prac artysty, a następnie podzielić się z nim wrażeniami przy kawie i ciastku. Wstęp wolny.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU