In vitro w Płocku na razie nie będzie

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

W ostatnich dniach Płock opanowała dyskusja na temat finansowania przez miasto zabiegów in vitro. Część radnych jest za, Kościół zdecydowanie przeciw. Oświadczenie prezydenta Płocka wyjaśnia wszelkie wątpliwości.

Oświadczenie Prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego

W związku z licznymi kontrowersjami, dotyczącymi kwestii tzw. finansowania zabiegów in vitro z budżetu miasta Płocka, chciałbym przedstawić fakty i jednoznacznie podkreślić, że:

  • w budżecie miasta Płocka na 2012 rok nie ma zapisów o finansowaniu zabiegów in vitro,
  • w budżecie są zarezerwowane środki w wysokości blisko 2 milionów złotych na finansowanie różnorodnych programów profilaktycznych (PET, wczesnego wykrywania nowotworów piersi oraz nowotworów jelita grubego, realizacji szczepień przeciwko grypie, przeciwko pneumokokom, edukacji przedporodowej, promocji zdrowia w szkołach, program stomatologiczny dla dzieci i młodzieży).

Mam świadomość, iż jednym z istotnych problemów, dotykających wiele małżeństw, jest problem niepłodności – braku potomstwa. Współczesna medycyna w różnorodny sposób próbuje zmierzyć się z tym problemem – naprotechnologia i in vitro to dwie różne metody, które dają ludziom nadzieję. Aby świadomie podjąć decyzję o zaangażowaniu publicznych środków w rozwiązywanie tego problemu, należy rozpocząć merytoryczną dyskusję, w której głos powinni zabrać przede wszystkim fachowcy – lekarze, którzy określą skalę zjawiska, postawią diagnozę oraz określą kryteria udzielanego wsparcia i metodę pomocy. Dopiero wówczas radni Rady Miasta Płocka – posiadając potrzebną wiedzę i w zgodzie ze swoimi przekonaniami i sumieniem – będą mogli podjąć decyzję.

Sytuację komplikuje również fakt braku uregulowań prawnych – ustawy bioetycznej, która przyjęta przez polski Parlament, normowałaby między innymi zasady finansowania zabiegów in vitro. Żałuję jedynie, że tocząca się dziś dyskusja, pełna złych emocji, podejrzeń i insynuacji, opiera się bardziej na politycznych argumentach niż na poszukiwaniu sposobów pomocy ludziom, którzy zmagają się z problemem niepłodności. Jestem jednocześnie przekonany, że współpracując w atmosferze dobrej woli, otwartości i dialogu będziemy potrafili wypracować w płockim samorządzie taką formę działania, która, w zgodzie z obowiązującym prawem, pozwoli wesprzeć małżeństwa, zmagające się z problemem niepłodności. I do takiej współpracy pragnę zaprosić wszystkich, którym ten problem nie jest obojętny.

Andrzej Nowakowski
Prezydent Miasta Płocka

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji