Historyczna przystań – reaktywacja

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ruszył przetarg na opracowanie projektu przystani miejskiej, wzorowanej na historycznym Dworcu Wodnym “Płock”. Istnieje szansa, że będzie to kolejny kamyczek do ożywienia płockiego nabrzeża wiślanego.

Historyczny Dworzec Wodny „Płock” powstał pod koniec XIX wieku. Starsi płocczanie mogą go jeszcze pamiętać – do 1970 roku funkcjonował przy nabrzeżu Wisły, obsługując statki pasażerskie. Realizacja tej inwestycji, zaakceptowanej do realizacji w Budżecie Obywatelskim 2013, to stworzenie nowej pływającej Przystani Miejskiej, która swoim wyglądem będzie nawiązywać do nieistniejącego już historycznego obiektu.

Ale nowa przystań, oprócz podstawowej funkcji obsługi pasażerów i statków pasażerskich, będzie pełnić również funkcję hotelu (dla minimum 16 gości) z salą konferencyjną, mogącą pomieścić minimum 45 osób. Obiekt będzie co prawda pływający, ale bez własnego napędu (ten znacznie zwiększyłby koszty inwestycji). W okresie od kwietnia do listopada będzie
zacumowany w okolicach ulicy Rybaki na Wiśle, pobierając energię i słodką wodę z nabrzeża, chociaż będzie miał również własne zbiorniki wody słodkiej na wypadek awarii sieci wodociągowej na nabrzeżu oraz awaryjne źródło zasilania.

Zimą Przystań Miejska będzie odholowana do portu na Radziwiu, jednak z możliwością użytkowania w okresie zimowym w porcie lub innym bezpiecznym miejscu postoju. Do przystani będą mogły cumować statki pasażerskie. Dostęp do obiektu z nabrzeża przewidziany jest trapami – główny będzie prowadził do centralnego korytarza pokładu głównego. Zgodnie z projektem, będą mogły korzystać z niego również osoby niepełnosprawne, do ich potrzeb dostosowany będzie także pokład główny obiektu.

Przedział hotelowy ma posiadać trzy łazienki. Do głównego korytarza znajdującego się w przedziale hotelowym prowadzić będą dwie klatki schodowe – jedna z poczekalni znajdującej się na pokładzie głównym, druga z sali konferencyjnej.

Brzmi to wszystko pięknie i po realizacji może być naprawdę ciekawym miejscem, nie tylko dla turystów. Na razie potencjalni projektanci mają czas do 2 lipca na składanie ofert. Wybrany wykonawca w ciągu 4 miesięcy będzie musiał stworzyć dokumentację, a potem nadzorować prace wykonawcze.

Podziel się:

1 komentarz

  1. To naprawdę nie jest jakiś specjalny projekt żeby go odtwarzać. To już nieszczęśliwe molo ze spodkiem ma więcej polotu. A ta buda przy tym molo będzie pasowala jak. ….

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji