Historia Petrochemii Płock. Miała być na Radziwiu [FILM]

REKLAMA

Z czego jest znany Płock? No właśnie, kilka miesięcy temu sprawdziliśmy to dla was, będąc w różnych miastach. Z wiedzą na ten temat było na prawdę ciężko. Sporo osób kojarzy nas jednak z… Petrochemią Płock.

To właśnie Petrochemia Płock, dziś znana jako Orlen (choć ta nazwa niekoniecznie kojarzona jest akurat z naszym miastem) wciąż żyje w głowach Polaków, jako najbardziej charakterystyczna dla Płocka. Być może dlatego, że w jej nazwie zawierała się nazwa naszego grodu, czego o nowej nazwie koncernu powiedzieć nie można…

PowiązaneTematy

Płocki kombinat to najwieksza rafineryjno-petrochemiczna firma w Polsce. Idea powstania zakładu zrodziła się dzięki zainteresowaniu rządu Władysława Gomułki programem, powstałym w 1954 roku. Program ten dotyczył rozwoju przemysłu naftowego i chemicznego w Polsce. Do momentu powstania zakładów w Płocku, na terenie kraju działało jedynie 5 małych rafinerii, których moce przerobowe nie zaspakajały potrzeb odbudowującego się kraju. Poza Płockiem, rozważano budowę tej rafinerii w Tczewie, Ostrołęce, Blachowni Śląskiej czy Koninie.

W początkowej fazie, kombinat miał powstać na Radziwiu, jednak po wnikliwych badaniach stwierdzono, że ta lokalizacja jest zła i przeniesioną ją na Białą Nową, gdzie została zbudowana.

Zobaczcie materiał filmowy przedstawiający wszystkie, być może nieznane dotąd, tajniki historii dzisiejszego kombinatu PKN Orlen.