Gwiazdy w Wiśle – trzecia edycja

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Miłośnicy historii, legend i naszego miasta – uruchomcie wyobraźnię, puśćcie wodze fantazji! Za chwilę startuje trzecia edycja projektu edukacyjnego “Gwiazdy w Wiśle. Baśnie i legendy o Płocku”.

“Dawno, dawno temu, a może wcale nie tak dawno w Płocku zaczęły się dziać dziwne rzeczy. Przyjechało kilka dźwigów i jak mityczna hydra wzniosły się nad miastem.(…) Rozpoczęła się wielka bitwa z żelazem, betonem i innymi materiałami budowlanymi…” – wbrew pozorom, nie jest to początek pradawnej historii, ale współczesna legenda o… budowie pierwszej w Płocku galerii handlowej. Jej autorem jest Jakub Żaglewski, uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej w Bodzanowie. Opowieść powstała podczas zeszłorocznych zajęć pozalekcyjnych w klasie piątej. Scenariusz zajęć napisali nauczyciele tej szkoły w ramach II edycji projektu “Gwiazdy w Wiśle. Baśnie i legendy o Płocku” (realizowanej od października 2010 r. do czerwca 2011 r.).

Punktem wyjścia działań wszystkich nauczycieli i uczniów, którzy wzięli udział w projekcie, była książka o tym samym tytule, wydana przez Płocką Galerię Sztuki. W efekcie powstało wiele inspirujących scenariuszy lekcji, zajęć pozalekcyjnych, przedstawień, konkursów, a nawet planszowe gry edukacyjne i zestawy krzyżówek.

Uczniowie rysowali komiksy opowiadające jak, ich zdaniem, powstało nasze miasto, niejednokrotnie sami wymyślali nietypowe legendy. Wszystkie materiały zostały wydane w formie zeszytu metodycznego. Inauguracja III edycji projektu “Gwiazdy w Wiśle…” połączona będzie z możliwością zwiedzenia wystawy jubileuszowej z okazji 30-lecia PGS i odbędzie się 30 listopada o godz. 13.00 w Płockiej Galerii Sztuki.

W ciągu najbliższych kilku miesięcy uczniowie będą mieli okazję przygotować pod kierunkiem nauczycieli projekt okładki książki “Gwiazdy w Wiśle. Baśnie i legendy o Płocku” lub ilustracje do wybranej baśni, napisać własną baśń lub legendę w formie bloga, zaprezentować swój region np. w formie multimedialnego pokazu zdjęć. Podobnie jak w poprzednich edycjach, wszystkie działania będą realizowane w oparciu o książkę Płockiej Galerii Sztuki. Celem projektu jest m.in. pogłębienie wiedzy o przeszłości Płocka, poszerzenie umiejętności analizy interpretacji dzieła plastycznego na egzaminie gimnazjalnym oraz uświadomienie potrzeby wzbudzania pozytywnych emocji wobec małej ojczyzny. Najciekawsze i najbardziej oryginalne prace i działania zostaną nagrodzone.

Realizatorem projektu jest Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Płocku oraz Płocka Galeria Sztuki. Szczegółowych informacji udziela pani Grażyna Rybicka, doradca metodyczny Urzędu Miasta Płocka, kontakt: grazyna.rybicka@mscdn.edu.pl, MSCDN Wydział w Płocku.

Serdecznie zapraszamy wszystkie zainteresowane szkoły i placówki, nauczycieli i ich uczniów do udziału w projekcie oraz do wspólnego odkrywania i tworzenia pełnego tajemnic świata baśni i legend o Płocku.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji