REKLAMA

Groźnie nad Wisłą. Służby apelują o niezbliżanie się do nabrzeża

REKLAMA

Służby oraz władze miasta stale nadzorują sytuację powodziową w Płocku. Odnotowano powolny spadek poziomu Wisły, jednak nad wodą jest niebezpiecznie i mundurowi apelują o niezbliżanie się do nabrzeża.

11 lutego po zakończeniu spotkania Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego władze miasta przedstawiły najnowsze informacje na temat stanu zagrożenia powodziowego w Płocku. W ocenie służb sytuacja na Wiśle wolno się stabilizuje.

– Na wodowskazach systematycznie odnotowuje się spadki o 2-3 cm na godzinę. Do Zbiornika Włocławskiego na wysokości Płocka w ciągu ostatniej doby wpływa z południa Polski tyle samo wody, co wypływa na stopniu wodnym Włocławek – informuje Konrad Kozłowski z Urzędu Miasta Płocka.

Zrzut wody na zaporze odbywa się ze średnią prędkością 1400 tys. m3/s.

W rejonie Płocka występuje obecnie 6 stale monitorowanych przez PSP miejsc, gdzie dochodzi lub może dojść do podtopień:

  • Ujęcie wody Grabówka – ul. Grabówka,
  • ul. Nadwiślańska,
  • ul. Gmury,
  • ul. Głęboka,
  • Centrum Konferencyjno-Piknikowe – ul. Parowa 10,
  • DK 62 w Woli Brwileńskiej.
fot. Urząd Miasta Płocka

O godzinie 14 prewencyjnie zostały zadysponowane do ujęcia wody Grabówka siły Państwowej Straży Pożarnej i WOT w celu zabezpieczenia pomp przed zalaniem workami z piaskiem. Patrole policji, straży miejskiej oraz WOT patrolują rejon ul. Grabówka i osiedla Borowiczki, aby zapewnić bezpieczeństwo, oraz ochronić mienie ewakuowanych mieszkańców.Cofające się wody Słupianki zalały pola na styku Płocka i Gminy Słupno w rejonie ul. Głębokiej. Władze miasta podkreślają, że nie ma zagrożenia dla ludzi. Służby inżynieryjne MZD monitorują mosty na Wiśle, Rosicy i Słupiance.

– Mimo opadającej wody na punktach pomiarowych obserwujemy znaczny przybór wody na Zalewie Sobótka – zwraca uwagę Konrad Kozłowski.

fot. Urząd Miasta Płocka

W rejonie Płocka działa obecnie 16 zastępów Państwowej Straży Pożarnej, a także Ochotnicze Straże Pożarne. W rezerwie do dyspozycji jest również kompania „Mazowsze”, 80 żołnierzy z 65 blp WOT z Pomiechówka, 41 policjantów, 24 strażników miejskich oraz pracownicy i pojazdy ZUM Muniserwis.

– Apelujemy do osób postronnych o niezbliżanie się bezpośrednio do Wisły, zwłaszcza w rejonie ul. Gmury i Gościniec – zwracają się do mieszkańców władze miasta oraz służby.

fot. Urząd Miasta Płocka

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU