Głosujemy na obwodnicę! Wystarczy podpis

REKLAMA

Możemy mieć obwodnicę albo przebudować ulicę Dobrzyńską za pieniądze Unii Europejskiej. Płocczanie – głosujcie na dwa płockie projekty! Wypełnienie i wysłanie formularzy zajmie tylko chwilę. Możecie je wydrukować lub… wyciąć z gazety PetroNews.

Jesienią 2013 r. zaczęła się budowa obwodnicy centrum miasta. Pytanie do płocczan jest proste: czy sami chcecie za nią zapłacić, czy chcemy, by koszty pokryła Unia Europejska? O poparcie starań o unijne pieniądze dla obwodnicy apelował także prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Całkowity koszt inwestycji to 43 mln zł.

PowiązaneTematy

Obwodnica ma olbrzymie znaczenie dla Płocka. Udrożni miasto, wyprowadzając ruch tranzytowy z mostu w kierunku Płońska, odciąży lokalne skrzyżowania i uatrakcyjni gospodarczo tereny między Podolszycami a lotniskiem. Poprawi bezpieczeństwo – bo mniejsza liczba tirów oznacza swobodniejszą jazdę po mieście i mniej zniszczone ulice. Obwodnica to również mniejsza liczba pojazdów transportujących przez zamieszkałe obszary Płocka ładunki niebezpieczne.

Uwaga! Za ten katalog korzyści nie musimy zapłacić z budżetu Płocka. Marszałek Mazowsza Adam Struzik ogłosił listę rezerwowych inwestycji, na które można jeszcze otrzymać dofinansowanie. Jest na niej pierwszy odcinek obwodnicy Płocka. Można na nią otrzymać aż 37 mln zł.

Co oznacza dla nas wszystkich otrzymanie tych pieniędzy? Płock będzie miał w budżecie ponad 30 mln wolnych środków. To olbrzymia kwota – porównywalna z kosztem remontu zabytkowej Małachowianki, katedry, budową sześciu przedszkoli. Planowany remont niemałej al. Armii Krajowej pochłonie 6 mln zł. Łatwo policzyć, ile tak dużych ulic można odnowić za 37 mln.

Jeśli chcemy mieć te przedszkola, wyremontowane drogi i dostać na to pieniądze z UE to weźmy udział w konsultacjach, które pokażą poparcie dla budowy obwodnicy Płocka z pieniędzy unijnych!

Głosować możemy na dwa płockie projekty. Pierwszy to budowa pierwszego etapu obwodnicy Płocka, drugi to przebudowa ul. Dobrzyńskiej z budową ul. Traktowej, którego realizacja (koszt 33 mln zł; dofinansowanie – 28 mln) zależy w całości od unijnego wsparcia.

Specjalnie dla płocczan zamieściliśmy w najnowszym wydaniu gazety PetroNews wypełnione formularze, w których wystarczy wpisać tylko swoje dane. Gazetę możecie dostać już od 27 lutego w TYCH MIEJSCACH.

Wnioski są również dostępne pod LINKIEM1 oraz LINKIEM2.

pn

Wypełnienie formularza z wpisaniem uwag na temat tego, dlaczego projekt jest ważny zajmie niewiele czasu. Wystarczy go wyciąć lub wydrukować, wypełnić i odesłać do 7 marca na adres e-mail: rpo@mazovia.pl lub listownie na adres Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Al. Solidarności 61, 03-402 Warszawa. Wypełnione wnioski można również zostawić w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Płocka (wejście od ul. Zduńskiej) lub w siedzibie redakcji PetroNews, pl. Celebry Papieskiej 1 (Orlen Arena), wejście K7, lokal 55.

Podpowiadamy co można wpisać w formularze w ramach konsultacji społecznych, ale oczywiście można formułować własne postulaty i uwagi, które mogą przyczynić się do tego, że Płock otrzyma miliony złotych na budowę i przebudowę dróg. Formularz zgłaszania uwag dostępny jest w formie elektronicznej na stronie www.rpo.mazovia.pl.

wniosek1

opr. Konrad Kozłowski, UMP/PetroNews