REKLAMA

Fotoradary załatają drogi?

REKLAMA

Jak planuje Ministerstwo Finansów, fotoradary zasilą budżet kwotą 1,5 mld zł. W tym roku na polskich drogach ma stanąć bowiem blisko 375 nowych rejestratorów prędkości. Czy ma to  poprawić bezpieczeństwo? Niestety, nie. Fotoradary mają łatać dziury – przychody z „suszarek” zostaną przeznaczone na roboty drogowe. A jak sytuacja z radarami wygląda w Płocku?

Ta astronomiczna kwota to wynik matematyki: fotoradar wykonuje około 60 zdjęć dziennie, łapiąc kierowców na łamaniu przepisów przez 365 dni (przypomnijmy, że przekroczenie prędkości kosztuje, w zależności od ciężaru nogi kierowcy, od 50 do 500 złotych).

Ministerstwo, uwzględniając błędy i pomyłki maszyny, wyliczyło przychód rzędu 1,5 mld złotych. Kwota ma zasilić budżet, który z kolei zostanie przekazany Krajowemu Funduszowi Drogowemu – ten do tej pory był prowadzony z opłat paliwowych i autostrad. Teraz czas na zmianę – pytanie tylko czyim kosztem. Projekt ustawy wywołał mnóstwo kontrowersji. Fotoradary same w sobie są przyjmowane dość chłodno. Powszechna jest opinia, że to pozorny środek walki z nadmierną prędkością – kierowca zwalnia przed słupem by nadrobić czas tuż za nim. Zakładanie wpływów, które mają zostać dopisane do budżetu z góry – pochodzących z mandatów, dodajmy – jest co najmniej nie na miejscu.

Fotoradary, należące do ITD działają także w Płocku i okolicach. Jak podaje serwis Korkowo.pl, największe zagęszczenie „masztów”, bo aż 9, znajduje się na trasie od Poznania do Włocławka. Licznie obstawiona jest szczególnie linia Płock – Poznań – tu fotoradary występują średnio co 24 kilometry. Co ciekawe, na drodze do Łodzi ustawiono jedynie dwie suszarki (urządzenie co 55 kilometrów).Według serwisu Korkowo.pl, policja nałożyła łącznie ponad 15 tysięcy mandatów drogowych – wykroczeń, polegających na przekroczeniu dozwolonej prędkości było 7 130 – co daje imponującą kwotę, biorąc pod uwagę nawet najmniejsze możliwe kary. W suszarki „uzbrojeni” są także strażnicy miejscy.

– Płocka straż ma dwa urządzenia do mierzenia prędkości i obydwa mają ważną legalizację, ale na drodze pracuje tylko jedno urządzenie. Wykonaliśmy 1.485 zdjęć – podaje Jolanta Głowacka, rzeczniczka prasowa płockiej straży miejskiej. – Na rozliczenie kierowca ma 180 dni. I tak w 2012 roku wystawiono 1.339 mandatów, 113 pouczeń, umorzono 50 spraw, 93 wnioski skierowano do sądu, a 49 do policji – dodała.

Oczywiście 1,5 mld złotych to tylko plany – a przynajmniej tak tłumaczą politycy z Wiejskiej. W zeszłym roku minister Rostowski też zakładał wpływy z fotoradarów – przeliczył się. Jak będzie w trwającym 2013? To pokaże czas. Mamy tylko nadzieję, że obrany cel nie będzie realizowany „po trupach”, a więc – mówiąc wprost – nie rozpocznie się sezon polowania na kierowców.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 3

 1. ramzes says:

  A to cwaniaki w tym ministerstwie siedzą. swoją drogą 7 136 mandatów licząc po 50 zł to prawie 400 tysięcy złotych. ładnie

 2. Agnieszka says:

  W artykule doszło do literówki, chodzi oczywiście o wpływ 1,5 mld zł – Redakcja

 3. POtepieneic says:

  375 fotoradarów to koszt ok 40 000 000 zł które mogło być wydane na drogi. Czterdzieści milionów jeśli ktoś nie może doczytać zer. Wpływ to 1 500 000 zł.
  Czy ktoś za to pójdzie siedzieć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU