REKLAMA

Fortum podwyższa ceny za ciepło. O ile więcej zapłacimy i jak tłumaczy to spółka?

REKLAMA

Wielu mieszkańców Płocka otrzymało pismo z firmy Fortum z informacją, że już od 1 stycznia 2023 r. opłaty za ciepło będą wyższe. Z czego to wynika, skoro dostawca ciepła – PKN ORLEN – zapowiedział utrzymanie cen do końca marca?

Tuż przed świętami płocczanie otrzymali niemiłą wiadomość. Firma Fortum rozesłała pismo z informacją o podwyżkach, które wejdą w życie już za kilka dni, 1 stycznia 2023 r.

PowiązaneTematy

– Pragniemy poinformować, że w dniu 15 grudnia 2022 r. firma Fortum uzyskała decyzję zatwierdzającą Taryfę dla ciepła. Nowa Taryfa, zatwierdzona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, zacznie obowiązywać od dnia 1 stycznia 2023 r. Zmiana taryfy jest efektem nowelizacji rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska ws. kalkulacji cen ciepła. Nowelizacja tego rozporządzenia uwzględniła wysoki wzrost cen paliw oraz cen uprawnień do emisji CO2 – wyjaśnia Fortum.

Spółka podkreśla też w piśmie, że Taryfa Fortum dotyczy jedynie części opłat związanych z dystrybucją ciepła oraz „nie obejmuje cen i stawek związanych z produkcją ciepła i ustalanych niezależnie od Fortum przez wytwórcę”.

Ciepło dostarczane do sieci ciepłowniczej Fortum Power and Heat Polska produkowane jest przez PKN ORLEN, jako produkt uboczny przy procesach w kompleksie rafineryjno-petrochemicznym. Ostatnią modyfikację cen ORLEN wprowadził (i taka taryfa jest obecnie stosowana) od 1 sierpnia br. Taryfa jest dostępna na stronie https://www.orlen.pl/pl/dla-biznesu/produkty/energia/energia-cieplna.Jak informował wówczas Koncern, spółka jest konkurencyjnym wytwórcą energii cieplnej pod względem cen w Płocku, w porównaniu do innych miast w kraju, posiada także atrakcyjną ofertę w stosunku do wytwórców produkujących łącznie ciepło z energią elektryczną. Taryfa wprowadzona w sierpniu, ma obowiązywać w tej samej cenie do końca marca 2023 r.

Skąd więc zapowiadane przez Fortum podwyżki?

– Podwyżka opłaty dystrybucyjnej w Płocku wyniesie 10,14%, czyli znacznie mniej, niż wynosi inflacja – tłumaczy Jacek Ławrecki, Dyrektor ds. Komunikacji Fortum Power and Heat Polska. – Podwyżka wynika ze wzrostu cen energii elektrycznej oraz pozostałych kosztów utrzymania sieci. Ponieważ opłaty dystrybucyjne stanowią ok. 1/3 kwoty rachunku za ciepło (średnio 2/3 to koszt wytwarzania), wpływ tej podwyżki na całkowitą wysokość rachunków za ogrzewanie wyniesie 3-4% – zapewnia Jacek Ławrecki.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 19

 1. Ktos says:

  Zapowiedzi zapowiedziami ale nie utrzymał Orlen cen do końca marca bo 30 grudnia weszła taryfa zwiększająca cenę za GJ o 40% na okres od 14 stycznia 2023 do 30 kwietnia 2023

 2. Sturmkommander says:

  I jedni i drudzy chcą Was skłócić, głupi narodzie. Jeden c..j, kto rządzi, jak wszyscy razem latają potem na wódkę. Ktoś kiedyś dobrze powiedział, że w tym kraju ludzie wytrzymają każdą biedę, a wyjdą na ulice jak zdrożeje wóda i zabraknie kiełbasy…

 3. kasjer says:

  mam nadzieję,że Orlen odkupi Fortum.Dla Orlenu to pikuś.Skoro Orlen tak dobrze przędzie to niech zrobi podarek
  Płocczanom.

 4. Sprzedaż PEC says:

  Kiedyś była w Płocku firma PEC, prawie samograj korzystający z nadwyżkowego ciepła Orlenu. Ale rządzący wówczas Płockiem PiS sprzedał PEC fińskiemu Forum. Warto o tym pamiętać.

 5. Co wy wiecie o życiu w Polsce says:

  Jest i tak tanio – jeszcze nikt nie wyszedł na ulicę i kamieniami nie rzuca

 6. Płock says:

  Nie dość że z pracą ciężko to jeszcze opłatami dobijają. Jeszcze chwila to na chleb nie starczy. Jebać Cały Rząd

  • Hetero says:

   Ja jednak wybieram kobiety z rządu.

  • Prawda says:

   Racja!!!! Jeebać polskojęzyczny żydowski rząd w Polsce

  • Lolek says:

   Jeszcze trudniej znaleźć pracownika w Płocku. Chyba że ktoś jest w stanie zapłacić 4 tys na rękę za 30 h tygodniowo z wolnymi weekendami. Inflacja inflacją ale ludzie powinni mieć racjonalne podejście bo jeżeli świadczę usługi mam kontrakt na 20 tys netto i muszę mieć co najmniej 4 osoby to za chiny nikogo nie znajdę do pracy.

   • chyba kpisz says:

    w Płocku nie da sie znaleźć roboty bez pleców…

 7. Mm says:

  Te fortum to się o kant D…. Nadaje, jAkbym wiedziała jacy są nie kupiłabym mieszkania w firmie która ogrzewaja. Ostrzegam!

 8. Ciekawy says:

  Fortum jest pod władzą PO i PSL?

  • Inżynier says:

   Spokojnie będzie wzrost płacy minimalnej również od stycznia, tylko od jego końca.
   Macie rządy PISU.

   • Nikt says:

    I tak lepsze od PO PSL czy SLD

   • masz racje - jestes Nikt says:

    jakby pisostwo rządziło 20 lat temu w realiach SLD to zabrakłoby ci trawy do wpierdaIania…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU