Filmowe Dzieci Płocka – zobacz historię zespołu [FILM]

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Od 1946 roku Harcerski Zespół Pieśni i Tańca “Dzieci Płocka” im. Druha Wacława Milke nieprzerwanie rozsławia nasze miasto w Polsce i na świecie. To najstarszy zespół dziecięcy w naszym kraju. Jaka jest historia zespołu? Jaki wpływ na płockie dzieci miał druh Wacław Milke? Zobaczcie na materiałach filmowych, które zawierają przekrój historyczny “Dzieci Płocka”.

Co jest wyróżnikiem “Dzieci Płocka”, pozwalającym od tylu lat działać wśród dzieci i młodzieży? Zapewne to, że wychowawcy nadal pozostają wierni tradycji i celom, jakie wyznaczył założyciel zespołu – zasadom polskich harcerzy. Obecnie w zajęciach uczestniczy ponad 500 dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 20 lat, którzy występują na koncertach w kraju, niemal całej Europie, Azji oraz Ameryce Północnej.

“Od sześćdziesięciu czterech lat Harcerski Zespół Pieśni i Tańca “Dzieci Płocka” przynosi ludziom radość. Rodzice przyprowadzają tu swoje dzieci, ufają, że wzbogacą się one o wartości, które pomogą im iść przez życie piękniej i mądrzej, trwa fenomen stworzony przez druha harcmistrza Wacława Milke – wychowawcy wielu pokoleń uczestników” – czytamy na stronie zespołu.

Jak to się zaczęło? Powstała w 1946 roku Harcerska Drużyna Artystyczna w Liceum im. Stanisława Małachowskiego zyskała nowego opiekuna – druha Wacława Milke, który wrócił do Płocka po pięciu latach spędzonych w obozie koncentracyjnym w Gusen (Austria) i rocznym pobycie wśród Polonii we Francji. Druh Milke zawsze podkreślał swój harcerski rodowód, dlatego też każde dziecko przyjęte do Zespołu powtarzało za druhem zobowiązujące słowa: “Będę dobrym dzieckiem w domu, dobrym uczniem w szkole i dobrym uczestnikiem zespołu”. Na początku młodzi ludzie jeździli po polskich wsiach i podglądali u źródła polski folklor. Dzięki temu poznali tańce i piosenki oraz kostiumy ludowe, które do teraz możemy oglądać na scenie.

Jak wyglądały “Dzieci Płocka” dawniej i współcześnie? Zobaczcie na materiałach filmowych, które pokazują historię i założenia tego niezwykłego zespołu.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji