Filmoterapia z Sensem. Czy miłość musi boleć?

REKLAMA

„Czy miłość musi boleć?” – to temat najbliższego spotkania w ramach Filmoterapii z Sensem, organizowanej przez największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce, Millennium Docs Against Gravity.

15 lutego o godzinie 18.15 w NovymKinie Przedwiośnie odbędzie się pokaz filmu „Lubow – miłość po rosyjsku”.

Miłość szczęśliwa nie należy do wielkich tematów literatury rosyjskiej. Wojna, cierpienie, absurd życia czy inne egzystencjalne problemy – owszem. Podobnie Swietłana Aleksijewicz – pierwsza w historii reportażystka nagrodzona Literacką Nagrodą Nobla (2015 r.) – dotąd zajmowała się w swojej twórczości tematami bardzo trudnymi, związanymi z rzeczywistością społeczno-polityczną: wojną, Czarnobylem.

PowiązaneTematy

Białoruska noblistka odkryła, że Rosjanie mają trudność z mówieniem, pisaniem o miłości i szczęściu – w komunistycznej rzeczywistości był to temat zepchnięty na margines. Postanowiła napisać książkę o miłości i dlatego przeprowadziła szereg rozmów ze swoimi rodakami, a w filmie „Lubow – miłość po rosyjsku” wykorzystana została część materiałów zebranych przez pisarkę.

Twórcy starają się uchwycić w filmowym kadrze tę nieznaną część rosyjskiej duszy. W miejsce wielkich bohaterów Dostojewskiego i Tołstoja, Aleksijewicz wprowadza zwyczajnych emerytów, nowożeńców, fryzjerkę, etnolożkę, malarza, tłumaczkę i innych, którzy przeżyli miłość i dziś, starannie dobierając słowa, próbują opowiedzieć, czym było to doświadczenie. Pisarka staje się wrażliwym medium, dzięki któremu często introwertyczni, głęboko skryci rozmówcy, zaczynają przemawiać literaturą. O ile uczucie miłości jest prawdopodobnie uniwersum kultury, a towarzyszące mu reakcje fizjologiczne w mniejszym lub większym stopniu towarzyszą wszystkim mieszkańcom ziemi, to doświadczenie, świadomość i pamięć uczucia różni się międzykulturowo, międzyjednostkowo i – jak sugeruje film Staffana Juléna – międzynarodowo. Dla „rosyjskiej duszy” miłość bowiem niemal nierozerwalnie wiąże się z cierpieniem.

– Gorąco polecam „Lubow”! To opowieść o różnych rozumieniach i odcieniach miłości, dotyka ludzkich tęsknot i piękna miłości – mówi Anna Dymek, prowadząca spotkania Filmoterapii z Sensem w Płocku. – Obraz Juléna daje widzowi przestrzeń do rozmyślań i wzruszeń. Będziemy mogli wspólnie przyjrzeć im się po seansie. Zastanowimy się m.in. nad tym, dlaczego w kulturze rosyjskiej tak silny jest związek miłości i cierpienia? W naszej literaturze jest przecież podobnie! Dlaczego trwamy w bolesnych dla nas związkach? Jak w filmie przedstawiona jest miłość szczęśliwa i czym jest? Którzy bohaterowie kochają naprawdę, a którzy uwikłani są w toksyczne relacje? – dodaje Anna Dymek.

Odpowiedzi na te i inne pytania uczestnicy Filmoterapii z Sensem poszukają wspólnie z gościem, Jolantą Liczkowską-Czakyrową, psychoterapeutką psychoanalityczną, absolwentką Krakowskiej Szkoły Psychoterapii Psychoanalitycznej, która ukończyła również pedagogikę specjalną na Rosyjskim Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym w Sankt Petersburgu i jest pasjonatką kultury rosyjskiej.

Gość lutowej Filmoterapii z Sensem pracuje w gabinecie prywatnym w Toruniu, jest pomysłodawczynią oraz współprowadzącą cykl „Spotkanie psychoanalizy z picturebookiem” w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej, od wielu lat zajmuje się również działaniami z osobami niepełnosprawnymi i ich rodzinami, współpracuje z Pracownią Wspierania Rozwoju AIM. Jolanta Liczkowska-Czakyrowa udzielała także konsultacji na potrzeby np. serialu „Klan”, uczestniczyła jako ekspert w „Retrospektywie filmowej Davida Lyncha”, należy do Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej.

Dyskusję poprowadzi Anna Dymek, absolwentka polonistyki i nowego filmoznawstwa, ceni kino, które pozostawia w widzu emocjonalny ślad i jest inspirujące intelektualnie.

Filmoterapia – doświadczalne spotkania po filmie
„Lubow – miłość po rosyjsku” to film, który wywoła różnorodne uczucia, więc szczególne znaczenie będzie miało sięgnięcie do narzędzi filmoterapeutycznych dostępnych w kinie. Zostały one stworzone przez autorkę projektu Filmoterapia.pl – Martynę Harland, psychologa Uniwersytetu SWPS, absolwentkę Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich SWPS, a także Warszawskiej Akademii Filmowej. Współpracuje z TVP jako dziennikarka kulturalna, prowadzi także rozmowy z Grażyną Torbicką oraz rubrykę filmoterapeutyczną w Magazynie Sens.

Narzędzia filmoterapeutyczne można również wypełniać online na stronie http://filmoterapia.pl/wez-udzial-w-treningu-3/ w zakładce trening. Widzowie uczestniczący w 5 spotkaniach, którzy wypełnią narzędzia filmoterapeutyczne będą mogli otrzymać certyfikat Filmoterapii z Sensem – szczegóły na stronie filmoterapia.pl.

Filmoterapia z Sensem
W ciągu trzech lat w psychologicznych spotkaniach z filmem dokumentalnym 4,5 tysiąca widzów wzięło udział w 50 rozmowach w 4 miastach: Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Gdyni. Po tym ogromnym sukcesie Filmoterapia z Sensem zawitała do Płocka. Do kina przychodzi się po emocje, ale również ze swoimi własnymi emocjami – w jaki sposób połączyć te dwa światy? Podczas siedmiu comiesięcznych spotkań będziemy rozmawiać o kwestiach fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie, takich jak: miłość, pasja, samotność, zmiana. Polem dyskusji będą filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs AgainstGravity, które jak w soczewce skupiają ludzkie życie. Po filmach wraz z zaproszonymi gośćmi (psychologami, terapeutami) będziemy rozmawiać i konfrontować wspólne emocje oraz światopoglądy.

Płocczanie w ramach “Filmoterapii z Sensem” zobaczą najnowsze i najciekawsze dokumenty z całego świata, prezentowane podczas Milllennium Docs Against Gravity Film Festival. 16. edycja tego największego w Polsce festiwalu filmów dokumentalnych odbędzie się w maju tego roku.

Organizator:
Millennium Docs Against Gravity Film Festival, Akademia Dokumentalna, Against Gravity

Partnerzy:
Magazyn SENS, Filmoterapia.pl, Chillizet, NoveKino Przedwiośnie