REKLAMA

Edward Dwurnik „BEZ TABU” w Płockiej Galerii Sztuki

REKLAMA
Edward Dwurnik – Płock -Plac Narutowicza, ul. Grodzka, ołówek, 2002

W piątek w Płockiej Galerii Sztuki odbędzie się wernisaż wystawy „BEZ TABU”. Będzie można zobaczyć ponad 200 prac Edwarda Dwurnika.

Płocka Galeria Sztuki zaprasza 27 stycznia o godzinie 18.00 na wernisaż wystawy „Edward Dwurnik. BEZ TABU”. Ekspozycję tworzy ponad 200 prac na papierze, pochodzących z prywatnej kolekcji.

PowiązaneTematy

Gromadzone przez lata, składają się na wyjątkowy zestaw nie tylko rysunków, ale i grafik, kolaży oraz akwarel, kupowanych systematycznie przez kolekcjonera na aukcjach, w galeriach i bezpośrednio od artysty. Prezentowane są pojedyncze rysunki wykonane ołówkiem, tuszem, kredką, ale także prace z kilkunastu cykli, między innymi:

  • Droga,
  • Robotnicy,
  • Mur,
  • Miasta,
  • Reportaż.

Wystawę będzie można oglądać do 5 marca.

Ekspozycję tworzą prace na papierze, utrzymane w charakterystycznym dla Dwurnika stylu, komentują, a czasem krytykują i obnażają absurdy rzeczywistości, ukazują wizualną opowieść o Polsce i jej mieszkańcach.

– Wystawą „Edward Dwurnik. BEZ TABU” wracamy do prezentacji sztuki tego wyjątkowego artysty, ponownie przyglądamy się: historii, gestom, sytuacjom powtarzającym się nieustannie przez setki, tysiące lat, które wciąż trwają w całej swej istotności, wolne od kaprysów czasu. Kołyszą się i bujają niewinnie jak łany tulipanów – opisuje kurator wystawy i dyrektor Płockiej Galerii Sztuki Alicja Wasilewska.Dwurnik w swojej sztuce komentuje, ale nie poucza.

– Chociaż raz spróbujmy popatrzeć na kolejne dwurniki nie jak na sceny programowo koślawe, groteskowe, komiksowe, przerysowane, ale jak na precyzyjne studium tożsamości kraju, w którym żyjemy. Ciekawe, gdzie nas takie wolne od tabu myślenie zaprowadzi – zachęca kurator wystawy Krzysztof Cichoń.

Edward Dwurnik – Autobus na moście, z cyklu Jeden dzień, tempera tusz, 1971

Jak podkreślają kuratorzy wystawy, artysta miał i znał swoje tabu – silne, nieprzekraczalne zakazy. Na szczęście to, o czym „się nie mówi”, potrafił narysować. Warto przyjść i sprawdzić samemu, czy w którejś z prezentowanych prac nie kryje się nasze własne tabu.

Wernisaż: 27 stycznia, godz. 18:00
Czas trwania: 27.01.-5.03.2023
Kuratorzy: Alicja Wasilewska, Krzysztof Cichoń

Edward Dwurnik (1943-2018) to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych współczesnych artystów polskich. W latach 1963-1970 studiował na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP, gdzie uzyskał dyplom w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa. Uprawiał malarstwo, rysunek i grafikę. Mieszkał i pracował w Warszawie. Jako swojego „mistrza” wymieniał Nikifora, którego prace zainspirowały do narysowania pierwszych prac z cyklu „Podróże autostopem” (w 1965 r.). Dwurnik sam skrupulatnie policzył stworzone dzieła – każdy z jego cykli liczy średnio od kilkudziesięciu do ponad tysiąca dzieł.

Edward Dwurnik – z cyklu Jeden dzień, tempera, flamaster, tusz, 1971

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU