EchoSonda: Wraca obowiązkowa służba wojskowa. Co na to licealiści? [WIDEO]

REKLAMA

Pogłoski o planach powrotu obowiązkowego poboru do wojska krążą od dłuższego czasu. Taki projekt zgłosił nawet wiceminister obrony narodowej Waldemar Skrzypczak. Plotki okazały się faktem. Rząd wznowił zawieszoną w 2010 roku obowiązkową służbę wojskową. Co na to płoccy licealiści? Zapytaliśmy!

Zgodnie z zapowiedziami rządu, pobór rozpocznie się w listopadzie br. i obejmie m.in. mężczyzn urodzonych w 1996 roku. Tradycyjnie przeprowadzą go wojewodowie, przy współpracy z szefami wojewódzkich sztabów wojskowych oraz wójtów, starostów, burmistrzów i prezydentów miast.

PowiązaneTematy

Pobór pozwoli określić zdolność 18-latków do pełnienia czynnej służby wojskowej. Zgodnie z rozporządzeniem Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Obrony Narodowej z dnia 28 listopada 2006 r., zostanie on przeprowadzony wśród mężczyzn urodzonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Stawiennictwo przed komisją lekarską jest obowiązkowe.

Obowiązkowa służba wojskowa ma potrwać 18 miesięcy. Wykluczone z niej zostaną jedynie osoby, które ze względu na stan zdrowia są czasowo niezdolne do odbycia zasadniczej służby lub te, które rozpoczęły bądź kontynuują naukę. Co ważne, do poboru mogą stawać studenci i studentki wyższych szkół morskich (posiadające zgodę rektora), a także osoby kończące naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych – zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 16 maja 2006 r.

O opinię w tej sprawie zapytaliśmy licealistów III Liceum Ogólnokształcącego w Płocku. Zobaczcie naszą sondę.