Echo Sonda – Czy chcemy zakazu handlu w niedzielę?

REKLAMA

Do Sejmu trafił projekt zmian w Kodeksie pracy, który przewiduje zakaz handlu w niedziele. Podpisali się pod nim posłowie PiS, PO, PSL i SP. Podpisy pod społecznym projektem o podobnej treści zbiera również Komitet „Wolna Niedziela”. A co sądzą o tym płocczanie?

Posłowie swój projekt uzasadniają stwierdzeniem, że „niedziela w polskiej tradycji jest dniem świętym i rodzinnym”. Obywatelski projekt wprowadza do kodeksu pracy zapis mówiący o tym, że „praca w niedzielę i święta w placówkach handlowych jest niedozwolona”. Kolejny argument pomysłodawców tego projektu brzmi: „Trudno uznać, że funkcjonowanie wszystkich placówek handlowych w niedzielę jest uzasadnione koniecznością zaspokajania codziennych potrzeb ludności”. Zakaz handlu w niedziele ma stać się receptą również na niż demograficzny, ożywienie centrów miast, parków czy deptaków.

PowiązaneTematy

A co na to przeciwnicy? Ostrzegają przed zwolnieniami, zwiększeniem bezrobocia czy pogłębieniem się kryzysu gospodarczego. Zwracają uwagę na to, że Polacy zaczną mniej wydawać, ponieważ relaksacyjne zakupy powodują większą ilość wydanej gotówki.

Postanowiliśmy zapytać płocczan co sądzą na ten temat, rozpoczynając jednocześnie nowy cykl Echo Sondy. Zapraszamy do obejrzenia pierwszego odcinka.