REKLAMA

Dzień, w którym Niemcy spalili w Płocku 79 Polaków

REKLAMA

W styczniu zaplanowano w Płocku kilka uroczystości patriotycznych. Jedną z nich jest rocznica zamordowania i spalenia Polaków przez Niemców w 1945 roku. Parę dni później uczcimy rocznicę zakończenie wojny dla płocczan. W tym miesiącu przypada też rocznica Powstania Styczniowego.

W styczniu w Płocku obchodzone są dwie rocznice związane z II Wojną Światową. Pierwsza będzie już 19 stycznia – tego dnia w 1945 roku Niemcy zamordowali Polaków i spalili ich ciała w oficynie kamienicy przy ul. Sienkiewicza 28. Z kolei 21 stycznia 1945 roku nastąpiło oficjalne zakończenie działań wojennych w mieście.

PowiązaneTematy

Ostatnią rocznicową uroczystością patriotyczną w styczniu będzie upamiętnienie wybuchu Powstania Styczniowego. Do zrywu narodowego przeciwko Imperium Rosyjskiemu doszło 160 lat temu (22 stycznia 1863 roku).

Rocznica niemieckiego mordu na Polakach

19 stycznia 2023 roku – 78. rocznica spalenia 79 Polaków • godz. 12.00 – złożenie kwiatów przy pomniku ofiar – ul. Sienkiewicza 28
 • godz. 12.30 – złożenie kwiatów na mogile ofiar – cmentarz przy Al. Kobylińskiego (cz. północna).

Zakończenie II wojny światowej w Płocku

21 stycznia 2023 roku – 78. rocznica zakończenia działań II wojny światowej w Płocku

 • godz. 12.00 – złożenie kwiatów przy Płycie Nieznanego Żołnierza, Pl. Narutowicza.

Rocznica Powstania Styczniowego

22 stycznia 2023 roku – 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

 • godz. 12.00 – złożenie kwiatów przy Krzyżu Bohaterów Powstania Styczniowego – al. marszałka Józefa Piłsudskiego 4
 • godz. 12.30 – złożenie kwiatów na grobie powstańców styczniowych – Cmentarz Garnizonowy, ul. Norbertańska 25.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 5

 1. Polak says:

  @Prawda2 – aleś nabazgrolił.Towarzysz po gimnazjum czy po innej dziwnej szkółce?A może po WUMLu jest
  towarzysz?Wiesz nieuku co to WUML?Zapamiętaj sobie.Tylko głupi ptak sra we własne gniazdo.Do nauki nieuku.Nie chlaj berbeluchy i odczep się od Polaków.Wina pewnie nie pijesz.Oczywiście dobrego wina.

 2. Prawda2 says:

  Polacy też nie starali się rozliczać swoich zbrodni. Czy chcemy wypłacić coś choćby Czechom za wydarzenia z lat 30-tych? Nie… my od setek lat potrafimy tylko leżeć jak paniska, chlać wino i czekać na gotowe, a winy szukać u innych. Teraz też, ponad 30lat niepodległości i co? Najbardziej zajmują nas wewnętrzne przepychanki o jak największą władzę i budowa socjalistycznego wymiaru sprawiedliwości, choćby kosztem setek milionów euro, a winni są oczywiście… Niemcy. W takim razie pewnie każdy Polak to nieudacznik o mentalności parobka.

 3. Prawda says:

  Do tej pory niemieckie świnie nie zapłaciły Polakom reparacji wojennych za swoje zbrodnie. Niemieccy złodzieje do tej pory nie oddali polskich dzieł sztuki. A teraz potomkowie tych zbrodniarzy mówią Polakom jak mają żyć. Każdy Niemiec to zbrodniarz morderca i złodziej. Nienawidzę narodu niemieckiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU