REKLAMA

Dzień Edukacji Narodowej w cieniu strajku nauczycieli

REKLAMA

Choć Dzień Edukacji Narodowej obchodzimy 14 października, organizatorzy zdecydowali się na przygotowanie oficjalnej uroczystości dzisiaj. Wszystko przez jutrzejszy strajk nauczycieli w Warszawie.

PowiązaneTematy

W trakcie spotkania 13 października było dużo o zmianach w płockiej oświacie, ale i wyzwaniach oraz trudnościach, z jakimi borykają się współcześni nauczyciele. Prezydent dziękował pedagogom za podejmowany przez nich codziennie trud i chwalił rozwój płockiej oświaty.

– Są z nami tutaj mistrzowie, którzy traktują swoją pracę jako misję, powołanie. Chciałbym podziękować za waszą pracę i współpracę. Dzięki nam, każdego dnia, nasza płocka oświata zmienia się. Dla mnie wyjątkowym znakiem są dwa szczególne elementy. Pierwszym jest zmiana, jaka zaszła w Zespole Szkół Specjalnych nr 7, która przeniosła się z baraku do bardzo nowoczesnego budynku. Pojawiło się wiele innych inwestycje oświatowych, jak np. hala przy 70, trwają budowy kolejnych przedszkoli. Drugim wymiarem zmiany jest możliwość zdawania międzynarodowej matury w Jagiellonce. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w ten projekt. Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy przyczyniają się do poprawy naszej oświaty. Za waszą pracę i wysiłek. Życzę wam, aby praca przynosiła wam jak najwięcej pięknych owoców, aby przynosiła wam satysfakcję każdego dnia. Wszystkiego dobrego – mówił prezydent Andrzej Nowakowski.

Fot. Michał Wiśniewski
Fot. Michał Wiśniewski

Życzenia nauczycielom złożyła również dyrektorka płockiej delegatury Kuratorium Oświaty w Warszawie, Anna Pietrzak. – Pamiętajmy, że umysł ludzki to nie naczynie, które trzeba napełniać, ale pochodnia, którą trzeba rozpalać. Dobra lekcja aktywizuje uczniów. Twórczy i poszukujący nauczyciel wychowa twórczych i poszukujących uczniów. Często słyszę od nauczycieli, że odeszliśmy od podstawowej idei zawodu. Od nauczyciela XXI wieku wymaga się wielu kompetencji – bycia specjalistą od zdrowego żywienia, obsługi pompy insulinowej czy nauczania, aby kochać uchodźców. Nauczyciel XXI wieku musi być żywo zainteresowany problemami otaczającego nas świata. Życzę wam wszystkiego inspirującego, aby lekcje były inspirujące, i odwagi w przełamywaniu schematów – mówiła.

Mniej poetycko przemawiał przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego w Płocku, Sławomir Nisztor.Fot. Michał Wiśniewski
Fot. Michał Wiśniewski

– Pamiętajmy o współpracy i integracji całym rokiem, a nie tylko w ten dzień. To daje gwarancję, że polska szkoła zawsze będzie się rozwijała. Inwestycje oświatowe na pewno pozwalają nam realizować naszą niełatwą misję. Niestety, Dzień Edukacji Narodowej obchodzimy w formie protestu w Warszawie. Strajkujemy przeciwko malejącym, w stosunku do PKB, nakładom na edukację. Nie gwarantują one realnego rozwoju. Chcemy godnie pracować i być godnie opłacani – apelował. Wtórował mu Marek Krysztofiak, przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Płockiego. – Jutro strajkują dwie centralne związkowe. Walczymy o większe nakłady na oświatę i podwyżki. Mam nadzieję, że uda się tego uniknąć w przyszłym roku – mówił.

Atmosferę rozluźnił nieco występ młodziutkiej gitarzystki, Natalii SIekluckiej. Głównym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń Prezydenta Płocka. Andrzej Nowakowski przyznał odznaczenia kilkudziesięciu płockim pedagogom. Nagrodzonym oczywiście serdecznie gratulujemy i dopingujemy do dalszej pracy.

Po wręczeniu wszystkich odznaczeń przyszła pora na kolejną część artystyczną. Wystąpił dziewczęcy chór, a później zagrał zespół smyczkowy.

Nie możemy też nie zauważyć obecności polityków, których na dzisiejszej uroczystości nie brakowało. Na zeszłorocznych zdjęciach jakoś ich nie widać…

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU