REKLAMA

Druga strona codzienności płockiego fotografa

REKLAMA

Piotr Augustyniak to nazwisko znane wśród płockich fotografów i nie tylko. Jest autorem wielu wystaw fotograficznych, a najnowszą będzie można obejrzeć już za nieco ponad tydzień w Płockiej Galerii Sztuki.

PowiązaneTematy

Na 22 maja o godzinie 18 zaplanowano wernisaż wystawy fotograficznej „Druga strona codzienności” Piotra Augustyniaka. Na dziedzińcu Galerii zobaczymy około 30 zdjęć, na których autor utrwalił codzienne życie społeczeństwa. Od 24 maja wystawę będzie można również oglądać na Starym Rynku przed ratuszem.

Zdjęcia są wymowne w swym przekazie – autobusowy przystanek, szpitalna poczekalnia, policyjny patrol, piłkarze nożni po amputacji nóg czy zmoknięci chłopcy – to typowa fotografia reportażowa – street photo. Jak mówi Piotr Augustyniak, jego fotografie często są przypadkiem, który stanął mu na drodze, ale każdy zawarty w kadrze element ma znaczenie. To fragmenty często ignorowanej codzienności, ukrytych obrazów wyjętych ze strumienia zdarzeń – oczywistych subiektywnie. W tych fotografiach można dostrzec wysoko rozwinięty zmysł obserwacji, skupiony na relacjach międzyludzkich. To często emocje, ale też niemal niezauważalne zjawiska powstające w każdej chwili wokół nas. Zdjęcia prowokują do refleksji, a widz często musi wyobrazić sobie zakończenie uchwyconych historii.

Fotografie często są przypadkiem, który stanął mi na drodze, ale każdy zawarty w kadrze element ma znaczenie. To fragmenty często ignorowanej codzienności, ukrytych obrazów wyjętych ze strumienia zdarzeń – oczywistych subiektywnie – Piotr Augustyniak, autor wystawy

Zdjęcia Piotra to zawsze jakaś znacząca opowieść. – Udaje mu się uchwycić „decydujący moment” i, tak jak u Henriego Cartiera Bressona, banalna sytuacja nabiera głębi i staje się. Przecież trwająca ułamek sekundy scena za chwilę mogłaby stać się niewarta uwagi. Augustyniak potrafi ją dostrzec i uchwycić – mówi dyrektor PGS Alicja Wasilewska.Piotr Augustyniak jest członkiem Płockiego Towarzystwa Fotograficznego i Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych Uhuru Culture, fotografią interesuje się „od zawsze”. Zatrzymywanie w kadrze ulotnych chwil jest nie tylko jego pasją. Jako fotoreporter bacznie obserwuje to, co się dzieje wokół niego. – Twórczość Piotra Augustyniaka zawiera obfitość propozycji. Wykracza on poza obowiązki fotografa w gazecie, penetruje zjawiska społeczne, obyczajowe, religijne, subkulturowe – uważa Tadeusz Rolke, prekursor polskiej fotografii reportażowej. Ciekawość świata przyniosła Augustyniakowi nagrody i wyróżnienia w konkursach fotograficznych, m.in. kilka razy w Local Press Photo, Dostrzeżeni 2011 czy „Mój Płock”.

Wystawą „Druga strona codzienności” po raz kolejny zaprasza na spacer po Płocku, którego często nie dostrzegamy. Więcej prac Piotra na jego STRONIE.

fot.: Piotr Augustyniak
źródło: Płocka Galeria Sztuki

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU