REKLAMA

Drobiazg, który może uratować zdrowie i życie

REKLAMA

Jak poprawić bezpieczeństwo na drogach? Z inicjatywy samorządu województwa mazowieckiego, uczniowie dostali odblaski i uczestniczyli w lekcjach. Przeprowadzono też szkolenia dla młodych i starszych kierowców.

Od 2014 roku każdy pieszy poruszający się po drodze po zmroku poza obszarem zabudowanym musi mieć elementy odblaskowe. Aby zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców Mazowsza, samorząd województwa rozpoczął wtedy akcję edukującą dorosłych i dzieci.

PowiązaneTematy

– Świadomość noszenia odblasków rośnie – mówił podczas konferencji prasowej 13 listopada br. marszałek Adam Struzik. – Po wielu latach naszej akcji możemy powiedzieć, że ludzie zaczęli dostrzegać, iż nawet mały element odblaskowy ma znaczenie. Widać to szczególnie w przypadku dzieci i młodzieży, które coraz chętniej zabierają elementy odblaskowe w drogę do szkoły. Mamy w tym swój udział i to całkiem niemały. Od kilkunastu lat prowadzimy w szkołach zajęcia edukacyjne, uczymy jak bezpiecznie zachować się na drodze oraz podstaw pierwszej pomocy. Tylko dzięki naszej ostatniej akcji „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” ponad pół miliona młodych ludzi zostało wyposażonych w odblaski. I z satysfakcją zauważam, że widzę te nasze elementy na mazowieckich drogach – mówił marszałek.

Akcja realizowana jest wraz z Mazowiecką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego.

Fot. Wiktor Pleczyński

Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny

Trwająca od 5 lat kampania ma charakter nie tylko informacyjny. Podczas spotkań mieszkańcy otrzymują różnego typu elementy odblaskowe, które mogą później wykorzystać i bezpiecznie poruszać się zarówno poza terenem zabudowanym, jak i w miastach.

W ubiegłym roku szkolnym z zajęć na temat bezpiecznego poruszania się po drodze skorzystało w subregionie płockim aż 2.345 uczniów, z czego:

 • 279 z Sannik (pow. gostyniński),
 • 154 z Nowej Góry (pow. płocki),
 • 162 z Pacyny (pow. gostyniński),
 • 163 z Brudzenia Dużego (pow. płocki),
 • 210 z Proboszczowic Starych (pow. płocki),
 • 587 z Płocka,
 • 193 z Wyszogrodu (pow. płocki),
 • 161 z Zawidza Kościelnego (pow. sierpecki),
 • 109 z Białotarsku (pow. gostyniński),
 • 148 z Rościszewa (pow. sierpecki),
 • 179 ze Słubic (pow. płocki).
Fot. Wiktor Pleczyński

Podczas zajęć przeprowadzanych w szkołach podstawowych, każdy uczeń jest wyposażany w zestaw zawierający elementy odblaskowe. Spotkania to także czas nauki przez zabawę i ćwiczenia. Uczniowie mają okazję zwiększyć swoje umiejętności jazdy na rowerze, pokonując przygotowane przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego tory rowerowe. Dzięki ratownikom medycznym i strażakom, pogłębiają wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Młodzi ludzie próbują też swoich sił na fantomach do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Stałym elementem jest projekcja edukacyjnego filmu „Tak, chcę być bezpieczny”, który obejmuje pięć bloków tematycznych: droga, obcy, pies, fajerwerki oraz dopalacze. Po jego obejrzeniu, policjanci omawiają rodzaje zagrożeń, na jakie jest narażona młodzież w codziennym życiu oraz informują, jak należy się przed tymi zagrożeniami chronić.

Podczas zajęć dzieci i młodzież mają okazję skorzystać z symulatora jazdy jednośladem. Jest to szczególnie lubiana przez młodych ludzi nauka przez zabawę.

Fot. Wiktor Pleczyński

Czas na pierwszaki i przedszkolaki

Aby nie zostawić żadnego młodego Mazowszanina bez odpowiedniej wiedzy i wyposażenia zapewniających bezpieczeństwo na drodze, w 2017 r. stworzono dodatkową kampanię „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny – wyprawka dla pierwszoklasistów”.

Uczniowie pierwszych klas na Mazowszu otrzymują wyprawkę, w skład której wchodzą elementy odblaskowe w formie zawieszek – można przypiąć do plecaka lub ubrania, opaska odblaskowa oraz opaska LED, którą można założyć na rękę lub obuwie. W subregionie płockim w ubiegłym roku szkolnym 4.720 pierwszoklasistów ze 150 szkół otrzymało zestawy.

– Nie bądź jak byle ktoś, noś odblask typu łoś – rozpoczął słowami skierowanymi do dzieci swoją wypowiedź dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Płocku Tomasz Kominek. – Te odblaski mają tak naprawdę ogromną rolę, jeśli chodzi o poprawę bezpieczeństwa. Bo faktem jest, że jak my jeździmy do szkół, czy do przedszkoli w ostatnich latach, to opowiadamy taką prawdę, którą chciałbym, żeby zapamiętały nie tylko dzieci, ale i dorośli. Gdy idziemy w taki dzień jak dziś, drogą, która jest nieoświetlona, już po godzinie 16, to kierowca dostrzega nas, jeżeli nie mamy tego elementu odblaskowego, dopiero z 50 metrów. Bardzo łatwo można sobie odpowiedzieć na pytanie, czy jadąc 70 km/h jesteśmy w stanie tego pieszego zauważyć i go bezpiecznie ominąć. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że dojdzie do tragedii, często utraty zdrowia, a niejednokrotnie utraty życia. A prawdą jest, że jeżeli mamy tego łosia albo inny element odblaskowy, to kierowcy nas widzą z ponad 200 metrów – zwracał uwagę Tomasz Kominek.

Od września 2018 r. ruszył również program „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny – bezpieczny przedszkolak”. Podczas spotkań maluchy dostają maskotki odblaskowe, a przedszkola – węże odblaskowe, poprawiające bezpieczeństwo dzieci podczas wyjść poza placówkę.Fot. Wiktor Pleczyński

Ubiegły rok szkolny w subregionie płockim to 4.910 wyedukowanych przedszkolaków. Tylko w tym roku szkolnym Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Płocku zorganizował już 134 spotkania, w których wzięło udział 2.434 pierwszoklasistów i 1125 przedszkolaków. Na terenie subregionu płockiego do przedszkoli przekazano 45 węży odblaskowych.

Do końca roku akcja ma się odbyć w jeszcze 8 szkołach i przedszkolach na terenie Płocka. Udział w spotkaniach weźmie około 1300 dzieci.

Szkolenia dla seniorów i młodych kierowców

W tym roku samorząd województwa wraz z WORD-ami i Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej wprowadził pilotażowo zajęcia dla dwóch grup kierowców. Jedną z nich są osoby po 55. roku życia, drugą – młodzi kierowcy w wieku 18-24 lata.

Każda z grup ma okazję brać udział w nietypowych szkoleniach zorganizowanych na terenie Toru Modlin. Zakończono już szkolenia z kierowcami 55+, pod koniec listopada swoje umiejętności za kierownicą sprawdzą osoby w wieku 18-24.

– Bardzo często wydaje nam się, że jako doświadczanych kierowców, nic nas na drodze nie zaskoczy. Niestety, nic bardziej mylnego. Ostatnio coraz częściej słyszymy w mediach doniesienia o tragicznych wypadkach z udziałem pieszych i rowerzystów. Te szkolenia mają pomóc zarówno starszym, jak i młodszym kierowcom w wyćwiczeniu tzw. dobrych nawyków. Ich zaletą jest przede wszystkim możliwość sprawdzenia wiedzy teoretycznej na specjalnie do tego celu przeznaczonym torze. Oczywiście wszystko pod bacznym okiem wykwalifikowanych instruktorów – zwracał uwagę radny województwa mazowieckiego Mirosław Orliński.

Sześciogodzinne spotkanie to czas zajęć teoretycznych i praktycznych, w tym ćwiczenia z doświadczonymi instruktorami. Uczestnicy uczą się nie tylko oceniać sytuację w szczególnych warunkach drogowych, ale też poznają niebezpieczeństwa wpływu alkoholu i środków psychoaktywnych na sprawność kierowcy.

W praktyce kierowcy sprawdzają, jak prędkość wpływa na drogę hamowania na różnych nawierzchniach, jak działają systemy wspomagające kierowcę. Przekonali się także, jak rozmowa przez telefon lub z pasażerami wpływa na koncentrację, a co za tym idzie – na bezpieczeństwo jazdy.

Fot. Wiktor Pleczyński

Program powstał z inicjatywy samorządu województwa mazowieckiego. Sfinansowanie szkoleń to efekt porozumienia między Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej oraz Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego. Za realizację odpowiada Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy – Tor Modlin.

W sumie w zajęciach dla osób powyżej 55. roku życia wzięło udział 377 kierowców, w tym 50 z subregionu płockiego. Pod koniec listopada zakończą się szkolenia dla osób w wieku 18-24 lata. Ogólnie weźmie w nich udział ponad 300 młodych kierowców, z czego 29 z subregionu płockiego.

Współpraca z organizacjami pozarządowymi

Trzy wyłonione w konkursie organizacje pozarządowe – Fundacja na Rzecz Bezpieczeństwa „FENIKS”, Fundacja „Mocni Mocą Nadziei”, Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych Nasze Zatorze podejmują w 2019 r. na terenie subregionu płockiego działania publiczne dotyczące bezpieczeństwa. Obejmą one w sumie ok. 1500 osób, w tym 170 po 55. roku życia.

Otrzymane z samorządu Mazowsza środki organizacje pozarządowe przeznaczają m.in. na wyposażanie mieszkańców subregionu w elementy odblaskowe, organizowanie konkursów, pikników i festynów o tematyce bezpieczeństwa, warsztatów z bezpieczeństwa w ruchu drogowym (brd), ochrony przeciwpożarowej, ewakuacji i pierwszej pomocy przedmedycznej czy udostępnianie symulatorów podnoszących świadomość mieszkańców w zakresie bezpieczeństwa (symulator dachowania, alkogogle, symulatory zderzeń, symulator czasu reakcji (refleksomierz), symulator wystrzału poduszki powietrznej).

Fot. Wiktor Pleczyński

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA


 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU