Dr hab Szwagrzyk: Należy rozróżnić zbrodnie hitlerowskie od komunistycznych

ADVERTISEMENT

We wtorek wieczorem w auli Politechniki Warszawskiej odbyła się prelekcja na temat żołnierzy wyklętych. Temat przybliżył dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, badacz komunistycznych struktur aparatu represji w Polsce, który przyjechał na zaproszenie płockiego koła PiS oraz Klubu Przyjaciół Gazety Polskiej z Płocka. Zachęcano także do pomocy dla ubogich płocczan.

Zanim jednak głos zabrał gość, na wstępie senator Marek Martynowski poinformował zgromadzoną publiczność, iż oficjalnie rondo przy Galerii Wisła na płockich Podolszycach nazwane zostało imieniem Żołnierzy Wyklętych. Szczególnie podziękował tym, którzy podpisali się pod apelem o nadanie rondu imienia.

PowiązaneTematy

Krzysztof Szwagrzyk, pełnomocnik prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego 1944–1956, przedstawił na początku szczegóły prac, dotyczących badań identyfikacji ofiar terroru z lat powojennych. – Nie ma bezpośrednich dokumentów, gdzie ci ludzie są pochowani, opieramy się na źródłach poszlakowym, relacjach – powiedział Krzysztof Szwagrzyk.

Od 2 lat badacz prowadzi ekshumacje na terenie całego kraju. W swojej prezentacji pokazał zdjęcia z badań archeologicznych z różnych zakątków Polski, m.in.: z Poznania i podpoznańskich Gądek, Wrocławia (Cmentarz Ossowski), Włodawy (w pobliżu granicy z Białorusią), Białegostoku, Gdańska czy rejonu Dolnego Śląska i Opolszczyzny. – W lasach egzekucja wyglądała tak, że funkcjonariusz aparatu represji szedł za skazanych z bronią i gdy uznał, że miejsce jest odpowiednie i oddalone, wtedy wykonywał wyrok strzałem głową – relacjonował pełnomocnik IPN.

– W lasach egzekucja wyglądała tak, że funkcjonariusz aparatu represji szedł za skazanych z bronią i gdy uznał, że miejsce jest odpowiednie i oddalone, wtedy wykonywał wyrok strzałem głową – Krzysztof Szwagrzyk, pełnomocnik IPN

Najważniejszym etapem ekshumacji były prace na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, tzw. Łączce. W ubiegłym roku miał miejsce pierwszy etap ekshumacji, podczas którego wydobyto 117 ciał. Siedem osób udało się zidentyfikować. Podczas ubiegłorocznych prac ekshumacyjnych zrealizowany został film dokumentalny „Kwatera Ł”.

Jak podkreślał Krzysztof Szwagrzyk, prace podczas ekshumacji nie były łatwe, ze względu na położenie mogił. Nie ułatwiały archeologom zadania trudności terenowe, jak położenie grobów pod rozłożonym asfaltem, czy w pobliżu drzew, gdzie utrudniały odkrycia ich korzenie. Na podsumowanie prezentacji, przed wyświetleniem filmu, zaapelował: – Należy rozróżnić zbrodnie hitlerowskie od zbrodni komunistycznych. Nie ukrywać prawdy bo ona i tak wygra.

– Należy rozróżnić zbrodnie hitlerowskie od zbrodni komunistycznych. Nie ukrywać prawdy bo ona i tak wygra – dr hab. Krzysztof Szwagrzyk

Film „Kwatera Ł” jest dokumentalnym zapisem prac archeologicznych, których celem było odnalezienie szczątków pogrzebanych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach: więźniów politycznych, zamordowanych w śledztwie lub straconych na podstawie wyroków sądów komunistycznych w latach 1948-1956.

Wśród uczestników spotkania rozlosowane zostały koszulki, książki oraz filmy o tematyce Żołnierzy Wyklętych. Organizatorzy spotkania zachęcali także przybyłych do pomocy w ramach organizowanej przez Forum Młodych płockiego Prawa i Sprawiedliwości akcji „Świąteczna Paczka”. Jest to część ogólnopolskiej kampanii na rzecz wsparcia w okresie bożonarodzeniowym ubogich polskich rodzin. Podczas zbiórki, organizowanej w biurze poselsko-senatorskim PiS w Płocku przy Al. Jachowicza 2/4 (II piętro, pokój 316) w godzinach 10-16 przyjmowane są produkty żywnościowe. Zbiórka potrwa do 18 grudnia.

Piotr Mrówka