Dom kultury na kartach historii

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Jutro odbędzie się wernisaż wystawy pt. “Historia miejsca – historie ludzi”, poświęconej historii domu kultury w Płocku, która sięga aż 1951 roku. Na wystawie zostanie pokazany wybór najciekawszych materiałów, które udało się zgromadzić w trakcie realizacji projektu “Archiwum domu kultury”.

Jak mówi Aleksandra Kołodziejska, autorka projektu i kuratorka wystawy, ta wystawa to nie tylko podróż sentymentalna, ale także świadectwo czasu i epoki, przegląd działań i artystycznych biografii poszczególnych osób. Celem ekspozycji jest przypomnienie historii Domu Kultury, mieszczącego się z niewielkimi przerwami u zbiegu ulicy Tumskiej i Sienkiewicza oraz historii ludzi, tworzących to miejsce i ich wkładu w życie kulturalne Płocka.

– Zarówno trwający zaledwie rok, projekt archiwizacyjny, jak i wystawa, pokazuje część historii kulturalnej miasta, utrwala to, co pozostało w pamięci poszczególnych osób – mówi kuratorka wystawy. – A ze względu na braki w dokumentacji – źródła mówione, bezpośredni przekaz, pozostają niezmiernie ważnym źródłem wiedzy o głównej instytucji kulturalnej miasta w ostatnim półwieczu. Celem wystawy, jak i projektu, jest opowiedzenie historii miejsca poprzez historie osób je współtworzących. Głównymi bohaterami wystawy są zatem ludzie oraz wszelkie artystyczne “projekty”, których koncepcje wyrastały z rozmów, spotkań, przyjaźni i wzajemnych inspiracji. Na drugim planie pojawią się wydarzenia kulturalne i epoka historyczna – podsumowuje Aleksandra Kołodziejska.

Marabut, Marakosy, Błękitne Struny, Wiślanie, Kabaret Pod Ulem, OPAZA, UBAW – dla jednych wystawa będzie okazją do wspomnień, dla innych szansą na poznanie niezwykle ciekawej i barwnej historii płockiej kultury.

Wernisaż odbędzie się jutro, 15 listopada o godz. 18 w Domu Darmstadt (Stary Rynek 8). Wystawa będzie czynna do 12 grudnia.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji