REKLAMA

Do samotnych seniorów pojechały prezenty z okazji Dnia Babci i Dziadka [FILM]

ORLEN Blisko Ludzi

REKLAMA

Samotni seniorzy w Dniach Babci i Dziadka mieli niespodziankę. Wolontariusze ORLEN Laboratorium przekazali starszym osobom z Płocka i okolic przydatne prezenty oraz laurki.

W Dniu Babci i Dniu Dziadka wolontariusze Fundacji ORLEN odwiedzili samotnych i ubogich seniorów z Płocka oraz okolic, realizując akcję „Nakręceni na pomaganie: Dzień Babci i Dziadka”. Przekazali im przygotowane prezenty oraz laurki wykonane przez dzieci. Wizyty wywołały wiele radości i uśmiechów, nie zabrakło też wzruszeń, zwłaszcza na widok prac przygotowanych przez dzieci.

Seniorów wskazały: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Płocku, Płockie Centrum Inicjatyw Społecznych oraz lokalne organizacje z terenów wiejskich z okolic Płocka.

– Jest to akcja wolontariuszy ORLEN Laboratorium – mówi Małgorzata Zielińska-Kowalewska, koordynator wolontariatu ORLEN Laboratorium. – Zorganizowaliśmy ją z potrzeby serca. Wiemy, jak obecny czas pandemii wpływa na seniorów, dlatego zwróciliśmy się do ośrodków pomocy społecznej oraz lokalnej społeczności, aby wskazali nam potrzebujących seniorów, którzy są w trudnej sytuacji materialnej, samotni, których opuściła rodzina. Chcieliśmy naszą akcją wspomóc ich, pokazać, że są bardzo potrzebni oraz że ktoś o nich pamięta – tłumaczy Małgorzata Zielińska-Kowalewska.

Małgorzata Zielińska-Kowalewska, koordynator wolontariatu ORLEN Laboratorium

Ogółem przygotowano 50 paczek. Wszystkie przekazane rzeczy ufundowała Fundacja ORLEN, w akcję zaangażowali się też pracownicy Grupy ORLEN.

– Ten rok jest szczególnie trudny dla seniorów. To, czego tak bardzo im brakuje, to po prostu kontakt z drugim człowiekiem, zwykła rozmowa oraz uwaga i chwila na to, aby poczuć się ważnym i potrzebnym. Wolontariusze z Grupy ORLEN pamiętają o seniorach nie tylko w święta – mówi Marta Soluch, Prezes Fundacji ORLEN.

W paczkach, oprócz artykułów codziennego użytku, znalazły się również miłe akcenty, jak np. dla babci szal, pachnące mydełko czy ciast, a dla dziadka ciepłe skarpetki czy krem do golenia. Każdy otrzymał również laurkę.

– Historia z laurkami jest bardzo ciekawa – przyznaje Małgorzata Zielińska-Kowalewska. – Najpierw przygotowały je dzieci pracowników ORLEN Laboratorium. Zgłosiły się też do nas placówki oświatowe, podopieczni z placówki opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego „Nasz Nowy Dom” w Ruszkowie koło Gostynina, dzieci z przedszkola w Nowych Proboszczewicach i Miejskiego Przedszkola w Płocku nr 34 im. Kubusia Puchatka i Jego Przyjaciół. W naszą akcję włączyła się również społeczność lokalna, w tym Koło Gospodyń Wiejskich Dobrzykowianki, które pomogło w zakupie produktów do paczek, w ich pakowaniu oraz dystrybucji do seniorów – wymienia koordynator wolontariatu w ORLEN Laboratorium.Spółka dość często angażuje się w akcje charytatywne. Jak wspomina Marzena Witkowska, dyrektor Biura Zarządzania Personelem i Organizacją, wszystko zaczęło się od udziału pracowników w akcji „Zostań pomocnikiem Świętego Mikołaja”.

– Akcja ta po raz pierwszy odbyła się kilka lat temu. Na początku brała w niej udział mała grupa osób, natomiast obecnie praktycznie wszyscy pracownicy biorą w niej udział. Stało się to już tradycją, że przed świętami Bożego Narodzenia przygotowujemy prezenty dla wszystkich dzieci wybranego domu dziecka czy placówki opiekuńczej, również w innych miastach poza Płockiem, jak Włocławek, Jedlicze, Trzebinia, Lublin, Ostrów Wielkopolski, Wrocław, Olsztyn i Warszawa, czyli wszystkich lokalizacjach, w których pracujemy – wyjaśnia Marzena Witkowska.

Idea wolontariatu stała się coraz bardziej popularna wśród pracowników ORLEN Laboratorium, którzy systematycznie wspomagają seniorów, domy pomocy społecznej, placówki opiekuńcze, domy dziecka czy schroniska dla zwierząt. Organizują też foodsharing (sprzedaż własnych wyrobów gastronomicznych) czy kiermasze przedświąteczne, z których zysk jest przeznaczony na akcje charytatywne.

Marzena Witkowska, dyrektor Biura Zarządzania Personelem i Organizacją ORLEN Laboratorium

– Cały zarząd spółki cieszy się z inicjatyw zgłaszanych przez pracowników – mówi Piotr Szpakowicz, członek zarządu ORLEN Laboratorium. – Wspieramy wolontariat i bierzemy w nim czynny udział. Dostrzegamy jego znaczenie, którym jest przede wszystkim budowa zaangażowania i satysfakcji pracowników, poprawa komunikacji w spółce, rozwój kompetencji organizacyjnych czy umiejętności dydaktycznych pracowników. Poprzez wolontariat wzmacniamy wizerunek spółki i budujemy kapitał społeczny – tłumaczy Piotr Szpakowicz.

Jak dodaje, wszystkie inicjatywy przekazywane są właśnie przez pracowników, którzy często przedstawiają swoje pomysły.

– W akcji „Nakręceni na pomaganie: Dzień Babci i Dziadka” wezmę udział bezpośrednio, za chwilę jedziemy zawieźć paczki do seniorów – podsumowuje członek zarządu ORLEN Laboratorium.

Piotr Szpakowicz, członek zarządu ORLEN Laboratorium

Szesnastoletnia tradycja wolontariatu pracowniczego w Grupie ORLEN pokazuje, że z roku na rok rośnie zainteresowanie działalnością prospołeczną. Tylko w 2020 roku, mimo pandemii koronawirusa, Fundacji ORLEN udało się przeprowadzić blisko 50 akcji wolontariackich, na które poświęcono niemal 6 tysięcy godzin. W akcjach wzięło udział około 900 pracowników Grupy ORLEN oraz ich bliskich.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA
Kolejny Artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama


REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU