REKLAMA

Diecezja Płocka prostuje informacje nt. Egzorcysty

REKLAMA

„Rzeczpospolita” zamieściła artykuł Tomasza Krzyżaka pt. „Za dużo mówimy o siłach zła”, w którym autor sugeruje, że bp Piotr Libera publicznie namawia do czytania czasopisma „Egzorcysta”. Diecezja Płocka stanowczo dementuje te informacje.

Z artykułu w „Rzeczpospolitej” wynika, że rośnie zainteresowanie Polaków egzorcyzmami. Tomasz Krzyżak zwracał uwagę na to, że według części biskupów ludzie zbyt często korzystają z usług egzorcystów, niepokoi ich też promocja zła w pismach o charakterze chrześcijańskim, szczególnie w „Egzorcyście”. Hierarchowie Kościoła chcą dlatego stworzyć specjalny podręcznik dla kapłanów, walczących z szatanem. Autor przytoczył również sprzeczne wypowiedzi biskupów na ten temat oraz sugerował, że biskup płocki Piotr Libera chętnie wypowiada się na temat miesięcznika „Egzorcysta” i promuje jego czytanie:

PowiązaneTematy

Szczególnie drażliwym tematem wśród biskupów jest ukazujący się od roku miesięcznik „Egzorcysta”, który jest postrzegany jako oficjalny organ prasowy polskich egzorcystów. Według ustaleń „Rz” sprawa miesięcznika dzieli hierarchów. Niektórzy, np. biskup Piotr Libera, podchodzą do niego entuzjastycznie. Ordynariusz płocki kilka razy wspominał o miesięczniku w swoich kazaniach i zachęcał do jego czytania – pisze Tomasz Krzyżak.

W związku z tym artykułem, rzecznik prasowy Diecezji Płockiej, Elżbieta Grzybowska, opublikowała sprostowanie.

Sprostowanie Diecezji Płockiej

W dzienniku Rzeczpospolita z dnia 2-3 listopada 2013 r. ukazała się publikacja „Za dużo mówimy o siłach zła” autorstwa Tomasza Krzyżaka. W tekście pojawiła się m.in. informacja jakoby biskup Piotr Libera podchodził „entuzjastycznie” do miesięcznika „Egzorcysta”, oraz że rzekomo ordynariusz płocki miał wspominać o tymże periodyku w swoich kazaniach, zachęcając do jego czytania.
Niniejszym informujemy, że podana informacja jest całkowicie nieprawdziwa. W żadnym ze swoich kazań Biskup Płocki nie wspominał o tym czasopiśmie, ani tym bardziej nie zachęcał do jego lektury. Kuriozalne jest także stwierdzenie o rzekomym entuzjastycznym przyjęciu tego czasopisma. Wprost przeciwnie, Biskup Płocki jeszcze jako sekretarz Episkopatu, przestrzegł egzorcystów przed dzieleniem się z mediami szczegółami związanymi z ich posługą.
Płock, dnia 3 listopada 2013 r.
Elżbieta Grzybowska – Rzecznik Prasowy Diecezji Płockiej