Debatowali o kierunkach rozwoju regionu

REKLAMA

W płockiej Orlen Arenie odbyła się otwarta debata dotycząca przyszłości Mazowsza. To właśnie w ten sposób zarząd województwa – wspólnie z samorządowcami, ekspertami i organizacjami pozarządowymi – chce nakreślić możliwe kierunki rozwoju regionu.

Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego w Warszawie na terenie całego regionu organizuje debaty, które mają pomóc w wypracowaniu optymalnych kierunków rozwoju dla województwa. W płockiej Orlen Arenie w piątek, 18 maja, odbyła się druga z nich. Do hali wicemistrzów Polski w piłce ręcznej przyjechali przedstawiciele zarządu Mazowsza, z marszałkiem Adamem Struzikiem na czele, samorządowcy, eksperci i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Rozmawiali o celach i wyzwaniach dla regionu na kolejne lata, podsumowano też to, co już teraz udało się wykonać.

PowiązaneTematy

– Mamy wizję rozwoju Mazowsza, o której chcemy razem debatować – mówił podczas spotkania Adam Struzik, marszałek Mazowsza. – Zastanowimy się co stanie się przez najbliższe 5-10 lat w poszczególnych subregionach województwa. Nasz cel to podtrzymać dynamiczny rozwój – dodał.

W trakcie piątkowego spotkania dużo mówiono o wykorzystaniu unijnych środków. Przypominano, że dzięki temu wsparciu subregion płocki przeszedł duże zmiany, które dotknęły przede wszystkim gminy i miasta. Są nowe drogi, wyremontowano placówki szkolne, zdrowotne i kulturalne. Tylko w regionie płockim wykorzystano 834 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego i ok 1 mld zł z budżetu Unii Europejskiej.

Inwestycje drogowe

Jak przekonywano podczas spotkania w Orlen Arenie, to inwestycje drogowe były tymi, których wykonano najwięcej. W sumie zmodernizowano ponad 1,5 tys. km dróg – zarówno wojewódzkich, jak i gminnych czy powiatowych – w regionie Płocka.

– Projekty drogowe i komunikacyjne są częścią płockiego RIT-u – przekonywał Marcin Wajda, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich urzędu marszałkowskiego. – Do tej pory beneficjenci z subregionu płockiego podpisali 180 umów, a ostateczna wartość dofinansowania, jaką dotychczas udało się uzyskać to 385,1 mln zł – mówił.

To dzięki tym środkom powstały nowe drogi wojewódzkie – jak obwodnica północna Gostynina czy droga nr 577 Łąck-Ruszki. Ponad 100 mln zł przeznaczono w tym roku także na przebudowę dróg powiatowych. Do samorządów z regionu Płocka trafiło ponad 7,3 mln zł na przebudowę trzech odcinków dróg w powiatach: płockim, sierpeckim i gostynińskim.

– Przez ostatnie 20 lat w naszym regionie udało się odbudować i przebudować 300 z 371 km dróg, które leżą w naszym zasięgu – mówił Mirosław Kaczmarek, dyrektor rejonu drogowego Gostynin – Płock MZDW. – Wyremontowaliśmy 12 rond, przebudowaliśmy 6 dużych skrzyżowań i odbudowaliśmy 8 obiektów drogowych,w tym 170-metrowy na Bzurze – wymieniał jednym tchem.

W ciągu ostatnich 20-lat w subregionie płockim wybudowano także 882 km dróg dojazdowych do gruntów rolnych, a w 2018 roku kolejne 3 mln zł trafi do beneficjentów z Północnego Mazowsza. W sumie powstanie kolejnych 31 km takich tras.

Rozwój szpitali na Mazowszu

Duże środki z unii europejskiej trafiły także do placówek zdrowotnych – szpitala w Płocku i w Gostyninie. W sumie to 191,6 mln zł z budżetu województwa z czego 162,6 mln zł wykorzystano na inwestycje w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku. W tym ostatnim zakupiono nowy sprzęt, rozbudowano pawilon szpitalny czy oddział ratunkowy. Inwestycji będzie jednak więcej.

– Do końca października tego roku powinien zakończyć się remont Oddziału Ginekologiczno-Położniczego – zdradził Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. – Ubiegamy się o środki zewnętrzne na zakup aparatury medycznej oraz remont przychodni, którego koszt to około 15 mln zł – dodał dyrektor.

Kwiatkowski przypomniał też, że dla szpitala kluczowe jest również budowa zakładu radioterapii. W placówce na Winiarach ma również powstać zakład opiekuńczo-leczniczy i hospicjum. W dalszych planach zaś jest remont oddziału urologii. 

Inwestycje w kulturę i turystykę

Dalszy rozwój subregionu płockiego to także inwestycje w kulturę i turystykę. Do tej pory obiekty zabytkowe otrzymały blisko 92 mln zł z budżetu województwa oraz ponad 94 mln zł z funduszy unijnych. Jedną z największych inwestycji w historii tego regionu była rewitalizacja pałacu w Sannikach.

– To inwestycja, która się opłaciła – przekonywała zgromadzonych Monika Patrowicz, dyrektor Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach. – Tylko w zeszłym roku odwiedziły nas ponad 39 tys. osoby. Obecnie pracujemy nad dalszym rozwojem infrastruktury. Rozbudowujemy m.in. naszą muszlę koncertową – zdradziła.

Także dzięki środkom zewnętrznym rozbudowano Muzeum Mazowieckie. Dzięki pieniądzom z budżetu województwa i Unii Europejskiej rozbudowano muzealną kamienicę, powstało też Muzeum Żydów Mazowieckich.

Dyrektor muzeum, Leonard Sobieraj, przekonywał, że dzięki doskonałej współpracy z zarządem Mazowsza pozyskano środki na wystawę art deco, rozpoczęto też prace związane z rozbudową Skansenu Osadnictwa Nadwiślanego w Wiączeminie Polskim. Wkrótce szykuje się też kolejna nowość. W kamienicy przy Kolegialnej 6 powstanie wystawa wzornictwa z lat 60.

– To jeszcze gorąca informacja – zapowiedział Sobieraj. – To wystawa połączona z ekspozycją art deco. Powoli zbieramy eksponaty. Chcemy połączyć malarstwo oraz rzemiosło. Pokażemy polskie meble, np. kredensy, które były typowe dla tamtego okresu. Stawiamy przede wszystkim na polski design – uzupełnił.

Podczas spotkania przypomniano także o rewitalizacji „Małachowianki” dużo czasu poświęcono także Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

– Cały czas coś zmieniamy – zapowiedział Jan Rzeszotarski, dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. – Obecnie prowadzimy prace na dwóch obiektach, a w przyszłym roku chcemy rozpocząć prace modernizacyjne przy trzech kolejnych. Mogę zdradzić, że chodzi m.in. o dom poety Stefana Gołębiowskiego. Kolejnym krokiem jest odtworzenie wsi przydrożnej, dzięki czemu poszerzymy ofertę turystyczną skansenu – dopowiedział po chwili.

Kolejne otwarte debaty odbędą się w Siedlcach – 4 czerwca, Ciechanowie – 8 czerwca, Ostrołęce – 11 czerwca, Warszawie – 25 czerwca i Żyrardowie – 4 lipca.