Dawcy szpiku, do boju!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Na Dzień Dziecka możemy sprawić największy prezent osobie, która potrzebuje szpiku. 1 i 2 czerwca w gmachu głównym Politechniki Warszawskiej Filia w Płocku odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku.

Od godziny 9 do 15, zarówno 1, jak i 2 czerwca, przy ul. Łukasiewicza 17 będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku. Na czym to polega? Do rejestracji będzie mógł przystąpić każdy zdrowy człowiek, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg oraz bez dużej nadwagi.

Rejestracja zajmuje dosłownie chwilę, a polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi i pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Szansa na uratowanie życia pojawia się po określeniu cechy zgodności antygenowej na podstawie pobranej próbki, gdy okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego.

Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, potencjalny Dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz kartę Dawcy. Cały proces rejestracji i badania próbek trwa około 3-4 miesięcy. Gdy okaże się, że zarejestrowana osoba posiada takie same cechy tkankowe, jak pacjent chorujący na nowotwór krwi, dochodzi wtedy do pobrania komórek i przeszczepienia ich pacjentowi.

Metody pobrania są dwie:
– pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej/afereza (metoda stosowana w 80% przypadków)
– pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (metoda stosowana w 20% przypadków).

Zainteresowani rejestracją powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL, a miejsce rejestracji jest otwarte nie tylko dla studentów, ale i dla osób spoza uczelni.

– Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę – zachęca do udziału w akcji Damian Bielecki, student Technologii Chemicznej, który jest koordynatorem i inicjatorem wydarzenia. – Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Aby pomóc uratować komuś życie, wystarczy świadomie zarejestrować się w bazie DKMS jako potencjalny dawca. W ten sposób realnie zwiększa się szanse chorych na wyleczenie – tłumaczy.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie www.dkms.pl.

Urszula Stachurska

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji