REKLAMA

Dary z Płocka dla osób na polsko-białoruskiej granicy. Czy faktycznie są uchodźcami?

REKLAMA

Płocki wolontariat poinformował o zakończeniu zbiórki dla imigrantów, którzy przebywają na polsko-białoruskiej granicy. Dary „lada dzień” mają zostać zawiezione do Michałowa. Tymczasem po opustoszeniu koczowiska, nie ustają ataki imigrantów na polską granicę, a funkcjonariusze są obrzucani m.in. kamieniami.

Dary dla imigrantów zebrane w Płocku

Jak poinformował 17 listopada Płocki Wolontariat, który podlega Urzędowi Miasta Płocka, zakończona została zbiórka „darów dla uchodźców przebywających na polsko-białoruskiej granicy”.

– Mieszkańcy Płocka – jak zwykle – nie zawiedli! Dziękujemy wszystkim, którzy przynieśli ubrania i artykuły spożywcze. Właśnie je pakujemy, by lada dzień zawieźć do Michałowa i przekazać potrzebującym – poinformował na swoim profilu facebookowym Płocki Wolontariat.

W Urzędzie Miasta Płocka dowiedzieliśmy się, że dary są przygotowywane do dostarczenia.

– Jak tylko zostaną przekazane, to też o tym dadzą znać. Wyślemy informację na ten temat – zapewniła nas 18 listopada Alina Boczkowska, kierownik Referatu Informacji Miejskiej płockiego ratusza.

Fot. Płocki Wolontariat

Straż Graniczna: Rzucano w nas kamieniami i kłodami drewna

Tymczasem od początku roku Straż Graniczna zanotowała już ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Tylko w listopadzie miało ich miejsce ponad 6 tys., a w październiku blisko 17,3 tys. Z tego powodu od 2 września br. w przygranicznym pasie z Białorusią woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy (dotyczy 183 miejscowości). Początkowo został wprowadzony na 30 dni, Sejm zgodził się na przedłużenie go o kolejne 60 dni.

Sytuacja zaostrzyła się, kiedy niedaleko zamkniętego przejścia granicznego Kuźnica – Bruzgi, po białoruskiej stronie granicy, duża grupa cudzoziemców podjęła siłową próbę sforsowania granicy. We wtorek, 16 listopada doszło do ataku migrantów na polskich funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy strzegą granicy. Jak poinformowała Policja oraz Straż Graniczna, cudzoziemcy rzucali w nich m.in. kamieniami i kłodami drewna. Według Ministerstwa Obrony Narodowej, migranci zostali wyposażeni przez białoruskie służby w granaty hukowe, którymi rzucali w stronę Polaków.

Wobec agresywnych osób znajdujących na przejściu po stronie białoruskiej policja używała armatek wodnych, co nie spodobało się niektórym politykom opozycji. Ostatecznie migrantom nie udało się sforsować granicy – wrócili do koczowiska położonego kilkaset metrów dalej. Tam zaopatrywani są przez białoruskich pograniczników.

Podczas ataku migranci zranili kilkunastu polskich funkcjonariuszy.

18 listopada obozowisko stworzone przy przejściu ostatecznie opustoszało, natomiast migranci skierowani zostali przez służby białoruskie do centrum logistycznego. To jednak nie koniec ataków na polską granicę.

W piątek, 19 listopada na odcinku polsko-białoruskiej granicy ochranianym przez Placówkę w Dubiczach Cerkiewnych było kilka prób siłowego forsowania granicy.

– Największa grupa liczyła ok. 200 cudzoziemców, pozostałe po kilkadziesiąt osób. Cudzoziemcy byli agresywni -rzucali kamieniami, petardami, używali gazu łzawiącego – przekazała Straż Graniczna.Łącznie 19 listopada funkcjonariusze Straży Granicznej odnotowali 195 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymanych zostało 5 cudzoziemców. Wobec 82 cudzoziemców wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium RP. Za pomocnictwo zatrzymano 2 osoby – obywateli Ukrainy i Niemiec.

– W sobotę, 20 listopada na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Czeremsze grupa ok. 100 bardzo agresywnych cudzoziemców, przywiezionych pod granicę przez służby białoruskie, siłowo próbowała wedrzeć się do Polski. Służby zapobiegły sforsowaniu granicy – informuje Straż Graniczna.

20 listopada odnotowano w sumie 208 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymany został 1 nielegalny imigrant – obywatel Iraku. Wydano 31 postanowień o opuszczeniu terytorium Polski, pozostałym próbom zapobieżono.

W związku z tą sytuacją, ruch graniczny na przejściu drogowym w Kuźnicy został zawieszony od 9 listopada br. do odwołania.

Czym różni się uchodźca od migranta?

Te dwa słowa często są używane zamiennie, choć mają zupełnie inną semantykę.

Jak wyjaśnia UNHCR Polska, agenda przy ONZ, pojęcie „uchodźcy” zostało wyraźnie zdefiniowane w prawie międzynarodowym, które zapewnia uchodźcom ochronę.

– Uchodźcy to osoby przebywające poza swoim krajem pochodzenia z powodu obawy przed prześladowaniem, z powodu konfliktu, przemocy lub innych okoliczności poważnie zakłócających porządek publiczny, które – na skutek powyższego – wymagają „ochrony międzynarodowej”. Są często w tak niebezpiecznej sytuacji, że przekraczają granice państwowe w poszukiwaniu bezpieczeństwa w sąsiednich krajach; tak więc zostają oni uznani na forum międzynarodowym za „uchodźców”, osoby, którym przysługuje pomoc ze strony innych państw, UNHCR i właściwych organizacji – tłumaczy UNHCR.

Cechą, która wyróżnia uchodźców jest to, że ich powrót do domu jest zbyt niebezpieczny, w związku z czym potrzebują schronienia w innym miejscu. Są to osoby, w przypadku których odmowa azylu ma potencjalnie śmiertelne konsekwencje.

Natomiast słowo „migrant” jest rozumiany jako ktoś, u kogo proces przekroczenia granicy jest dobrowolny, na przykład w poszukiwaniu lepszych możliwości ekonomicznych. Nie dotyczy to uchodźców, którzy nie mogą bezpiecznie powrócić do domu. Migrant chce poprawić jakość swojego życia, dzięki lepszej pracy, szkoły czy dołączeniu do członków rodziny. W przeciwieństwie do uchodźców, migranci mają możliwość bezpiecznego powrotu do swojego kraju.

Z przedstawionych przez Tadeusza Giczana (białoruskiego dziennikarza opozycyjnego kanału Nexta) informacji wynika, że za sprowadzanie obywateli Iranu na Białoruś odpowiedzialne jest państwowe biuro turystyczne Centrkurort. Dziennikarz dowodzi, że jest to część planu Alaksandra Łukaszenki. Imigranci oficjalnie przyjeżdżają do tego kraju jako turyści i płacą za to (pada kwota 600-1000 dolarów). Po dotarciu na Białoruś, są kierowani przez przemytników pod granicę z Polską i Litwą. Tadeusz Giczan zapewnia również, że litewskie służby graniczne i Frontex (unijna agenda ds. ochrony granic) posiadają dowody na interwencje białoruskiej służby granicznej, która nie tylko kieruje imigrantów na granicę z Unią Europejską, ale i nie pozwala im wrócić na terytorium Białorusi.

Czy w tym przypadku możemy więc używać słowa „uchodźcy”?

Policja broni granic Polski. Również funkcjonariusze z Płocka?

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Kolejny Artykuł

Komentarze 45

 1. Miły says:

  Pokażcie twarze tych wolontariuszy żebym wiedział komu nie dawać na bisurmanów !

  • Łatwo ich rozpoznasz. says:

   To są ci, którzy myślą tylko „antypis”.
   Niech se tak myślą. Ale PIS, to nie cała Polska.
   Czy oni w ogóle myślą po polsku?

 2. Płockier says:

  Totalnym rozum odebrało ……. już dawno !

 3. Ciekaw jestem. says:

  Czy kod też zbiera dary.

 4. Arek says:

  Proszę przyjąć tych uchodźców w Płocku. Proponuję ulicę Górną.

 5. Kozofil says:

  Proponuję płockiemu wolontariatowi zamiast trzymania palca w miejscu wiadomym wielce szanownego włodarza naszego wesołego miasteczka, nastawienie swoich miejsc wiadomych wędrującym przez nasz nieszczęśliwy kraj bisurmanom. W celu ułatwienia powyższego należy oznakować miejsca wiadome zielonym światełkiem.

 6. Polak says:

  A może zbiórkę dla naszych dzielnych chłopców zrobicie ?
  Zamiast obsypywać darami mudzachedinów łukaszenki!

  • przecież Bąkewicz i jego bąki says:

   dostały 3 bańki

   • mechanik - florysta says:

    Kto to ten Bąkiewicz?

   • Twoj stary says:

    wypuścił cie z dudy

   • mechanik - florysta says:

    @twój stary
    Wypuszczasz kolejne bździny. To widać i czuć.
    Pojawiłeś się z „wytrząchu” swojego starego.

   • Hahahaa, ale riposta :-D says:

    Chyba cie jeszcze żadna nie zdeflorowała debilu

   • mechanik - florysta says:

    Ty tego poziomu nie osiągniesz nigdy.
    Nawet debil ma trochę rozumu.
    Czy obcasy już podzelowałeś?
    Bozia wzrostu i rozumu nie dała. Co zrobić?

   • łojezu, jednak nie jestes godzien nawet says:

    żeby cię inteligentnie obrażać, jesteś zwykłym tępym pisiorem, a zatem szkoda na ciebie klawiatury, jak tego podzelowanego kapcia na karakana :-D
    od tej pory odpisuje sam sobie i twoim krewnym – bąkom z dudy swojego starego :-D

   • mechanik - florysta says:

    Ja cię nie obraziłem. Napisałem tylko prawdę.

   • tak tak :-D says:

    już po tobie przewietrzało

   • mechanik - florysta says:

    Przecież nienawiść do wszystkich i wszystkiego u ciebie widać w twoich oczach.Wypowiadać, żeby obrażać , to jest bez sensu. Ty taki sposób masz we krwi.
    U ciebie nie było żadnej ciętej, inteligentnej riposty.
    Już nie będzie. Chamstwo, to twoja metoda próby rozmawiania z innymi.
    Miałeś problemy w szkole podstawowej (nie miałeś kolegów) i tego już nie naprawisz.

    Tak zwykle jest, że niewiedzę zastępuje się arogancją.

 7. Łysy says:

  Czy Pani Agnieszka może stawiać pytania i sama na nie odpowiadać w swoich artykułach?

 8. Ula says:

  ….słabe te Wasze komentarze..a Wy sami zorganizowaliście jakąś pomoc? Tutaj dla ,,swoich ” I dla tych co chronią granicy?

  • hrabina Monte Christo says:

   poziom komentarzy adekwatny do poziomu płockiego wolontariatu -prawdziwy wolontariat powinien być całkowicie niezależny od jakiejkolwiek władzy politycznej-samorządowej zwłaszcza bo lokalni kacykowie lubią błyszczeć światłem odbitym , bezinteresowna pomoc bliźniemu w potrzebie nie szuka rozgłosu i poklasku

   • Wolantariat szuka poklasku? says:

    Bardzo trafny komentarz. Ciekawe jak wolontariuszki dostaną się na Białoruś , rozumiem ,że mają wizy bo na tereny przygraniczne nie wejdą.

 9. Gal Anonim says:

  nasz UM całego świata nie zbawi.Może tak nasi najukochańsi władcy z UM zaczniecie rozwiązywać
  problemy waszych sióstr i braci z Płocka.Potem pomagajcie innym.Przestańcie świecić na zielono.
  Nie macie innych problemów które zgłaszają Płocczanie?.I na koniec apel do radnych.Zanim zagłosujecie
  nad jakąś uchwałą to pomyślcie.To nie boli.Czego się boicie.Boicie się utraty konfitur?.

 10. Odpowiadam says:

  To nie są żadni uchodźcy. Nawet jeżeli pochodzą z terenów objętych walkami. Po wylądowaniu na Białorusi, są już bezpieczni. Tam nie ma wojny. Teraz stali się JEDYNIE emigrantami. Zresztą, gdyby byli w potrzebie to załatwiliby lot do Warszawy i tu wystąpili o azyl, a nie przekraczali by granicy w nielegalny sposób.

 11. hrabina Monte Christo says:

  zapewne płocki wolontariat ,który podlega UM organizując tę akcję kierował sie wyłącznie chrześcijańska miłością bliźniego -bardzo pięknie – ja się jednak zastanawiam nad wymową tej akcji-wspomagamy tych ,którzy atakują polskich żołnierzy ,pograniczników i policjantów -oczekiwałabym raczej ,że płocki wolontariat pod przewodem UM obdaruje najpierw tych ,którzy bronią polskiej granicy-mogą to być doprawdy dary symboliczne ,które uzmysłowią w/w ,ze myślimy o nich i popieramy bo działają w naszym wspólnym interesie -obdarowywanie ludzi ,którzy rzucają kamieniami w polski mundur możne ich zachęcić do eskalacji agresji i do dalszego jeszcze bardziej zaciekłego łamania polskiego prawa-jakie ono jest takie jest ,ale dopóki obowiązuje trzeba go przestrzegać bo lepsze niedoskonałe prawo niż anarchia

  • A łysy says:

   ile konserw wieprzowych dał od siebie??? On gotów nawet białoruskim żołnierzom pomóc. Targowica banana.

   • sorry says:

    zapomniałeś że podświetlił urząd na zielono?

   • A może says:

    podświetlił białorusinom. Też mają zielone mundury :D

  • Nie cierpie lewactwa says:

   Znowu muszę się zgodzić , a może wolontariuszki dostarczą kamienie na stronę Białoruską?
   To co się tam dzieje jest przerażające, ale do cholery Polska granica to nie napis na dropsach. Tyle ludzi oddało życie za te granice, obecnie mamy coraz więcej rannych pograniczników i żołnierzy.
   Każdy z nas ma sąsiada jeden dobry, drugi zły i teraz wyobraźcie sobie , że ten sąsiad nie zważa na wasze ogrodzenia czy płoty włazi na wasze posesje i robi co chce bo on twierdzi,że jest biedny i weźmie co chce i zrobi co chce. Czy wówczas poprzecie właściciela nieruchomości czy przyniesiecie kanapki dla tego intruza?
   Odpowiedzcie lewacy!!!
   Drugie pytanie jakże adekwatne do ostatnich wydarzeń w kraju temat szczepionek. Pytanie i obnażenie jednocześnie lewactwa:
   Lewica ma się za partię wolnościową , jedną jedynie słuszną partię ludzi szanujących wolności w każdej postaci , mniejszości społeczne wszelkiej maści —– i tu uwaga po spotkaniu wszystkich liderów Partii i Kół Poselskich w kraju na zaproszenie Marszałek Sejmu – właśnie ta wolnościowa Partia jako pierwsza i najgłośniej krzyczy aby ograniczyć prawa obywatelskie dla osób niezaszczepionych, żeby ich sankcjonować i zmuszać do szczepień i restrykcji!!! Wystarczyło dać im głos na chwile, poczuli troszkę władzy i co z nich wypłynęło?
   P.S jestem zaszczepiony ale póki co mam wybór, gdyby lewica rządziła lub jej pseudo poplecznicy z PO byłbym zmuszony.

   • po przeczytaniu nicku says:

    od razu wiadomo, że ma sie do czynienia z wytworem propagandy tvPiS wiec kto by czytał dalsze pierdzenie debila.

   • Ten tego says:

    Zakneblowałeś totalnych baranów!

 12. Zawiślak says:

  Powiedz proszę to milionom ofiar lewactwa.

 13. Zyczliwa says:

  A te dary to dla tych agresorow???? Zeby mieli wiecej sil atakowac nasze sluzby??? Moze ci co ich popieraja wezma sobie kilka do swoich domow…..

 14. Jolka says:

  .według redakcji..nie należy pomagać?

  • Trzeba pomagać. says:

   Przede wszystkim należy chronić granice.
   Oczywiście zacząć myśleć. To nie boli?

 15. Anonim says:

  Jednak .nie puszczacie komentarzy..brzydko się bawicie

 16. Anonim says:

  Jakaś cenzura??
  .tylko słuszne opinie?
  .próbuję pochwalić akcję- nie można?

 17. Zawiślak says:

  Bardzo ładnie Agnieszko wszystko opisałaś. Czy płockie lewactwo z pepeeru, zeteselu i po zrozumie komu pomaga? Nawiasem mówiąc burmistrz Michałowa i jego zastępca przebili już towarzysza Gdulę.

  • Ula says:

   ..lewactwo spojrzy kiedyś śmiało w lustro- Ty możesz mieć z tym problem

   • a właśnie says:

    lewactwo to syf i siara.

   • Można says:

    się posikać ze śmiechu. Lewactwo i spojrzenie w lustro? Żałosne.

   • Neon says:

    A dlaczego kiedyś, a nie teraz. Potrzebny czas na kosmetykę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA


 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU