ADVERTISEMENT

„Dar Młodzieży” wrócił do domu

ADVERTISEMENT

„Dar Młodzieży”, żaglowiec, który wyruszył w rejs dookoła świata z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wrócił do kraju. W czwartek, 28 marca, polska jednostka dotarła do portu macierzystego w Gdyni.

Zakończyło się jedno z najważniejszych wydarzeń promujących obchodu 100-lecia odzyskania niepodległości Polski. Legendarna polska fregata odwiedziła 23 porty w kilkunastu państwach promując kulturę, historię i tradycję Polski.  Jak przekonuje Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen, sponsora głównego rejsu, to ważna wyprawa, która z całą pewnością zaprocentuje w przyszłości.

– Uczestnicy tego historycznego rejsu byli naszymi najlepszymi ambasadorami, przy okazji budując międzynarodowe relacje – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen. – Cieszę się, że jako PKN Orlen mogliśmy współuczestniczyć w tym projekcie – deklarował sternik koncernu.

Rozmach przedsięwzięcia imponuje. W ciągu trwającego w sumie dziesięć miesięcy rejsu, na pokładzie żaglowca znalazło się ponad 500 studentów i uczniów szkół morskich. Poza nimi na pokładzie było przeszło 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

PowiązaneTematy

fot. Andrzej Filipowicz/ FB Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

W sumie „Dar Młodzieży” odwiedził 23 porty w kilkunastu państwach świata. Trasa wiodła przez Tallin, Kopenhagę, Stavanger, Szczecin, Bremenhaven, Bordeaux, Teneryfę, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakartę, Singapur, Szanghaj, Osakę, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Miami, Ponta Delgada i Londyn. W każdym z portów, do których jednostka zawijała, odbywały się uroczystości promujące Polskę i jej niepodległość. Ważnym punktem  wyprawy był udział załogi w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w ramach Światowych Dni Młodzieży w Panamie.

W czwartek, 28 marca o godzinie 11 zaplanowano uroczyste powitanie żeglarzy. Uczestników rejsu hucznie powitano w porcie w Gdyni.

PKN Orlen był sponsorem głównym wyprawy.