REKLAMA
REKLAMA

Czytelnik: Czy dla mojego dziecka zabraknie miejsca w przedszkolu?

REKLAMA

PowiązaneTematy

Nasz czytelnik jest zaniepokojony sytuacją w płockich przedszkolach. Obawy te związane są z wprowadzeniem ustawy, znoszącej obowiązek szkolny dla sześciolatków. Miasto namawia, by sześciolatki poszły do szkół, ostrzegając, że w innym wypadku w przedszkolach może zabraknąć miejsca dla trzylatków.

Rodzice pytają urzędników, czy można jakoś rozwiązać sprawę, by i sześciolatki i trzylatki znalazły się w przedszkolu. Na zebraniu z urzędnikami w Przedszkolu nr 4 w Płocku ze strony rodziców padła ciekawa propozycja. Otóż, jak powszechnie wiadomo, niedawno na osiedlu Międzytorze, przy ul. Piaska, zostało wybudowane nowe przedszkole. Zatem poprzedni budynek zostaje pusty.

– Co zatem stoi na przeszkodzie, by trzylatki na jeden rok przenieść do starego przedszkola? – pytają rodzice.

Na samym Międzytorzu mamy już dwa puste przedszkola, jedno na ul. Piaska, drugie na ul. Dobrowolskiego. Tylko w przedszkolu na ul. Dobrowolskiego jest pięć sal nauczania. Wykorzystując je, pięć miejskich przedszkoli może zostać „odciążonych”.

Ratusz pomysłowi mówi: Nie

Zapytaliśmy Urząd Miasta, co sądzi o tej sprawie. Pomysł naszego czytelnika jest ciekawy i warty rozważenia. Jednak okazuje się, że budynek po przedszkolu na ulicy Dobrowolskiego zostanie w tym roku zburzony, a teren zagospodarowany, w porozumieniu z mieszkańcami i RMO Międzytorze. W przypadku przedszkola przy ul. Piaska są plany… parkingowe. Jeszcze w tym roku na działce po dawnym przedszkolu powstanie 90 miejsc postojowych.

– Oba budynki zostały wybudowane w tzw. „systemie ciechanowskim” na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych a ich remont jest nieopłacalny – mówi Konrad Kozłowski z Wydziału Promocji i Informacji Urzędu miasta.

Oddziały przedszkolne z obu przeznaczonych do wyburzenia budynków zostały przeniesione w lutym 2015 r. do najnowszego płockiego przedszkola nr 5 przy ul. Piaska 3. Nowe przedszkole zaczęło funkcjonować po feriach zimowych.

Co dalej?

Urząd Miasta proponuje inne rozwiązanie. Z obawy, że w placówkach zabraknie miejsc dla dzieci trzyletnich, planowane jest stworzenie dodatkowych oddziałów w przedszkolach, które zostały wybudowane w ostatnich latach lub przeszły generalny remont.