REKLAMA

Czym grozi jazda nieodśnieżonym samochodem?

REKLAMA

Dość powszechnym zjawiskiem, z jakim można spotkać się na ulicach w okresie zimowym są nieodśnieżone samochody z oszronionymi szybami. Kierujący takimi pojazdami z pełną świadomością decydują się na jazdę z bardzo ograniczoną widocznością. A nie powinni.

W zimowe poranki na drogach można zaobserwować samochody, które wyglądem różnią się od innych pojazdów i mogą wzbudzać niepokój pozostałych uczestników ruchu drogowego. Problemem w tym przypadku nie jest jednak stan techniczny samochodów, a… śnieg zalegający na pojeździe oraz zaszronione wszystkie szyby, w tym przednia, w której zrobiono jedynie niewielką szczelinę, pozwalającą kierującym zobaczyć cokolwiek przed sobą. Pole widzenia w takim przypadku jest jednak praktycznie zerowe.

Taka sytuacja, w połączeniu ze złymi warunkami atmosferycznymi, może mieć tragiczne skutki. Kierowca takiego pojazdu porusza się na wyczucie, czym stwarza zagrożenie dla wszystkich na drodze. Często też podczas jazdy z takiego samochodu odpadają kawałki śniegu i lodu, przez co upadając na jadące za nim pojazdy mogą uszkodzić szybę i zmusić kierujących do gwałtownego hamowania.

Spadający z pojazdów lód to problem często pojawiający się poza granicami miasta. Zdarzają się przypadki, w których z naczepy samochodu ciężarowego spadają duże kawałki lodu, przy większych prędkościach będące śmiertelnym zagrożeniem.

W każdej z wymienionych sytuacji, kierujący świadomie naraża na niebezpieczeństwo wszystkich pozostałych uczestników ruchu drogowego, chociaż przepisy jasno określają jego obowiązki.Zgodnie z prawem o ruchu drogowym (art. 66 ust.1 pkt 1 i 5), pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Dodatkowo, używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Jakie są konsekwencje niestosowania się do tych przepisów?

Patrol policji, który zauważy taki pojazd, na pewno go zatrzyma. W takiej sytuacji kierowca będzie musiał liczyć się z mandatem w wysokości od 20 do nawet 500 zł. Zdarzają się jednak również sytuacje, w których kieruje się wniosek o ukaranie do sądu.

Dlatego też pamiętajmy, aby w okresie zimowym zadbać o to, by wyjeżdżając na drogę nie stanowić zagrożenia i nie przyczynić się do tragedii. Czasem wystarczy przecież zaledwie kilkanaście minut, by zapewnić sobie i innym komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU