REKLAMA

Czy stadion Wisły będzie mniejszy, niż planowano?

REKLAMA

Na początku grudnia wpłynęły wnioski o dopuszczenie do procesu przetargowego od potencjalnych wykonawców remontu Stadionu im. Kazimierza Górskiego w Płocku. Co dzieje się od tego czasu w tej sprawie i czy pojawiające się pogłoski o konieczności zmniejszenia stadionu są prawdziwe?

Przypomnijmy, że swój akces do remontu płockiego stadionu zgłosiły cztery podmioty: Mirbud S.A. ze Skierniewic, konsorcjum polsko-niemiecko-włoskie z liderem, Przedsiębiorstwem Miejskim MZUM.PL z Dąbrowy Górniczej, konsorcjum polsko-hiszpańskie z liderem Trakcja PRKiL S.A. z Warszawy oraz konsorcjum firm Budimex i Tamex z Warszawy.

PowiązaneTematy

Na budowę stadionu w Wieloletniej Prognozie Finansowej zaplanowano 100 mln zł (w tym roku zabezpieczono 31 mln zł), stadion miałby powstać do 2022 roku, a realizowany być w etapach. Koncepcja przedstawiona przez firmę Bończa Studio zakłada, że obiekt ma pomieścić 15 tys. miejsc.

Biorąc jednak pod uwagę koszt budowy podobnych stadionów w Polsce (na przykład nieco większy w Szczecinie kosztować może łącznie ponad 364 mln zł, w tym budowa stadionu 261,2 mln zł, budowa pięciu boisk: 33, 8 mln zł, budynek Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży: 21,7 mln zł, zagospodarowanie i uzbrojenie terenu: 36,7 mln zł, pozostałe koszty: 11 mln zł), planowane 100 mln zł na płocki stadion budzi głębokie wątpliwości. Być może stąd wzięły się pogłoski w mediach, że może być rozważona opcja zmiany projektu i budowa stadionu na mniejszą ilość miejsc, np. na 10 tysięcy.

Kto chce wybudować nowy stadion w Płocku? Zgłosili się chętniZapytaliśmy więc w Urzędzie Miasta Płocka na jakim etapie jest sprawdzanie propozycji czterech firm i kiedy zakończy się pierwszy etap postępowania.

– Cały czas trwa postępowanie przetargowe. Wykonawcy zostali wezwani do uzupełnienia Jednolitych Europejskich Dokumentów Zamówienia (JEDZ). Mają na to czas do 29 stycznia – wyjaśnia Marta Komorkowska z zespołu współpracy z mediami płockiego ratusza. – Nie można określić kiedy zakończy się pierwszy etap postępowania – dodaje.

Na pytanie, czy rozważana jest zmiana koncepcji budowy, tak, aby powstał stadion na 10 czy 12 tysięcy miejsc, ratusz jednak nie odpowiada wprost.

– Koncepcja budowy stadionu na 15.001 miejsc jest nadal aktualna – czytamy w dość enigmatycznej odpowiedzi. Czy będzie jednak również aktualna po zapoznaniu się z cenami wykonawców, tego nie wiemy.

Wiadomo natomiast, że miasto analizuje dostępne programy pod kątem pozyskania środków zewnętrznych na budowę stadionu.REKLAMA
Kolejny Artykuł

Komentarze 22

 1. Obserwator says:

  1. LOKALIZACJA NA STADION ZOSTAŁA WYBRANA ŹLE !!!!
  2. PŁOCK NIE POTRZEBUJE TAK DUŻEGO STADIONU !!!!

 2. Bxbd says:

  Jak bylem za stadionem tak teraz wogole za tym nie jestem, i nie chodzi o ilosc kibicow doping beznadziejny a na ostatnim meczu mlynowi to jakas profanacja prowadzebia dopingu powinni miec zakaz wchodzenia na gniazdo dajcie spokoj zjak tym stadionem

 3. OTTO says:

  Jeżeli macie budować stadion za 100 mln złotych o pojemności to darujcie sobie. Szkoda kasy. Obecny ma większą pojemność. Stadionu nie buduje się na rok tylko na dekady!

 4. Anonim says:

  W każdym mieście znajdziecie komentarze typu „po co stadion dla garstki ludzi”. Natrafiłem kiedyś na takie w np. we Wrocławiu i Szczecinie. To jest akie myślenie: Skoro ja nie lubię piłki nożnej i nic z tego nie będę miał to napisze negatywny komentarz.

  Mam więc do takich ludzi jedną radę: wyprowadźcie się na wieś. Musicie zrozumieć, że sport przyciąga dużo więcej ludzi niż puste place zabaw. Jeśli was nie interesuje to się nie udzielajcie pod tym artykułem. Piłka nożna to biznes w w Płocku jest bardzo dobrze zarządzany. Ponad 5000 średnia na meczu, na zniszczonym nie zakrytym objecie, z największą odległością w ekstraklasie pomiędzy trybunami a boiskiem UWAŻAM ZA SUKCES.

  Komu jak komu, ale Wiśle należy się nowy obiekt. Pozdrowienia dla normalnych mieszkańców Płocka!

  • revers says:

   W każdym mieście znajdzie się grupka ludzi, którzy chcą pobudować sobie stadion na koszt reszty ludzi, aby siedzieć i realizować swoje hobby. I też mam dobrą radę: wyprowadźcie się do miasta w którym jest stadion taki jaki wam pasuje.
   A średnia jest niższa niż 5 tys. Po co w ogóle o tym mowa.

 5. Sebek says:

  Orlen Arena wybudowana tylko że brak jednej trybuny tylko ściana została. Teraz pewnie też jednej zabraknie trybuny. Jak nie ma kasy to po co budować cokolwiek? 15 tyś. to i tak mało a kibiców takich jak w Płocku to w całej Polsce nie ma. Orlen całą kasę pompuje w stolice i do kieszeni ludzi którzy i tak śpią na kasie. Musimy być dumni że stadion jest im. Kazia Górskiego więc szanujmy jego imię i niech stadion nasz będzie dla niego wspaniałym miejscem który kochał odwiedzać.

  • Dexter says:

   A po co ci 4 trybuna? Ludzie się nie mieszczą?

 6. Plocczanin says:

  To może nie róbmy nic w tym mieście. Szkoła muzyczna, na co to komu? Filharmonia? fanaberia dla garstki melomanów. Wybudujemy elewatory, wszystko zaoramy i będzie wiocha jak się patrzy

  • PawełW says:

   Jeśli ta firma ma fantazje, przecież nikt nie zabroni spółce która ma zarabiać zbudować obiektu dla swoich klientów czyli kibiców. No chyba, że nie ma kasy, ale od kiedy świat światem, gołodupcy nie budują pałaców.
   Jeśli będzie trzeba wyłożyć 300 milionów, to sugeruje zwrócić uwagę, że za to można mieć 30 bloków z mieszkaniami na wynajem dla młodych (jakieś 900 mieszkań) i wiesz co? To przyniesie dochód a nie stratę. W dodatku ludzie zostaną w Płocku.
   Może pora na przemyślane decyzje?

 7. WielkoPłytowiec says:

  Jak za komuny, albo prezesa firmy – po mnie choćby potop, ja wezmę premię od kontraktu a nich następcy sami się martwią. Stadion jest potrzebny ale czy na 15 000 osób w mieście 120000; no chyba,że prezydent wyda dekret o obowiązkowym udziale mieszkańców w imprezach sportowych. Ale to takie płockie 500plus. Populizm Pierwsza klasa

  • Karol says:

   W Płocku jest już poniżej 100 tys. mieszkańców. Tak wynika z deklaracji śmieciowych. Mówienie, że w Płocku mieszka 120 tys. mieszkańców to liczenie ich z tymi co na studiach w innym mieście a kolejni wyjadą, czy w Anglii na robocie.
   Stadion na 15 tys osób to stadion o 10 tys. za duży. Można zrobić większy na 7.5 tys. ale na 15 tys? Przy zmniejszającym się mieście?

 8. ZKS says:

  !00 % racji z Mikus
  Stadion to obecnie podstawa, żeby się rozwijać. Od 2012 r. Wisła notuje ciągły progres we wszystkich aspektach. Teraz czas na akademię z prawdziwego zdarzenia i nowy stadion.

  • barnaba says:

   Nadal nie ma progresu. Nadal piłkarze są na zasiłku z miasta. Jaka to sztuka jest być coraz lepszym jak kasa spada z nieba? Tu nie trzeba geniusza tylko ze to doping. Żaden problem odnosić sukcesy. Odetnij kasę z podatków i zobaczysz jacy geniusze są jak przetrwają chociaż rok.

  • Wisla says:

   Nie ma progresu? Awans z II ligi do Ekstraklasy, przebudowa wszystkich boisk treningowych plus budowa boiska pod balonem. Frekwencja średnia na starym stadionie na poziomie 5500. Do tego sprzedaz Szymińskiego, niedawno Recy i ostatnio Szymanskiego, gdzie Wisła zarobiła ponad 20 mln złotych. Tak prowadzony klub będzie mogl sam sie utrzymywac i sam zbudowac sobie stadion. Teraz najwazniejsze to pozyskiwac mlodych kibicow, bo jak widac na przykladzie na Januszy nie ma co liczyc, bo tylko wymagania, a nic od siebie.

  • barnaba says:

   Nadal 10 milionów rok w rok idzie z kasy miasta. 1900 osób na darmowym meczu na który dowożą darmowe autobusy. To wszystko jest darmowe? Nie ktoś za to płaci. Mieszkańcy. A frekwencja średnia na poziomie 4 tys z hakiem. Jak Orlen niedługo zrezygnuje ze wsparcia to d. blada bo nie ma ani jednego sponsora. Ani jednego poza orlenem który daje jakąś kase. Może jednak wtedy sprzeda się medale za zarządzanie i starczy na pół dnia.

  • Wisla says:

   1900 na meczu na ktorym bylo -5 stopni to i tak duzo. W 300 tys Bialymstoku na nowym stadionie, gdzie Jaga walczy o mistrza bylo 4 tys. Poza Orlenem jest BudMat i pelno mniejszych firm. Dlaczego niby Orlen ma rezygnowac, skoro nie ma do tego zadnych podstaw i widac, ze Wisła caly czas sie rozwija.

  • Barnaba says:

   Jaki Budmat? Masz jakąkolwiek informację, że ta firma jest sponsorem, który płaci jakieś pieniądze? A gdzie o tym przeczytałeś?
   A co do mniejszych firm to znam niektórych właścicieli. Płaca np. 2 tys. na rok. To już anonimowy kibic więcej zostawia.,

 9. Mikus says:

  Płock ma najbrzydszy stadion ekstraklasowy w Polsce.Za każdym razem gdy tysiące Polaków ogląda mecz przed ekranami razi po oczach aż wstyd.Ludzie na podstawie tego widoku wyrabiają sobie opinię ,jako o mieście brzydkim i zapyziałym.A przecież każdemu z nas zależy,by ścigali tu młodzi ludzie i miasto się rozwijało.

  • Loko says:

   Wątpię czy akurat nasz jest najbrzydszy! Chyba map się wie i map widziało skoro taka opinia. Napewno brzydszy jest w Sosnowcu!

  • Loko says:

   Mało zamiast map;)

 10. kierowca says:

  I to jest płocka polityka. Na remont np Łukasiewicza nie ma kasy ale na fanaberię garstki kiboli ( wyborców obecnej władzy miasta) już tak.Obłęd.

 11. Stadion says:

  Dla kogo stadion jak wisła nie chce grać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU
 • %d bloggers like this: