REKLAMA

REKLAMA

Czar sztuki estońskiej w Płockiej Galerii Sztuki

REKLAMA

Przeczytajrównież

Już za tydzień w Płockiej Galerii Sztuki będzie można podziwiać wystawę sztuki estońskiej. Jest to kolejna okazja do obcowania z dziełami artystów z tego kraju. Tym razem zwiedzający zajrzą do sekretnego świata.

Płocka Galeria Sztuki po raz kolejny zaprasza na spotkanie ze sztuką Estonii. Po ostatnich wystawach, gdy podążaliśmy tropem wilków i wilkołaków czy śladami baśni braci Grimm, przyszedł czas na „Secret Lives” – sekretny świat widziany oczami pięciu estońskich artystów.

Wcześniejsze spotkania z literaturą i sztuką Estonii przyzwyczaiły nas do obcowania z twórczością pełną tajemnic, zagadek, symboli, zachwycającej precyzji i bogactwa kontekstów. Każdorazowo były to spotkania emocjonujące i inspirujące, pośród których poznaliśmy także Estonię jako wyjątkowe miejsce na mapie Europy.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

Wystawa zbiorowa „Secret Lives” to interesujący wgląd w to, jak zadziwiająca i zaskakująca jest współczesna kultura estońska. Tworzy ją niezwykle bogaty zestaw blisko 80 prac (grafiki, rysunki, akwarele, kolaże, obiekty-rzeźby).

– Prezentowane na wystawie prace, autorstwa pięciu artystów: Viive Noor (kuratorki wystawy), Kadi Kurema, Reginy Lukk-Toompere, Urmasa Viik i Jüriego Mildeberga, doskonale ilustrują uniwersalne prawdy i zasady, które rządzą życiem i niezmienną naturą człowieka, mimo upływu czasu i epok. Ze swoją naturalną skłonnością do baśniowości i mityzacji, głęboką więzią z naturą, łatwością posługiwania się symbolem i metaforą, prezentowane ilustracje, obiekty i grafiki stanowią cenną refleksję w zakresie wyjaśniania tego, co trudne, co odmienne. Poruszają wiele problemów, aktualnych także w czasach współczesnych. W prezentowanych pracach dawne treści, zaczerpnięte m.in. z estońskich mitów, bajek, podań, a także baśni braci Grimm czy Hansa Christiana Andersena, nie tracą na swojej wartości i znaczeniu, często przybierają współczesne kształty, by pomóc odbiorcy w zrozumieniu rzeczywistości. Intrygują, inspirują, skłaniają do refleksji – podkreśla Alicja Wasilewska, dyrektor Płockiej Galerii Sztuki.

Kadi Kurema – Czerwony Kapturek fot. materiały prasowe

Na płockiej wystawie będzie można zobaczyć po raz kolejny grafiki Viive Noor, w których artystka zagłębia się w psychologiczne warstwy mitów i bajek. Z jej surrealistycznie przedstawioną postacią kobiecą w czerni i bieli „pospacerować” pośród mistycznej natury, czasem pustej i zimowej, w gaju lub pod gwiazdami „Nocy, która ma swoje sekrety”, zadać pytanie „Kim jesteś?”.

– Prezentowane prace to jak najbardziej wewnętrzne, sekretne światy artystów, których dzieła mają swoje korzenie w estońskiej mitologii, folklorze i naturze. W ten sposób pozwalają widzowi wejrzeć w wewnętrzny świat Estończyków. Pokazują, że Estończycy kochają swoją naturę, dziedzictwo, stroje i instrumenty narodowe, że są kreatywni i mają wiele wyobraźni – zaznacza Tiina Tarkus, konsul Ambasady Estonii, współorganizatora wystawy.




Będzie można spotkać zwierzęcych bohaterów, wykreowanych przez Reginę Lukk-Toomprere, z inspiracji opowieściami ze zbiorów: „Duży jak jabłoń w ogrodzie – estońskie bajki, żarty i przysłowia” oraz „Gałązka jagód – bajki Seto”, których ciepły humor i ludzkie wzorce zachowań przybierają czasem wymiar filozoficzny. Poznać zadziwiające swoją strukturą i naturą Anioły Urmasa Viika, powstałe z inspiracji folklorem estońskim.

W ilustracjach Kadi Kurema można odnaleźć wiele intrygujących przestrzeni i elementów symbolicznych, bajkowych postaci na przykład: Kota w butach, Śpiącą Królewnę, Czerwonego Kapturka czy Panią Zimę, które w plastyczny sposób podejmują uniwersalne prawdy i wartości, obecne w baśniach przez wieki.

Jüri Mildeberg – Taniec śmierci fot. materiały prasowe

Z pewnością dziełami osobnymi na płockiej wystawie są obiekty-rzeźby Jüriego Mildeberga – walizki, kuferki, z precyzyjnie w środku wymyślonym i namalowanym wielopostaciowym cyklem „Taniec śmierci”, czy nieskrępowana, pełna ekspresji, umieszczona za taflą szkła „Alicja”.

Wystawa „Secret Lives” będzie dostępna dla zwiedzających od 19 czerwca, wyjątkowo w godzinach 14-21. Ponadto, tylko w tym dniu bilet wstępu będzie kosztować 2 zł, a w jego cenie będzie można nie tylko zwiedzić ekspozycję, ale także otrzymać w prezencie plakat towarzyszący wystawie.

Czas trwania wystawy: 19.06 – 23.08.2020
Kurator: Viive Noor
Współorganizator: Ambasada Estonii w Warszawie

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU