REKLAMA

REKLAMA

Cudzoziemcy chętniej wracają do Płocka, niż do Warszawy

REKLAMA

Przeczytajrównież

Cudzoziemcy wracają do pracy w Polsce. Zgodnie z danymi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, chętniej przyjeżdżają do Płocka i innych miejscowości poza aglomeracją warszawską, niż do stolicy.

Liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w ZUS na koniec sierpnia wynosiła 658 tys. Statystyki pokazują, że wrócili na polski rynek pracy.

– Niewątpliwie wpływ na liczbę pracujących cudzoziemców w Polsce miała epidemia Covid-19. Liczba cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS na koniec sierpnia br. wynosiła 658,2 tys., czyli o 30 tys. więcej niż w lipcu. Oznacza to, że wracamy do sytuacji sprzed pandemii – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Szefowa Zakładu poinformowała, że najwięcej cudzoziemców zgłoszonych do ZUS-u pochodzi z Ukrainy – 480,9 tys. Na drugim miejscu są Białorusini – 44,1 tys. Na trzecim – Gruzini, w rejestrach Zakładu jest ich 10,5 tysięcy.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

Do ubezpieczeń społecznych zgłoszeni są również obywatele bardziej odległych, często egzotycznych krajów. To osoby pochodzące między innymi z Botswany, Republiki Zielonego Przylądka czy Wysp św. Tomasza.

W Siedlcach, Płocku i Radomiu jest lepiej, niż w Warszawie

Analizując statystyki z końca sierpnia 2019 i 2020 r. można zauważyć minimalny spadek obcokrajowców pracujących w naszym kraju. Ubyło w tym czasie 4200 ubezpieczonych z zagranicy. Podobnie będzie, jeśli zwrócimy uwagę na województwo mazowieckie.

Według najnowszych danych, do ubezpieczenia zgłoszono w regionie ponad 166 tys. cudzoziemców, czyli o prawie 3,8 tys. mniej, niż przed rokiem. Najwięcej z nich to obywatele Ukrainy (18 tys. – spadek o 145) i Afganistanu (4,8 tys. – wzrost o 450).




Okazuje się jednak, że regiony pozostające poza aglomeracją warszawską szybciej odrabiają straty, bo zanotowano tutaj wręcz wzrost liczby cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń. Najlepiej wygląda sytuacja na terenie siedleckiego oddziału ZUS, gdzie od 31 sierpnia 2019 r. przybyło niemal 300 ubezpieczonych z obcym paszportem. W tym momencie jest ich już 8,9 tysięcy.

W analogicznym okresie płocki oddział ZUS (cała północna część województwa) odnotował wzrost o prawie 200 obcokrajowców (obecnie ok. 9,5 tys.). Z kolei na terenie radomskiego oddziału ZUS zgłoszono do ubezpieczeń 7,3 tys. cudzoziemców, co daje wzrost o 35 osób.

Przedstawiciele ponad 170 krajów

ZUS od kilku lat odnotowywał wzrost liczby obywateli z ponad 170 krajów, którzy pracują w Polsce. Pod koniec 2015 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych notował 185 tys. ubezpieczonych cudzoziemców. Równo rok później było ich już 293 tys., a kolejne 16 tys. przybyszów założyło własną działalność gospodarczą. Największy skok dokonał się w latach 2017-2018.

Sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Prezes ZUS zaznaczyła, że w ostatnich miesiącach mamy do czynienia z kontynuacją trendów wzrostowych w zakresie liczby firm i osób ubezpieczonych, w tym cudzoziemców.

– Liczba płatników zarejestrowanych w ZUS na koniec sierpnia br. wyniosła 2,78 mln (+15 tys. wobec lipca oraz +72 tys. wobec lutego). Z kolei liczba osób ubezpieczonych zarejestrowanych w ZUS na koniec sierpnia br. wyniosła 15,3 mln. To wzrost o 31 tys. wobec lipca – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Komentarze 2

  1. Głos rozsądku says:

    No nie wiem czy jest to powód do chluby. Skoro migranci przyjeżdżaja to oznacza to ze miejscowi uciekają. Byscie lepiej napisali ile osob z zagranicy wrociło :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU