Coraz więcej w Płocku cudzoziemców. Z którego kraju najwięcej?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Polska staje się atrakcyjnym krajem dla cudzoziemców, którzy przyjeżdżają do nas w celach zarobkowych. Tendencja staj się zauważalna również w Płocku.

Być może to zdziwi rodaków, ale nasz kraj stał się konkurencyjny i atrakcyjny pod względem płac, na przykład dla obywateli Ukrainy, którzy chętnie zatrudniają się tu lub zakładają firmy. W związku z tym, od 2014 roku mamy dwukrotny wzrost liczby cudzoziemców, pracujących lub prowadzących działalność gospodarczą w Polsce.

– Według stanu na koniec czerwca 2016 r., do ubezpieczeń w ZUS zgłoszono już łącznie ponad 237 tys. obcokrajowców – informuje Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego. – Wśród nich najwięcej jest obywateli Ukrainy. Wielu z nas ma wśród najbliższej rodziny i znajomych osoby, które wyjechały za pracą do obcego kraju. Polscy emigranci płacą tam podatki, zakładają rodziny, kupują nieruchomości – dodaje.

Piotr Olewiński ZUSProces ten widać także na obszarze Mazowsza, w którym aż o połowę zwiększyła się liczba pracujących cudzoziemców. Według szacunków, na koniec czerwca jest ich na tym obszarze łącznie ponad 79 tysięcy. W województwie mazowieckim jest już blisko 19 tys. pracowników pochodzenia ukraińskiego, a jeszcze dwa lata temu było ich tylko 10 tys.

Podobnie w Płocku. Do ubezpieczeń społecznych ZUS zgłoszono tu ponad 4 tys. obywateli z zagranicy. Około 60% tej liczby stanowią Ukraińcy, ale są wśród nich także Albańczycy, Brytyjczycy, Egipcjanie, obywatele Kazachstanu i innych krajów. Łącznie w płockim ZUS w 2016 roku zgłoszono do ubezpieczeń przedstawicieli aż 81 narodowości.

Liczba pracujących w Polsce cudzoziemców rośnie, a to jest, zdaniem ZUS, z korzyścią dla nas.

– Trzeba pamiętać o tym, że obcokrajowiec, którego polski pracodawca zatrudni w naszym kraju, właśnie w Polsce podlega ubezpieczeniom społecznym (wyjątkiem jest sytuacja, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika) – wyjaśnia Piotr Olewiński. – Oznacza to, że składki tych osób, tak samo jak składki obywateli Polski, zasilają Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, a to z niego wypłacane są bieżące świadczenia dla wszystkich osób zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS – podsumowuje.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji