REKLAMA

Co z porodami rodzinnym w szpitalu wojewódzkim? Jaki mają związek ze szpitalem tymczasowym?

REKLAMA

Epidemia koronawirusa spowodowała wiele utrudnień w naszym życiu. U przyszłych mam obawy budzi poród bez obecności partnera. Czy jest szansa na zmianę decyzji o zakazie porodów rodzinnych?

To najczęściej pojawiające się pytanie od naszych czytelników – kiedy wrócą porody rodzinne? Niestety, nie mamy zbyt dobrych wiadomości.

– Porody rodzinne są wstrzymane ze względu na ilość osób zakażonych – mówi Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. – Nie wpuszczamy nikogo z zewnątrz na oddziały szpitalne, to stwarza duże niebezpieczeństwo dla pacjentów, personelu, jak i dla tych osób, które miałyby szpital odwiedzać – tłumaczy.

Jak dodaje, aby porody rodzinne wróciły, musiałaby unormować się ilość zachorowań, ale na razie na to się nie zanosi.

– Jeśli osoby zakażone będą w szpitalu tylko na trzech, dedykowanych im oddziałach, tj. zakaźnym, płucnym oraz OIOM, będziemy rozważać powrót porodów rodzinnych. Obecnie na 10 oddziałach są pojedyncze lub po dwie osoby izolowane. Część z pacjentów jest już przenoszona, ale napływają nowi. Do SOR w ciągu ostatniej doby zgłosiło się 23 pacjentów z podejrzeniem COVID-19 – argumentuje dyrektor szpitala.

Czy w unormowaniu tej sytuacji pomoże uruchomienie szpitala tymczasowego, co ma nastąpić w środę, 9 grudnia?

– Ocenimy najpierw, ilu pacjentów będzie mogło być przeniesionych do szpitala tymczasowego. Na naszej stronie są już wytyczne – tłumaczy dyrektor.

Niestety, kryteria przyjęć do szpitala tymczasowego (jak przyznał dyrektor Kwiatkowski, opracowane na podstawie tych, które obowiązują w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym) nie pozwalają na zbytni optymizm.

Kryteria przyjęcia do szpitala tymczasowego– dorośli chorzy wymagający hospitalizacji:

 1. Rozpoznanie COVID-19 na podstawie dodatniego wyniku PCR lub testu antygenowego, nie dłużej niż 10 dni od początku objawów klinicznych.
 2. Stan wymagający tlenoterapii (informacja o wielkości przepływu i saturacji) lub stan nie wymagający tlenoterapii.
 3. Wynik badania obrazowego płuc (RTG lub TK w ciągu ostatnich 5 dni).
 4. Brak ostrych chorób współistniejących.
 5. Brak przewlekłych chorób współistniejących w fazie zaostrzenia wymagających leczenia specjalistycznego.
 6. Zakończone leczenie specjalistyczne chorób współistniejących z ustalonym leczeniem i dalszym postępowaniem (w tym stany po zabiegach operacyjnych, embolizacjach, leczeniu endoskopowym itp.).

Zgodnie z przekazanymi informacjami, chory przyjmowany do szpitala tymczasowego musi spełniać wszystkie kryteria przyjęcia. Uwzględniono jedynie, że pacjent może zostać przyjęty bez wyniku badania obrazowego klatki piersiowej, na podstawie indywidualnej oceny lekarza koordynatora lub kwalifikującego w szpitalu tymczasowym.

Kryteria wykluczające przyjęcie do szpitala tymczasowego:

 • Ostre i przewlekłe stany kliniczne i choroby współistniejące, wymagające postępowania specjalistycznego, interwencji zabiegowych i/lub diagnostycznych, wykraczających poza zakres działania szpitala tymczasowego.
 • Niewydolność oddechowa pomimo standardowej tlenoterapii biernej (np. pacjenci pogarszający się, wymagający tlenoterapii wysokoprzepływowej lub respiratoroterapii).
 • Obraz ciężkiego zapalenia płuc w badaniach obrazowych, niezależnie od stanu klinicznego.
 • Niestabilność krążeniowo-oddechowa wymagająca intensywnego nadzoru lub gwałtownie postępująca niewydolność krążeniowo-oddechowa.
 • Aktywna, niekontrolowana, przewlekła choroba psychiatryczna.
 • Ostre psychozy, niezależenie od etiologii.
 • Stany upojenia alkoholowego, nadużycia substancji odurzających, zatrucia innymi substancjami.
 • Zaawansowane zespoły otępienne.
 • Chorzy pozostający w opiece paliatywnej z powodu choroby terminalnej, niezależnie od etiologii.
 • Współistniejące choroby zakaźne.
 • Czynne zakażenie niektórymi drobnoustrojami – alert patogenowy.
 • Nabyte i wrodzone zespoły obniżonej odporności.
 • Ciężarne bez względu na stan zaawansowania ciąży.
 • Chory przyjmowany do szpitala tymczasowego nie może spełniać któregokolwiek kryterium wykluczającego.

Z jednej strony mamy więc zakaz odwiedzin pacjentów i porodów rodzinnych ze względu na dużą ilość zakażonych pacjentów szpitala wojewódzkiego, z drugiej natomiast kryteria przyjęć do szpitala tymczasowego są bardzo wyśrubowane.

– Kryteria mogą się zmienić – uspokaja Stanisław Kwiatkowski. – Sytuacja jest dynamiczna, wszystkim nam zależy, żeby epidemia się wyciszała. A o skierowaniu do szpitala tymczasowego będzie decydował lekarz – dodaje.

Jak zapewnia, już od 8 grudnia lekarze oddziałowi będą oceniać, czy i ilu pacjentów szpitala wojewódzkiego kwalifikuje się do przeniesienia do szpitala tymczasowego.

Na godzinę 8.30 w poniedziałek, 7 grudnia, w szpitalu wojewódzkim przebywało 80 pacjentów ze zdiagnozowanym COVID-19, na wynik testu oczekuje 23 pacjentów. Pod respiratorem znajduje się 10 osób. Na SOR zgłosiły się ostatniej doby 74 osoby, z czego u 23 podejrzewane jest zarażenie koronawirusem. Od piątku zmarło 6 pacjentów ze zdiagnozowanym zakażeniem. Łącznie w szpitalu przebywa 423 pacjentów.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

 1. Magda says:

  Powywalać tych zakażonych do tymczasowego niech tam siedzą a szpital niech wróci do normalnego życia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU