REKLAMA

Co wiesz o Rustawi?

REKLAMA

Od dziś, 1 grudnia, na zaproszenie władz miasta przebywa w Płocku delegacja z Rustawi (Gruzja). Gruzińskie miasto reprezentują: Zakaria Darchiashvili – Mer Rustawi, George Tabatadze – Zastępca Mera, Imeda Vardiashvili  – Dyrektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego i David Pruidze – Dyrektor Wydziału Zarządzania Mieniem Komunalnym.

Podczas pobytu w naszym mieście, który potrwa do 4 grudnia, goście m.in. zapoznają się z przykładami dobrych praktyk, podczas spotkania z przedstawicielami Fundacji Fundusz Grantowy dla Płocka i Centrum ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi oraz spotkają się z przedstawicielami Międzynarodowego Centrum Rozwoju Lokalnego CIFAL i Pełnomocnikiem Prezydenta ds. Pozyskiwania Funduszy Europejskich.

PowiązaneTematy

W piątek, 2 grudnia o godz. 12.30 w sali sejmowej ratusza zostaną podpisane dwa listy intencyjne: o współpracy partnerskiej pomiędzy Płockiem i Rustawi oraz w sprawie przystąpienia do projektu w ramach Partnerstwa Wschodniego. Goście z Gruzji zwiedzą też Płock, wezmą udział w meczu piłkarzy ręcznych i wysłuchają koncertu Płockiej Orkiestry Symfonicznej.

Współpraca z Rustawi została zainicjowana w maju 2011 roku, podczas spotkania Wojewody Mazowieckiego Pana Jacka Kozłowskiego, Prezydenta Miasta Płocka Pana Andrzeja Nowakowskiego i przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego z Ambasadorem Gruzji w Rzeczypospolitej Polskiej, Panem Nikolozem Nikolozishvilim. Współpraca Polski z Gruzją ma charakter wielopoziomowy i ma przebiegać zarówno pomiędzy miastami Płock i Rustawi, oraz na poziomie całego Województwa Mazowieckiego i odpowiadającego mu gruzińskiego Regionu Dolnej Kartlii. Podpisanie listu intencyjnego o przyjacielskiej współpracy między Płockiem a Rustawi będzie sprzyjało dalszej, długoterminowej współpracy partnerskiej pomiędzy naszymi miastami. Współpraca będzie obejmować obszar kultury, sportu, oświaty, działalności samorządowej i gospodarki.

Rustawi to trzecie co do wielkości miasto w Gruzji. Leży w południowo-wschodniej części kraju, nad rzeką Kurą. Od stolicy kraju – Tbilisi dzieli je zaledwie 7 km. Liczba mieszkańców Rustawi wynosi około 120 tys, a mieszkańców regionu Dolnej Kartlii ok. 500 tys. Merem miasta od 1995 roku jest Zakaria Darchiashvili. Rustawi jest drugim co do wielkości, po Tibilisi, ośrodkiem przemysłowym. Główne gałęzie przemysłu to: hutnictwo, przemysł chemiczny, spożywczy, budownictwo. Miasto posiada złoża metali kolorowych. Miejscowa giełda samochodowa jest jedną z największych na Południowym Kaukazie. Codziennie obsługuje od 10 do 15 tys. klientów.

źródło: Urząd Miasta Płocka